Kongresmani navrhli, aby byla Trumpovi zakázána vojenská operace proti Íránu   
Pridal tk Čtvrtek 27 červen 2019 - 03:26:49 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Dva američtí kongresmani, demokrat Ro Khanna a republikán Matt Gaetz, vynalezli způsob, jak Donaldu Trumpovi zakázat zahájení vojenské operace proti Íránu.

V USA Kongres plně kontroluje výdajovou část rozpočtu. Kongresmani navrhli úpravu vojenského rozpočtu, která zakáže financování podobných operací.

„Minulý týden jsme viděli, že prezident Trump byl několik minut od útoku na Írán a zatažení USA do další války na Blízkém východě, která by stála trilion dolarů,“ oznámil Khanna ve svém prohlášení.

Připomenul, že v průběhu předvolební kampaně Trump slíbil, že skoncuje s nákladnými válkami v zahraničí.

Gaetz, který amerického prezidenta často podporuje, ze své strany prohlásil, že podobné otázky musí řešit Kongres.

„Tato úprava potvrzuje to, co ví a v co věří sám prezident Trump: bezúčelné, neústavní, nekonečné války na Blízkém východě oslabují, nikoli upevňují Ameriku. Íránu nelze dovolit, aby získal jaderné zbraně a ohrožoval mír na celém světě, Kongres ale musí rozhodně usilovat o to, aby se jakékoli vojenské akce prováděly v souladu s ústavou,“ prohlásil.

Už tak složité vztahy mezi Washingtonem a Teheránem se zhoršily poté, co 13. června byly v Ománském zálivu napadeny ropné tankery Front Altair a Kokuka Courageous. USA z toho obvinily Írán a prohlásily, že hodlají hájit svobodu námořní dopravy v tomto regionu. V Teheránu tato obvinění zamítli a podotkli, že byli sami znepokojeni touto událostí.

V minulém týdnu situaci vyostřil incident s bezpilotním letounem. V Teheránu tvrdí, že sestřelili americký dron na svém území, v USA ale prohlašují, že k tomu došlo v mezinárodním vzdušném prostoru. Jak Trump přiznal, po tomto incidentu schválil útok na Írán, pak si to ale rozmyslel a operaci odložil.

Dříve americké úřady zavedly tvrdé sankce proti nejvyššímu velení Íránských revolučních gard a samotné gardy prohlásily za teroristickou organizaci. Odvetou Írán uznal za teroristickou organizaci americké Centrální velení (CENTCOM) a Spojené státy za stát podporující terorismus.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dříve prohlásila, že jakýkoli vojenský konflikt s Íránem si vyžaduje povolení Kongresu.

Otázka o tom, jaká vojenská opatření může administrativa podniknout bez Kongresu, se interpretuje v USA různě, společné chápání pravidel chybí.

Ústava předpokládá, aby Kongres dával administrativě povolení k vojenským akcím, spory o tom, co se musí považovat za „vojenské akce“, však stále pokračují.

Zdroj: https://sptnkne.ws/mKjc

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25141
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2011 sec,0.1631 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,056kB