Zpěvačka s velkými brýlemi a hebkým sytým hlasem   
Pridal tk Čtvrtek 20 červen 2019 - 02:31:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Naďa Urbánková se narodila 30. června 1939 v Nové Pace. Dětství prožila v Borovničce, ve škole se výborně učila, ale s kamarády a kamarádkami dokázala jako vesnické dítě vyvádět i drobné lumpárny. Velmi pěkně o ní mluvila a na ni ráda vzpomínala její spolužačka z obecné školy paní Hana Nyplová, bývalá pracovnice Městského úřadu ve Vrchlabí.

Naděžda Balabánová (tak se jmenovala za svobodna) absolvovala Střední zdravotnickou školu v Trutnově a stala se diplomovanou sestrou. Brzy poté nastoupila jako herečka v Pardubickém divadle. Režisér Ján Roháč Naďu Urbánkovou v roce 1964 nejenom angažoval do filmu Kdyby tisíc klarinetů, kde vystoupila coby chovanka penzionátu, ale také do pražského divadla Semafor.

Zde se potkala s Jiřím Grossmanem, Jitkou Molavcovou, Pavlem Bobkem, Miluškou Voborníkovou, Zuzanou Burianovou a začala její opravdu hvězdná pěvecká kariéra. Vždyť její nejznámější hit z té doby Drahý můj v duetu s Jiřím Grossmanem mnohé napovídá a je víc než výmluvný.Cituji text z první sloky: „Drahý můj, jak se Ti stydím psát, jak Ti říct, že mě zbytečně máš rád, moje láska umírá, už ji víc neopatruj. Tak Ti naposledy říkám: Drahý můj“. Podobně tak vyznívá i Grossmanova poetická píseň Závidím.

Již v roce 1969 započala její spolupráce se skupinou Country Beat Jiřího Brabce, která ji dovedla na vrchol ankety Zlatý slavík, kde setrvala od roku 1972 na 1. místě plných pět let. S Country Beatem absolvovala několik zájezdů do zahraničí, nejdůležitější z nich byl zájezd do města Nashville v Tennessee, které je místem konání festivalu country hudby, tedy CMA Music Festivalu.

Později spolupracovala také s orchestrem Václava Hybše a působila rovněž v Hudebním divadle v Karlíně.

V roce 1990 se Naďa Urbánková provdala do Švýcarska a odmlčela se na určitý čas úplně. Nedařilo se jí jak v osobním životě, tak i v podnikání, přesto se po létech vrátila ke zpěvu a veřejnému vystupování. Nyní spolupracuje s folkovou hudební skupinou Bokomara, která vydala v roce 2007 CD s názvem Pouť na Želiv. Ohlasy posluchačů na zmíněné album jsou veskrze pozitivní. Vyjadřují se především k tomu, že se album příjemně poslouchá, že její hlas má stále jiskru a zní téměř stejně, jako v době její největší slávy.

Naďa Urbánková žije v Želivě. Původně bydlela v klášteře, nyní se přestěhovala do vedlejšího domu, kde byly původně kanceláře kláštera a uvolnil se zde jeden byt. Říká o sobě, že se má dobře a že si vůbec nestěžuje. Každou sobotu a neděli moderuje v jihlavském Českém rozhlase Region Písničky pro Vysočinu a hraje též v Praze (Studio Dva) v muzikálu Hello, Dolly.
Dcerou Nadi Urbánkové je Jana Fabiánová, která žije v Los Angeles v USA. Loni na podzim uspořádala maminka s dcerou jedinečný koncert v divadle Semafor, na kterém zazněly největší hity Zlaté slavice, semaforské evergreeny, swingové písně, šansony, ale i písně ze současného repertoáru umělkyně.
Před dvěma lety byla zpěvačka postavena před těžkou zkoušku propuknutí závažné nemoci. Překonala ji jen svou nezlomnou silou a optimismem. K jejím nastávajícím jubilejním narozeninám si dovoluji popřát hodně štěstí a hlavně pevné zdraví.
Miloslav Samek
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25060
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1042 sec,0.0493 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,053kB