Írán sníží své povinnosti plynoucí z jaderné dohody. Trump s ním odmítl přímá jednání   
Pridal tk Čtvrtek 05 září 2019 - 04:28:12 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Írán přistoupí 6. září ke třetímu snížení povinností plynoucích z jaderné dohody, jelikož nebylo dosaženo požadovaných výsledků, prohlásil ve středu íránský prezident Hasan Rúhání. Prezident Donald Trump odmítl podmínky Íránu na obnovení jednání. Prohlásil, že sankce nebudou zrušeny.

„Jelikož jsme nedosáhli požadovaných výsledků, třetí krok (na snížení povinností v rámci jaderné dohody – red.) podnikneme pozítří,“ řekl Rúhání v přímém přenosu státní televize.

Podle Rúháního jde o pozastavení všech závazků Íránu, které měl v rámci jaderné dohody ohledně výzkumu v oblasti atomu. Dodal však, že jaderná činnost země bude mírovou a spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou anergii pozastavena nebude.

„V každém případě dáme dalším čtyřem zemím 4+1 (pozn. Rusko, Čína, Velká Británie, Francie a Írán) ještě dva měsíce. Dokážeme-li dosáhnout dohody, můžeme se vrátit k plnění podmínek jaderné dohody,“ řekl Rúhání.

Dříve americký prezident Donald Trump odmítl podmínky, které Írán navrhl pro obnovení jednání s Washingtonem. Hlava Bílého domu podotkl, že USA sankce nezruší.

„Oni nechtějí jednání. Oni chtějí dosáhnout dohody,“ prohlásil americký prezident pro žurnalisty. Dodal, že „Írán má obrovský potenciál“, a opět zopakoval, že USA „se nesnaží o změnu režimu“.

„Jsem vděčný za zapojení prezidenta (Francie – red.) Macrona, ale my nepracujeme přes prezidenta Macrona, lidé s námi jednají napřímo. My můžeme jednat napřímo,“ řekl americký lídr.

V odpovědi na otázku, jak hodnotí požadavky Íránu na návrat USA do jaderné dohody pro začátek jednání, Trump prohlásil, že Íránci hovoří o zrušení sankcí. „Oni říkají, že (nepřistoupí k jednání – red.) dokud nepřistoupíme na řadu věcí, takových jako zrušení sankcí. K tomu ale nedojde. Oni to neřekli tak, jak jste to vy zformulovali, ale konečný cíl je stejný – k tomu nedojde,“ zdůraznil Trump.

Íránský prezident Hasan Rúhání předtím prohlásil, že pokud USA zruší sankce, tak mohou, jako dříve, vstoupit do dialogu v rámci skupiny 5+1 (pozn. Rusko, Čína, Velká Británie, Francie, USA a Írán).

USA zavedly další sankce

V úterý USA zavedly sankce proti íránským kosmickým agenturám, což odůvodnily tím, že technologie pro vojenské rakety identické s technologiemi civilního vesmírného programu. Ve středu Washington rozšířil sankce - do sankčního seznamu se nově dostalo 9 fyzických osob, 16 společností a 6 soudů.

Nové sankce mají směřovat na zastavení nezákonných prodejů íránské ropy. Prostředky z jejího prodeje, podle verze USA, směřují na financování teroristů a podporu syrského prezidenta Bašára Asada.

Podle slov americké administrativy Írán v posledních měsících použil více než 10 tankerů, aby transportoval více než 10 milionů tun ropy. Podle speciálního amerického představitele pro Írán činil zisk z prodeje této ropy více než půl miliardy dolarů.

Zdroj: https://sptnkne.ws/9DVW
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25731
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1001 sec,0.0566 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,055kB