Zahradní slavnost 2019   
Pridal tk Úterý 17 září 2019 - 02:07:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Slovo úvodem. Pěvecké sdružení pražských učitelů obdrželo pozvání od Hlávkovy nadace (přesněji Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových) k účasti na této tradiční slavnosti v Lužanech u Přeštic. Za PSPU byli delegováni mpř. Sdružení Mgr. Miloslav Samek a kronikář ing. Jiří Štembera. Nutno podotknout, že vědec, architekt a mecenáš Josef Hlávka byl zakladatelem a prvním prezidentem České akademie věd a umění.

Akce se konala 12. září 2019, kdy účastníci odjeli od hotelu Diplomat v Dejvicích pohodlným autobusem a při první zastávce vystoupili právě v Přešticích u hřbitova, kde je umístěna hrobka Hlávkovy rodiny. Hrobka je ojedinělým výstavným objektem, přiléhající k obvodové zdi hřbitova, který má podobu otevřené kaple, uzavřené těžkou litou mříží. Kaple byla postavena podle vlastního návrhu J. Hlávky v novogotickém stylu v roce 1888.Uvnitř hrobky se nachází oltář,bohatě zdobený obrazy a výjevy ze života svatých a s výmalbou vídeňského malíře Karla Jobsta. Vzpomínkový projev zde pronesla mpř. Nadání prof. Marie Karfíková, CSc., která připomněla Hlávkovy úspěchy ve stavebnictví, ale hlavně jeho úsilí o kulturní povznesení našeho národa. Poté byly položeny květiny a účastníci si mohli prohlédnout jakousi galerii pod širým nebem, kde na 25 tabulkách byly uvedeny fotografie a životopisy význačných obyvatel města Přeštice v posledních sto letech.

Po tomto intermezzu jsme navštívili lužanský zámek, ve kterém se v kapli konala bohoslužba, jako pietní vzpomínka na Josefa Hlávku. Celebroval ji přeštický vikář ThDr. Karel Plavec. Původně renesanční zámek Lužany byl na počátku 19. stol. barokně upraven, nachází se v něm expozice díla a odkazu J. Hlávky a dnes se v něm konají vědecké konference a semináře. Antonín Dvořák u příležitosti vysvěcení zdejší kaple složil t. zv. Lužanskou mši.

Jakmile skončila bohoslužba, byli jsme před zámkem oficiálně přivítáni, přiťukli si sklenkou vína a byli pozváni do parku k občerstvení, které bylo dokonale připraveno. K tomu všemu nám zahrál Rodinný amatérský orchestr rodičů a dětí při ZUŠ Terezie Brzkové z Plzně s názvem VIVAT FAMILIA pod uměleckým vedením Olgy Kinzlové. Na repertoáru měl české i světové lidové písně, filmové a muzikálové melodie hrané v obsazení housle, příčné a zobcové flétny, klarinet, kytara, ukulele, klavír, viola a violoncello. Vybírám kupř. Drowsy Maggie, Scarborough Fair, Dobytí ráje a Princezna ze mlejna. Velmi mě upoutalo výborné provedení skladby Jaro ze Čtvera ročních období A. Vivaldiho.

V následujícím čase jsme se potom zaposlouchali do komponovaného hudebního pořadu (zhruba devadesátiminutového) Kde domov můj?, který byl vytvořen v roce 2014 k uctění 180.výročí prvního uvedení písně, pozdější hymny (1834). Romantická píseň pochází ze zpěvohry Fidlovačka skladatele Františka Škroupa a dramatika J. K. Tyla. Účinkovali přední pražští hudební umělci: Mgr.Tomáš Křovina, člen operního orchestru ND v Praze (zpěv), prof. Ivan Štraus, pedagog Hudební akademie múzických umění v Praze (housle), doc. Václav Bernášek, pedagog HAMU v Praze (violoncello), Mgr. Martin Levický, člen operního orchestru ND v Praze (klavír) a Mgr. Tomáš Kyral, sólohornista Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze (lesní roh).Pořadem, včetně recitace Nerudovy a Seifertovy básně, nás provázela známá moderátorka prof. PhDr. Zdena Zvěřinová, DrSc, která zajímavě vylíčila životní osudy F. Škroupa a J. K. Tyla. Její výklad byl proložen hudebními vstupy, a to Smetanovým duem Z domoviny, romantickou písní F.Škroupa Dobrou noc a rovněž Škroupovým Triem Es dur, op. 27. Pořad za hudebního doprovodu zakončil T. Křovina zpěvem písně Kde domov můj, která v posluchačích zanechala mimořádně hluboké dojmy.

Přiblížila se hodina návratu a odjížděli jsme s pocitem nádherně užitého dne.
Vždyť i počasí nám tentokrát jednoznačně přálo.


Miloslav Samek
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25840
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1365 sec,0.0768 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,227kB