Ministři obrany zemí NATO se dohodli na posílení mise v Iráku   
Pridal tk Čtvrtek 13 únor 2020 - 04:12:57 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Ministři obrany zemí NATO se dohodli na posílení mise Aliance v Iráku v koordinaci s Bagdádem. Uvedl to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Stoltenberg již dříve uvedl, že NATO plánuje obnovit výcvikový program pro armádu v Iráku, pokud o to požádá irácká strana. Podle jeho slov Aliance pořádá vhodné konzultace s iráckou vládou, a to i na úrovni předsedy vlády, ministra zahraničí a prezidenta.

„NATO zintenzivňuje boj proti mezinárodnímu terorismu. Ministři obrany se dohodli na posílení výcvikové mise NATO v Iráku v úzké spolupráci a koordinaci s iráckou vládou,“ napsal Sotltenberg na Twitteru.

​Situace na Blízkém východě

Výcviková mise NATO v Iráku byla pozastavena v lednu 2020 po atentátu na íránského generála Kásima Sulejmáního, ke kterému došlo u letiště v Bagdádu. Již předtím ale došlo k jistému vyostření situace na Blízkém východě, a to po útoku amerických vojsk na objekty šíitského hnutí Katáib Hizballáh v Sýrii a Iráku koncem prosince. Stoupenci tohoto hnutí následně zahájili útok na diplomatickou misi USA v Bagdádu.

Právě poté došlo k útoku na již zmíněného generála Sulejmáního. Kromě něj byl zabit také náměstek náměstek velitele irácké šíitské domobrany Abú Mahdí al-Muhandis. Oba dva podle názoru Spojených států zorganizovali útok na velvyslanectví.

V noci na 8. ledna zaútočil Írán raketami na americké základny v Iráku a označil to za pomstu za Sulejmáního vraždu.

Donald Trump a velení Pentagonu nejprve tvrdili, že při útoku nebyl nikdo zraněn, ovšem po nějaké době museli přece jen uznat, že k jistým zraněním došlo. Nutno podotknout, že jejich počet se přitom neustále zvyšoval. Nejprve se uvádělo, že zraněných vojáků je 11, později 34, o několik dnů později 50. Poslední lednový den však v Pentagonu oznámili, že jich bylo zraněno 64 a nakonec vyšlo najevo údajných 109 zraněných!

Ve stejný den došlo také k tragédii, kdy letadlo společnosti Ukraine International Airlines, které letělo z Teheránu do Kyjeva, havarovalo brzy po odletu. Zahynulo všech 176 lidí na jeho palubě. Íránští vojáci prohlásili, že ukrajinský Boeing byl sestřelen náhodou a že to zavinil lidský faktor.

Letadlo totiž bylo považováno za „nepřátelský cíl, tedy raketu s plochou dráhou letu. V Íránu přitom podotkli, že se očekával útok ze strany USA, v souvislosti s tím byly systémy protivzdušné obrany uvedeny do bojové pohotovosti.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BuRZ

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://m.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=27327
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1292 sec,0.0506 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,358kB