Zpěvačka s velkými brýlemi a hebkým sytým hlasem   
Pridal tk Čtvrtek 20 červen 2019 - 02:31:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Naďa Urbánková se narodila 30. června 1939 v Nové Pace. Dětství prožila v Borovničce, ve škole se výborně učila, ale s kamarády a kamarádkami dokázala jako vesnické dítě vyvádět i drobné lumpárny. Velmi pěkně o ní mluvila a na ni ráda vzpomínala její spolužačka z obecné školy paní Hana Nyplová, bývalá pracovnice Městského úřadu ve Vrchlabí.

Naděžda Balabánová (tak se jmenovala za svobodna) absolvovala Střední zdravotnickou školu v Trutnově a stala se diplomovanou sestrou. Brzy poté nastoupila jako herečka v Pardubickém divadle. Režisér Ján Roháč Naďu Urbánkovou v roce 1964 nejenom angažoval do filmu Kdyby tisíc klarinetů, kde vystoupila coby chovanka penzionátu, ale také do pražského divadla Semafor.

Zde se potkala s Jiřím Grossmanem, Jitkou Molavcovou, Pavlem Bobkem, Miluškou Voborníkovou, Zuzanou Burianovou a začala její opravdu hvězdná pěvecká kariéra. Vždyť její nejznámější hit z té doby Drahý můj v duetu s Jiřím Grossmanem mnohé napovídá a je víc než výmluvný.Cituji text z první sloky: „Drahý můj, jak se Ti stydím psát, jak Ti říct, že mě zbytečně máš rád, moje láska umírá, už ji víc neopatruj. Tak Ti naposledy říkám: Drahý můj“. Podobně tak vyznívá i Grossmanova poetická píseň Závidím.

Již v roce 1969 započala její spolupráce se skupinou Country Beat Jiřího Brabce, která ji dovedla na vrchol ankety Zlatý slavík, kde setrvala od roku 1972 na 1. místě plných pět let. S Country Beatem absolvovala několik zájezdů do zahraničí, nejdůležitější z nich byl zájezd do města Nashville v Tennessee, které je místem konání festivalu country hudby, tedy CMA Music Festivalu.

Později spolupracovala také s orchestrem Václava Hybše a působila rovněž v Hudebním divadle v Karlíně.

V roce 1990 se Naďa Urbánková provdala do Švýcarska a odmlčela se na určitý čas úplně. Nedařilo se jí jak v osobním životě, tak i v podnikání, přesto se po létech vrátila ke zpěvu a veřejnému vystupování. Nyní spolupracuje s folkovou hudební skupinou Bokomara, která vydala v roce 2007 CD s názvem Pouť na Želiv. Ohlasy posluchačů na zmíněné album jsou veskrze pozitivní. Vyjadřují se především k tomu, že se album příjemně poslouchá, že její hlas má stále jiskru a zní téměř stejně, jako v době její největší slávy.

Naďa Urbánková žije v Želivě. Původně bydlela v klášteře, nyní se přestěhovala do vedlejšího domu, kde byly původně kanceláře kláštera a uvolnil se zde jeden byt. Říká o sobě, že se má dobře a že si vůbec nestěžuje. Každou sobotu a neděli moderuje v jihlavském Českém rozhlase Region Písničky pro Vysočinu a hraje též v Praze (Studio Dva) v muzikálu Hello, Dolly.
Dcerou Nadi Urbánkové je Jana Fabiánová, která žije v Los Angeles v USA. Loni na podzim uspořádala maminka s dcerou jedinečný koncert v divadle Semafor, na kterém zazněly největší hity Zlaté slavice, semaforské evergreeny, swingové písně, šansony, ale i písně ze současného repertoáru umělkyně.
Před dvěma lety byla zpěvačka postavena před těžkou zkoušku propuknutí závažné nemoci. Překonala ji jen svou nezlomnou silou a optimismem. K jejím nastávajícím jubilejním narozeninám si dovoluji popřát hodně štěstí a hlavně pevné zdraví.
Miloslav Samek
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25060
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1679 sec,0.0860 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,191kB