Ad: Vzpomínka na Mílu   
Pridal tk Středa 05 únor 2020 - 03:33:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Když jsem si přečetl výše uvedenou stať, inspirovalo mě to okamžitě k tomu, abych zavzpomínal na Mílu Ransdorfa tak trochu z mého pohledu. V roce 2014, jakož i léta předtím, jsem navštívil Setkání občanů pod Kunětickou horou a šťastná náhoda tomu chtěla, abych se s tehdejším poslancem PhDr. Miloslavem Ransdorfem, CSc. členem Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a místopředsedou Výboru pro zahraniční věci nejenom potkal, ale abychom probrali pro mě méně známá, i když o to důležitější témata, týkající se kupř. jeho činnosti v Evropské sjednocené levici.

Především byl značně překvapen tím, když jsem se představil jako člen Pěveckého sdružení pražských učitelů.Hned zareagoval: „No, tam přece zpíval můj učitel na FF UK v Praze Doc. PhDr. Dušan Machovec, CSc.“

Dušan byl můj kolega ze Sdružení, působil jako chorovod sekce tenorů, populárně a zábavně uváděl koncerty nejenom na tuzemských vystoupeních, ale i německy při koncertních zahraničních zájezdech, upravoval lidové písně, jedinečně doprovázel na klavír spolu s Oldřichem Duzbabou např. mužské sbory s názvem Tři sbory Antonína Dvořáka, každoročně na vánoční koncert pro nás napsal novou koledu, byl to prostě hudební vědec, hudební skladatel a korepetitor.

Dušan Machovec vystudoval filozofii jako hlavní obor a hudební vědu. Předmět Dějiny filozofie vyučoval v různých formách studia na FF UK téměř 40 let, jeho bibliografie, podobně jako vydané sborníky a příspěvky v časopisech, byla značně široká a týkala se především antické filozofie.

Často v rozhovorech se mnou uváděl jméno Miloslava Ransdorfa, jehož považoval za své pedagogické dráhy na vysoké škole za jednoho nejnadanějších studentů s mimořádnými vědomostmi a schopnostmi (opravdu encyklopedickými) v oboru historie a filozofie, který byl rovněž t.tv. pomocnou vědeckou silou. Dizertační absolventskou prací Politické teorie rané renesance a reformace získal titul PhDr. (v 25 letech – sic!) a dizertací Husitská ideologie a vznik raně buržoazního myšlení v roce 1982 vědecký titul CSc.

Od roku 1990 byl členem KSČM a poslancem nejprve SN Federálního shromáždění, potom poslancem Poslanecké sněmovny PČR a nakonec poslancem Evropského parlamentu až do své smrti 22.ledna 2016. Jeho bibliografie je velice rozsáhlá. Vzpomenu jen dvou knih, a to Muž velké touhy a Hledali spravedlivější svět. Obě mám ve své knihovně. Nedají se číst jako „krásná literatura“, o každé větě a každém výrazu se musí mnoho přemýšlet. Tak jsou náročné!

Tehdy pod Kunětickou horou Míla slíbil, že mně pošle básničku, která „hodnotí“ politickou situaci a kterou obdržel svého času od D. Machovce. Jakkoliv mně dal i navštívenku s kontakty, nedošlo na to. Zkoušel jsem se ještě pídit v jeho pozůstalosti, ale nikde není. Škoda. Měl bych na oba památku.

K úmrtí Miloslava Ransdorfa se vyjádřil i prezident Miloš Zeman – cituji:“Je mi to líto. Byl to jeden z nejbystřejších intelektuálů, kterého jsem poznal.“ A ještě jeden citát z FB: „Velikost pana Ransdorfa přesahuje možnosti většiny. Škoda takového člověka.“

Na závěr chci vše poněkud odlehčit. Roman Blaško píše ve svém příspěvku o tom, jak Míla pracovně relaxoval u své maminky v Petrovicích (myšleno u Rakovníka) – natíral, štípal dříví, trhal plevel apod. I já pocházím z Petrovic u Kutné Hory (obec vznikla ve 14. stol.) a domácky mně říkají také Míla.To jen tak, aby řeč nestála.


Miloslav Samek
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=27247
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1205 sec,0.0452 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,300kB