Ukrajina a DLR zahájily další odsun vojáků v Donbasu   
Pridal tk Neděle 10 listopad 2019 - 06:01:18 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Síly neuznané Doněcké lidové republiky (DLR) se začaly stahovat z oblasti města Petrovske v Donbasu. Informoval o tom zpravodaj agentury Sputnik.

V 13:00 povstalci odpálili signální světlice, což je znamením toho, že začali stahovat své síly od dělící linie. Ukrajinské ozbrojené síly nato odpálily vlastní světlice. Tímto odstartovalo další kolo odsunu vojáků v Donbasu.

Zpravodaj z místa události informuje, že povstalci nastupují do vozidel a odjíždějí z dělící linie konfliktu. Celý proces monitorují pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Na místě odpoutávání jednotek se nachází šéf zastupitelstva DLR při Společném středisku pro kontrolu a koordinaci režimu zastavení palby Ruslan Jakubov, pozorovatelé zvláštní mise OBSE a zástupci velení sil DLR.

Odpoutávání sil

Kontaktní skupina pro řešení situace na Ukrajině podepsala rámcovou dohodu u odpoutání sil znepřátelených stran v konfliktu v Donbasu ještě v roce 2016. V Doněcké a Luhanské lidové republice však obviňovali Kyjev, že místo odsunu ukrajinští vojáci obsazují nové pozice.

K prvnímu stažení sil letos došlo v červnu u obce Stanycja Luhanska. Další odsun ale zkrachoval kvůli tomu, že se strany vzájemně obviňovaly ze střelby.

Dne 1. října tohoto roku se kontaktní skupina dohodla na obnově procesu odpoutání sil, který měl začít 9. října. Zatímco povstalci potvrdil, že jsou ochotni odsunout část svých jednotek, Kyjev s reakcí vyčkával. Nakonec odsun sil v oblasti Zolote byl zahájen dne 29. října a byl dokončen 1. listopadu.

Stažení sil a vytvoření nárazníkové zóny mezi bojujícími stranami je předpokladem svolání summitu normandské skupiny, do které patří Ukrajina, Rusko, Německo a Francie. Na summitu se mají projednat další kroky, které mají přivést k definitivnímu vyřešení ozbrojeného konfliktu v Donbasu.

Konflikt na Ukrajině

Minulý týden OSN zveřejnila statistiku obětí války na východě Ukrajiny, která vypukla v roce 2014. Za tu dobu bylo zabito více než 3330 civilistů a 9000 bylo zraněno. Zhruba 1,3 milionu obyvatel muselo opustit své domovy a 3,5 milionu potřebuje humanitární pomoc.

Ozbrojený konflikt v Donabsu začal v dubnu 2014, kdy se Kyjev pokusil vojenskými prostředky potlačit pokus o samostatnost části oblastí na východě země, které vyhlásily dvě lidové republiky – Doněckou (DLR) a Luhanskou (LLR). Tyto republiky neuznaly novou vládu v Kyjevě, jež vznikla po revoluci na majdanu.

Problém řešení krize na východě země je projednáván během schůzek kontaktní skupiny v Minsku, ale i po uzavření dohod o příměří pokračovaly přestřelky mezi stranami konfliktu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AsZN

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=26342
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1121 sec,0.0406 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,359kB