Čína, Rusko a Indie mohou dát Západu silný signál z Osaky   
Pridal tk Neděle 16 červen 2019 - 04:59:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Ministerský předseda Indie Naréndra Módí navrhl uspořádat schůzku ve formátu Rusko-Indie-Čína na okraj summitu G20 v Japonsku. S tímto návrhem přišel indický premiér v Biškeku na schůzce s prezidentem RF Vladimirem Putinem. Oba se účastní summitu ŠOS.

Indický premiér v besedě s Vladimirem Putinem vyjádřil jistotu v nutnosti podobných kontaktů na nejvyšší úrovni také na jiných mezinárodních fórech.

Náměstek ředitele Národního ústavu pro rozvoj moderní ideologie Igor Šatrov je toho názoru, že v Osace se může konat další summit RIC (Rusko, Indie a Čína). Je důležité, že se schůzka bude konat ne kdesi jinde, ale před očima prezidenta USA Donalda Trumpa, podotkl v interview pro Sputnik ruský odborník: „V jistém slova smyslu je to ostentativní krok. To je gesto ukazující blízkost pozic tří velkých zemí – Ruska, Číny a Indie. K demonstraci blízkosti pozice dojde na pozadí de facto rozpadávajícího se systému mezinárodní součinnosti, a to nejen politické, ale i ekonomické. Obchodní války, které iniciovaly USA, vážně podkopaly systém mezinárodních ekonomických vztahů. Schůzku RIC můžeme chápat jako poselství ostatním účastníkům G20. V každém případě, když se taková schůzka uskuteční, stane se významnou politickou událostí.“

Pozorovatelé budou jistě sledovat, kdy se bude konat summit RIC v Osace – před možnými schůzkami Si Ťin-pchinga s Trumpem a Putina s Trumpem, nebo po nich, podotkl Igor Šatrov. V každém případě odborník očekává, že účastníci summitu RIC projednají politiku nátlaku ze strany USA. Možná, že bude následovat i vypracování společné reakce na počínání USA. Všichni tři partneři potřebují vzájemnou podporu, budou jí projednávat na summitu. Na schůzce ve formátu RIC se může jednat rovněž o přeorientování obchodních proudů pro řešení hospodářských problémů, které vznikají v souvislosti s protekcionismem USA, podotkl Igor Šatrov.

Odborník Akademie společenských věd ČLR Wu Enyuan považuje uspořádání summitu RIC na okraji G20 za včasné a aktuální: „Summit Čína-Rusko-Indie je významnou událostí, kterou můžeme jen uvítat. Čína, Rusko a Indie jsou velkými regionálními a světovými velmocemi. Tyto tři velmoci se mohou sejít a posoudit takové otázky, jako je BRICS a ŠOS, napomáhání regionální bezpečnosti a zachování míru ve světě. Kvůli svému souhrnnému ekonomickému potenciálu, celkovému počtu obyvatel a zeměpisné poloze hrají Čína, Indie a Rusku stabilizující roli ve světové politice. Jsou členy velmi významných mezinárodních organizací, a proto mají dialog a výměna mezi těmito třemi zeměmi velký význam. Jsou také určité problémy ve vztazích mezi Čínou, Indií a Ruskem, které se dají vyřešit pomocí dialogu, mj. i na summitu. Summity Číny, Indie a Ruska upoutávají pozornost celého světa, protože hlavy tří států projednávají nejen záležitosti jižní Asie, nejen situaci v Asii, ale i v celém světě. To je velká světová událost.“

Za jeden z kroků na přípravu summitu RIC v Osace můžeme pokládat v mnohém příznačnou schůzku předsedy ČLR Si Ťin-pchinga a ministerského předsedy Indie Naréndry Módího na okraj summitu ŠOS v Biškeku. Konala se hned po návštěvě Si Ťin-pchinga v Rusku, v jejímž průběhu obě strany prohlásily, že rusko-čínské vztahy vstupují do nové epochy. V Biškeku se setkal Naréndra Módí s lídrem ČLR brzy po svém znovuzvolení do úřadu ministerského předsedy.

Čína a Indie mají společně hájit volný obchod a multilateralismus, hájit zákonná práva rozvojových zemí na rozvoj, podotkl na schůzce s Módím předseda ČLR Si Ťin-pching. Naréndra Módí ze své strany naznačil maximálně pružnou zahraničněpolitickou linii Indie. Promluvil o ochotě rozvíjet spolu s Čínou kontakty na vysoké úrovni, upevňovat strategickou součinnost, rozšiřovat mezistátní spolupráci v nových sférách, a také urovnat patřičným způsobem rozpory mezi oběma zeměmi.

Zdroj:

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25022
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1316 sec,0.0705 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,241kB