Saúdská Arábie a další země Perského zálivu souhlasily s rozmístěním americké armády   
Pridal tk Neděle 19 květen 2019 - 05:40:52 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Spojené státy zvyšují svou vojenskou přítomnost v regionu Blízkého východu. Deklarují, že jejich cílem má být zastrašení Íránu, nikoliv válečné přípravy. V sobotu saúdský deník oznámil, že Saúdská Arábie a jiné země Perského zálivu souhlasily s rozmístěním dalších amerických vojáků.

Podle deníku Al-Sharq Al-Awsat, na který se odvolává Jerusalem Post, monarchie z Perského zálivu schválily americkou žádost na rozmístění dalších jednotek. Nové síly budou rozmístěny na souši i na moři.

„Dohoda má zastrašovat Írán před vojenskou eskalací, včetně útoků na americké cíle… Není namířena na vstup do války (s Íránem, pozn. red.),“ cituje deník nejmenovaný saúdský zdroj.

Přestože Washington posílá do regionu působivý kontingent, jak podotýká list, Íránci se na podobnou vojenskou konfrontaci připravují mnoho let. V případě války využijí tisíce malých rychlých motorových člunů Panthel, které jsou schopny vystřelit velké množství minometných granátů, které vytvoří ohnivou stěnu proti radarům a válečným lodím nepřítele.

Dříve Spojené státy oznámily, že jejich síly v Iráku čelí bezprostřední hrozbě ze strany proíránských milicí. Ve čtvrtek večer britský deník The Guardian publikoval zprávu, ve které tvrdí, že velitel elitních íránských jednotek Quds Kásim Sulejmaní před třemi týdny vyzval proíránské milice v Iráku, aby se připravily na zástupnou válku se Spojenými státy.

Ve středu 15. května americké tajné služby odtajnily fotografii, která má údajně zachycovat íránské rakety nakládané na člun v Perském zálivu. The New York Times tvrdí, že poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton a ministr zahraničí USA Mike Pompeo považují fotografie za důkaz reálné hrozby.

Nicméně zástupce velitele americké koalice proti IS, britský generálmajor Chritopher Ghika, v úterý 14. května prohlásil, že zvýšená hrozba ze strany Íránem podporovaných sil v Iráku a Sýrii nebyla zaznamenána.

Proti tomuto prohlášení se ihned ohradilo americké velitelství CENTCOM, které má na starosti operace na Blízkém východě.

„Nedávné komentáře zástupce velitele OIR (Operation Inherent Resolve, jak se oficiálně jmenuje americká koalice proti IS, pozn. red.) protiřečí důvěryhodným hrozbám, které identifikovaly USA a spojenci ohledně sil podporovaných Íránem v regionu (…). Kvůli tomu je OIR ve stavu zvýšené pohotovosti a důkladně monitorujeme důvěryhodné a možné bezprostřední hrozby pro americké síly v Iráku,“ píše se na jejich interentových stránkách.

Americké partnery podpořil i britský ministr zahraničí Jeremy Hunt.

„Sdílíme stejný názor o zvýšené hrozbě ze strany Íránu,“ napsal na Twitteru. „Jako vždy pracujeme s USA,“ doplnil.

V regionu již působí americká protiletadlová loď Abraham Lincoln spolu s dalšími válečnými loděmi. Do Kataru byly vyslány bombardéry B-52 a došlo k posílení protiraketové obrany.

Zdroj: https://sptnkne.ws/m2QC

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=24768
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0716 sec,0.0220 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,048kB