„Alláhu Akbar!“ křičeli žáci. VIDEO z dánské školy vyvolalo vlnu pobouření   
Pridal tk Pátek 28 červen 2019 - 05:45:06 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Na kontroverzním videu jsou zachyceni žáci třetí třídy, jak odříkávají muslimskou modlitbu a na popud učitelky křičí Alláhu Akbar. Ředitel školy ale učitelku hájí.

Na videu si skupina žáků, kteří mají podle všeho převážně dánský původ, nacvičuje muslimskou modlitbu. Tu vede žák původem ze Súdánu, který jim nejprve ukazuje, jak má taková modlitba správně vypadat. Poté učitelka pronese Alláhu Akbar, na což ostatní žáci pokleknou a začnou se modlit.

Samotné video není datováno, ale podle dánské televize TV2 se událost odehrála v listopadu roku 2018. Údajně se jednalo o školu Thyregod ležící ve městě Vejle na jihu Jutského poloostrova. Jak se ukázalo, video pořídila matka súdánského chlapce, který modlitbu vedl.

„Bylo ji explicitně řečeno, že to nemůže dělat. Pokud si chtěla pořídit snímky, tak pouze pro osobní potřeby svého syna,“ uvedl ředitel školy Gert Hougaard v rozhovoru pro TV2.

Podle něj byla tato modlitba součástí aktivit v rámci tematického týdne „Poznej svůj život“, během kterého se děti učily o různých životních stylech.

Video však na internetu vzbudilo vlnu pobouření. Následně mnoho internetových uživatelů vyzvalo učitelku k tomu, aby dala ve škole výpověď. Jiní požadovali, aby byla škola zavřena. Někteří uživatelé tvrdí, že se jedná o „koránskou školu“, kde se indoktrinují dánské děti.

Hougaard v této souvislosti prohlásil, že takové pobouření ještě nikdy předtím nezažil. Podotkl však, že všichni učitelé mají jeho plnou podporu. Hodlá pouze zpřísnit pravidla pro pořizování nahrávek v budově školy.

Poslanec za pravicovou Dánskou lidovou stranu Martin Henriksen zaslal škole dopis, ve kterém žádá o vysvětlení incidentu. Henriksen, který byl před nedávnem jmenován do čela výboru strany pro posílení národně-konzervativního profilu, se zajímal, proč se děti mají učit o náboženských praktikách islámu. Odpověď ředitele ho však zklamala.

„Hougaard neodpověděl, zda hodlá s touto praxí pokračovat, a odkázal na to, že podle rozvrhu se vyučuje i křesťanství,“ uvedl konzervativní poslanec deníku Den Korte Avis.

Henriksen se rovněž zajímal, zda vedení školy hodlá učit děti i o „temných stránkách islámu a islámského fundamentalismu“. Dále se poslanec dotazoval, zda dostal od rodičů souhlas k provádění muslimské modlitby. Martin Henriksen patří uvnitř své strany mezi přední kritiky islámu. V minulosti například prohlásil, že islám byl od samého počátku teroristickým hnutím.

V Dánsku islám vyznává přes 300 tisíc lidí neboli 5,5 % obyvatel, což z něho činí druhé největší náboženství. Ke křesťanské víře se pak hlásí 75,3 % lidí, kteří jsou převážně protestanti. Většina dánských muslimů pochází z Turecka (22,2 %), Iráku (10,2 %) a Libanonu (9,5 %). Přes 70 % z nich je však dánskými občany.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25152
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0876 sec,0.0295 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,057kB