Pondělí 14 leden 2019
ČT naplno dezinformuje - tají naše odposlechy pro USA   
Pridal tk Pondělí 14 leden 2019 - 18:36:51 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rozběhla se mediální válka s čínskou Huawei, protože její technologie pomáhají čínské špionáži. S nadějí jsem čekal, že třaskavé téma média zanalyzují a zveřejní informace o tom kým a jak jsme sledovaní a to ze všech stran.

Tedy i to, jak americká NSA nebo Britská tajná služba Government Communications Headquarters nonstop monitorují gigantickou část světové elektornické komunikace - maily, sms, telefoní hovory, WhatsUp, videochaty ale dokonce i naše neelektronické soukromí prostřednictvím kamer a mikrofonů našich telefonů a počítačů.
(viz např. https://webtrh.cz/227184-americka-vlada-volny-pristup-nasim ) USA v roce 2014 aktivně sledovaly po celém světě neuvěřitelných 1,2 milionu lid. Nejen oni a Britové ale i jejich partneři. Jak se provalilo loni v létě, německá zpravodajská služba BND od 90. let minulého století sledovala a odposlouchávala téměř 2000 institucí v Rakousku.

Cílem elektronické špionáže byly vedle ambasád a ministerstev také firmy, univerzity a novináři. Berlín informace sdílel s americkou rozvědkou NSA.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-spionaz-firmy-novinari-spojene-staty-bnd.A180616_071453_zahranicni_fer

A samozřejmě, že tzv. zadní vrátka - špionážní harwer či software mají američané ve všech amerických produktech, od Apple po Microsoft.Výjimkou je pochopitelně Huawei. To, že Čínané se od amíků poučili a následují jejich příklad, je důvod k zamyšlení ale určitě ne k protičínské hysterii. Chápu taky, že pro amíky a další tu je dvojí problém - nebezpečný špionský i byznysový konkurent.

Pro nás musí být alarmující, jak soukromá, tak hlavně veřejnoprávní média a zcela neuvěřitelně včetně české BIS, naprosto ignorují fakta známá nejpozději od Snowdenových odhalení. Pokud ČT a lepšolidí blábolí něco o dezinformacích, tak současné informování o odposleších a špionech je příkladnou ukázkou nebetyčné dezinformace a manipulace. Lepšolidi: Kdo je špion a kdo čučkař. Ano, na ruské a čínské ambasádě jsou pracovníci rozvědek a sbírají maximum použitelného. Jen čučkač by si ale myslel, že stejně to nefunguje i na dalších ambasádách. A jen čučkař si myslí, že ti hlavní špioni špiónují z ambasád, kde jsou nejvíc na očích. Jenže jsou v BIS čučkaři nebo zaměstnanci, kteří prostě jen na rozkaz dělají propagandu ve prospěch jiných mocností? Je 21. století. NSA má skrze program PRISM volný přístup k osobním datům u padesáti společností, mezi jinými Google, Facebook, Apple, Microsoft, Visa a Mastercard.Tohle ví, věřím, i poslední šofér v BISA stejně tak všichni víme, že to amíci a další nás nešpehují ze strachu z komunismu nebo z Ruska. Když praskly odposlechy schůzek generálního tajemníka Pan Kimuna s Merkelovou šlo o jednání nad klimatickou konferencí a odposlechy si u americké NSA objednaly ropné splečnosti, vyděšené bojem proti CO2 a dalším spalinám. Americká tajná služba NSA sleduje jen v Německu každý měsíc přibližně půl miliardy telefonátů, e-mailů a textových zprávSamozřejmě NSA nezajímala jen jednání o klimatu ale také utajované informace z bankovního sektoru, citlivé obchodní otázky a samozřejmě největší zájem měla o politiku. Ostatně agent Snowden promluvil o praktikách NSA právě po zjištění, že dtivá většina spionážní činnosti se vede proti spojencům v Evropě a proti spřátelenému Japonsku.

V případě Japonska padlo dokonce děsivé odhalení - v systémech, které ovládají celou japonskou infrastrukturu v četně dopravy a jadrných elektráren je americký malware, zlý software, který na povel zastaví nebo dokonce zlikviduje leektronické systémy v celém Japonsku. Po tomto zjištění dává najednou logiku, proč Německo zavírá jaderné elektrárny - nejde jen o elektřinu ale také o miny, které může kdykoli odpálit Washington. Stejně tak histerie nad možností že u nás by elektrárny budovali Rusové. Je nepochybné, že proti americkému malware jsou odolnější. Kam se Číňani hrabou na BrityDokumenty, které zveřejnil Edward Snowd ukazují, že také Britská GCHQ monitoruje v rámci operace Tempora celosvětově internetovou a telefonickou komunikaci. Odposlouchávají naše telefonáty, e-maily a ví, které webové stránky navštěvujeme.

Britové mimo jiné se „napíchli“ na transatlantický optický kabel TAT-14, přes který běží významná část datové komunikace mezi USA a Evropou. Podle Snowdenových dokumentů měla GCHQ přístup k neuvěřitelným 21 600 terabajtům denně. Když to prasklo, eurokomisařka Viviane Redingová se oficiálně dotázala britského ministra zahraničí Williama Haguea,čeho se odposlechy týkají. Odpověď přišla obratem: Britové špehují pouze z důvodů národní bezpečnosti a boje s terorismem a do toho se Evropská komise nemá co plést. NSA odposlouchávala rozhovor italského premiéra Silvia Berlusconiho s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Odposloucháváno bylo i jednání mezi Berlusconim a bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který ho varoval, že italský bankovní systém se může zhroutit. Monitorováno bylo jednání ministrů obchodu EU a Japonska o tom, jaké budou nepřekročitelné hranice při vyjednávání ve Světové obchodní organizaci WTO.

Podle WikiLeaks byly „napíchnuty” také telefonáty vysoce postavených pracovníků WTO včetně švýcarského ředitele Johanna Humana a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). (viz https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/395705-americke-odposlouchavani-merkelove-a-dalsich-politiku-bylo-rozsahlejsi.html )

Na základě důvěrných informací NSA sice považuje Německo za partnera, současně ale také za cíl útoku. Německo patří k tzv. „partnerům třetí kategorie“. Vyloučeny ze špionážních praktik jsou pouze Kanada, Velká Británie a Nový Zéland, které patří do druhé kategorie. V jedné prezentaci se uvádí: „Dokážeme napadnout signály většiny zahraničních partnerů třetí kategorie, což také činíme.“ (viz https://zpravy.idnes.cz/nsa-odposlouchavala-mekelovou-deset-let-fdh-/zahranicni.aspx?c=A131027_115839_zahranicni_dam )

Bezpečnostním rizikem se stávají samotní čučkaři a lepšolidi v ČT. Shrnuto a podtrženo - pokud BIS ve své zprávě ignoruje činost západních rozvědek, které nejen monitorují ale také prokazatelně aktivně se snaží ovlivnovat dění v Evropě a v naší zemi a naopak odvádějí pozornost směrtem k Rusům a Čínanům, pak možná nejsou čučkaři ale dost možná na něčí rozkaz kolaborují s cizími mocnostmi proti zájmům své vlasti. BIS se stala jedním z nástrojů lepšolidí jak manipulovat veřejným míněním.

Tragikomedie je, že v tomto momentě by podle zákona BIS měla začít sledovat a šetřit sama sebe. Sama se totiž stala ohrožením naší vnitropolitické= stability a naší vnitřní i zahraniční bezpečnosti. Máme tu údajného hlídacího psa - novnáře v včetně těch, které si platíme ze zákona. Veřejnoprávní psi ovšem na hlídání kašlou - štěkají jen na ty, na které jim páníček z Bruselu či Washingtonu ukáže. Tak, jako pes to nedělají jenom za buřta - oni svého pána milují a ve vší psí oddanosti ho milují.

To je fajn, ale psa krmeného zloději nemůžu nechat hlídat svůj dům. Soukromí to je svoboda. Sledování našeho soukromí není nic jiného, než formou kontroly a jakákoli kontrola omezuje svobodu našeho projevuSe zttrátou soukromí přicházázíme i o svobodu, protože se budeme bát vyjádřit, co si myslíme. A za "nesprávné" názory se dnes už zase stíhá a trestá. Je mi fuk jestli mne špehuje Američan, Čech nebo Číňan - vadí to stejně. A první, komu by to ze zákona mělo vadit jsou BIS, vláda a také veřejnoprávní média. Všichni jsou pozoruhodně v klidu. A to by nás ostatní mělo sakra zneklidnit

Autor: Jaroslav Novák

Zdroj: https://jaroslavnovak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=696207
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNapomenutí T. Halíka nabylo právní moci   
Pridal tk Pondělí 14 leden 2019 - 18:25:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Acta curiae archiepiscopalis pragensis:

Uložení napomenutí (čj.S/2018/481)

Kardinál Dominik Duka OP uložil dne 12. 11. 2018 pod čj. S/2018/481 napomenutí Mons. prof. PhDr. Tomáši Halíkovi, Th.D., Dr. h. c., a to za jednání podle kán. 1339 § 1 CIC.

Napomenutí se ukládá tomu, kdo je ve velmi blízké příležitosti k spáchání skutku proti církevní kázni. Arcibiskup pražský uložil napomenutí za mediální vystupování, ve kterých Mons. Halík napadal stanoviska k různým aspektům veřejného života vydaná arcibiskupem pražským, popř. Českou biskupskou konferencí.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponOznámení. Máme smutnit?   
Pridal tk Pondělí 14 leden 2019 - 18:20:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Zemřel pan Jiří Brady, muž, který přežil holokaust. V únoru by mu bylo 91 let. Příběh jeho mladší sestry Hany by možná zůstal zapomenut, kdyby se shodou okolností o osud této dívky nezačala zajímat Japonka Išikaová, která k osudu Hanky sbírala podklady, aby z nich nakonec vznikla kniha „Hanin kufřík-Příběh dívky, která se nevrátila“, která vypráví příběh sourozenců na základě zjištění Japonky Fumiko Išiokaové, ředitelky tokijského muzea a osobních vzpomínek pana Bradyho.

Kniha byla napsaná kanadskou novinářkou, producentkou, spisovatelkou Karen Levine, bývá často srovnávána s příběhem Anny Frankové.

Jiří Brady byl Čechokanaďan, který od r. 1951 žil v Kanadě. Člověk, který díky svému „údajnému“ synovci Danielu Hermanovi (KDU-ČSL), v té době kontroverznímu ministru kultury, vzbudil nemálo rozruchu v české kotlině. Vznikla do značné míry velmi tristní situace, když panu Bradymu bylo údajně odmítnuto státní vyznamenání., podle pana Hermana jako osobní msta prezidenta Zemana za to, že Herman uskutečnil schůzku s tibetským Dalajlámou. Nicméně, zkusme blíže posoudit osobnost a události kolem pana Jiřího Bradyho.

O Jiřím Bradym je známo, že za osvětové působení a humánní činnost obdržel řadu ocenění, např. nejvyšší civilní vyznamenání ontarijské provincie Order of Ontario nebo německý Spolkový kříž za celoživotní úsilí týkající se obrany lidských práv a svobod. Také Senát PČR navrhl Bradyho na státní vyznamenání již v červnu 2013. V srpnu téhož roku ho nominovala i Poslanecká sněmovna na udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. Návrhu prezident Miloš Zeman nevyhověl. Zákonodárci ho neúspěšně opakovali i v roce 2014 a 2016. V říjnu 2016 se před udílením státních vyznamenání 28. října rozhořela kauza ohledně nevyznamenání Bradyho. Podle ministra kultury Daniela Hermana, jenž je Bradyho příbuzným, bylo strýcovo vyznamenání prezidentem původně schváleno, ale po Hermanově setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou zrušeno. Podle prezidenta žádnou z nominací na vyznamenání nikdy neschválil, a proto nebylo co rušit. V reakci na situaci ale poté Brady získal v Česku celou řadu jiných ocenění. Mimo jiné medaili Karla Kramáře, kterou mu udělil předseda vlády Bohuslav Sobotka, ocenění Sněmovny, měst Praha a Brno či ocenění Univerzity Palackého v Olomouci.

Mám sice internet cca 15 roků, denně čtu noviny, ale nepamatuji, že by se někdy na internetu či v denním tisku veřejně o panu Jiřím Bradym nějak významně mluvilo, psalo či vůbec něco dělo, kromě zmíněné události v r. 2016. Připouštím však, že jsem to třeba také mohl přehlédnout.. Nicméně si myslím, že osoba pana Jiřího Bradyho u nás významněji vystoupila ze svého stínu především díky jeho údajnému synovci Danielu Hermanovi, tehdejšímu ministru kultury, v souvislosti s „daj-li mi medaili, či nedaj-li mi medaili“ a návštěvou dalajlámy.

Pro upřesnění: v říjnu 2016 se před udílením státních vyznamenání 28. října rozhořela kauza ohledně nevyznamenání Bradyho. Podle ministra kultury Daniela Hermana, jenž je údajně synovcem Bradyho, bylo strýcovo vyznamenání prezidentem původně schváleno, ale po Hermanově setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou zrušeno. Podle prezidenta žádnou z nominací na vyznamenání nikdy neschválil, a proto nebylo co rušit.

V reakci na situaci ale poté Brady získal v Česku celou řadu jiných ocenění, čímž někteří politici, včetně předsedy vlády, chtěli učinit Mimo jiné medaili Karla Kramáře, kterou mu udělil předseda vlády Bohuslav Sobotka, ocenění Sněmovny, měst Praha a Brno či ocenění Univerzity Palackého v Olomouci. V reakci na situaci ale poté Brady získal v Česku celou řadu
jiných ocenění. Mimo jiné medaili Karla Kramáře, kterou mu udělil předseda vlády Bohuslav Sobotka, ocenění Sněmovny, měst Praha a Brno či ocenění Univerzity Palackého v Olomouci.

Objektivně řečeno a při vší úctě k panu Jiřímu Bradymu, pan Brady nebyl jediný, který přežil holocaust. Lidí, kteří koncentráky přežili, byly stovky, jen málokomu se však dostalo stejné pozornosti, jako např. panu Bradymu. Je sice zcela pochopitelné, že není možné individuálně se zabývat všemi osobami, které holocaust přežili, ale na druhé straně také není nejvhodnější adorovat, oslavovat a upřednostňovat jedince jenom proto, že mu to umožnil někdo z mocných či vlivných, jako byl například pan Herman, nejen jako jeho údajný synovec, ale v inkriminované době i ministr kultury. A že z toho chtěl „vytřískat“ maximum (státní vyznamenání), není pochyb! Ostatně, těch jiných vyznamenání a oceněné (bůh ví za co) dostal v Česku přehršel! I zde se však nabízí otázka, za co by měl být pan Jiří Brady vyznamenán prezidentem republiky když si uvědomíme, že přeživších koncentrační tábory bylo více, ale zůstali v anonymitě a žádného ocenění či vyznamenání se, na rozdíl od pana Bradyho, nedožadovali.

Pan Jiří Brady žil cca 68 let v Kanadě, s Českou republikou měl společné jen to, že se zde narodil, resp. měl nějaké příbuzné, avšak nějaké výrazné či významné, případně vlastenecké a jiné vazby nebo aktivity s Českou republikou neměl. To byl také možná (správný) důvod, proč jej prezident nevyznamenal! Dmnívám se, že není nutné dát jeho skonu nějakou významnější publicitu, i když se o to jisté kruhy, zásluhou D. Hermana budou bezesporu snažit.

Jiří Baťa


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponŠest důvodů, proč nelze Palachův čin hodnotit kladně   
Pridal tk Pondělí 14 leden 2019 - 05:14:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Při kulatém výročí sebeupálení Jana Palacha, 50 let po tomto činu, je nutné si položit otázku, zda čin zaslouží obdiv nebo dokonce adoraci anebo zda lze Palachův čin hodnotit objektivněji a s odstupem.

Nejprve suchá faktografie: Jan Palach, dvacetiletý student filosofické fakulty UK se 16.ledna 1969 na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy a následné rezignaci našeho obyvatelstva polévá v horní části Václavského náměstí hořlavinou, zapaluje se a běží směrem k Washingtonově ulici. Je převezen do nemocnice, kde za velkých bolestí po třech dnech 19.ledna 1969 umírá.

Je zajímavé, že Palachův čin hodnotí pozitivně většina společnosti včetně církevních kruhů, jediní, kteří zaujímají k tomuto činu, přesněji Janu Palachovi negativní stanovisko, byli a jsou od počátku komunisté. Nechci komunistům sahat do svědomí, ale stáli by komunisté tak pevně proti tomuto činu, pokud by se nějaký zanícený komunista upálil pro „světlé komunistické zítřky“ v některé evropské metropoli? Vsadím se, že by se dotyčnému upálenému komunistovi jezdili klanět komunistické delegace až do dneška a možná by ležel v mauzoleu hned vedle Lenina. Komunistům vždy vadila spíše postava Jana Palacha než samotný čin sebeupálení.

V současnosti vychází články, vzpomínky pamětníků, točí se oslavné dokumenty, vznikla dokonce i filmová projekce, ale ve všech těchto případech se malinko zapomíná na to nejpodstatnější, samotný čin, který je sám o sobě hrůzný a alespoň z mého pohledu je naprosto neospraveditelný hned z několika důvodů:

1.Sebeupálení Jana Palacha národ neprobudil, naopak po smrti Jana Palacha komunistický režim rozjel svoji normalizační mašinérii do mnohem vyšších obrátek, v dalších měsících a letech vzrůstal gradient kolaborace s normalizačním režimem u velké části naší populace

2.Sebeupálení je znakem rezignace (někteří mohou použít silnější výraz slabošství), nikoliv znakem boje s totalitní mocí, jak se někteří snaží tento čin interpretovat

3.Palachův čin měl za následek zbytečně zmařené další mladé lidské životy (pochodeň č.2 Jan Zajíc, pochodeň č.3 a další). Zásadní nesouhlas s Palachovým činem tkví v obrovské problematičnosti VZORu takového jednání. Ztráta mladého nadějného života v nejlepších letech, kdy se mohl zapojit do budování aktivní opozice a být „hlasem na poušti“.

Pokud dojde ke krizové situaci našeho národa, tj. okupaci cizí mocností, posílání nepohodlných osob do vězení, je adekvátní odpovědí polít se benzínem, zapálit se a udělat ze sebe pochodeň?

4.Adorace Palachova činu zastiňuje činy skutečných hrdinů v době komunistických perzekucí především z 50.let jako byli Rambouskové, Wienerové a celá řada dalších zapomenutých příběhů lidí, kteří se dokázali vzepřít a aktivně bojovat proti komunistické brutalitě budováním protikomunistických buněk, předáváním důležitých zpravodajských informací a pomocí dostat přes hranice osoby pronásledované státní bezpečností. Tito hrdinové při těchto nebezpečných akcích riskovali své životy.

5.Palachův čin nepatří do našeho kulturního okruhu, má blíže k sebevraždám (včetně upálení) dnešních islámských radikálů na Blízkém východě i zde v západní Evropě, tito islámští radikálové se také snaží společnost „probudit“ a jejich sebevražedné činy jsou mohutně oslavovány.

6.V těžkých časech našeho národa je třeba vždy hledat naději a na této naději houževnatě pracovat (platí i v osobním životě), smyslem je hledat řešení, vytrvat v odporu, nikoliv sebedestrukce vlastního života a přenášení odpovědnosti na ty druhé

Závěrem lze konstatovat, že Jan Palach si určitě přál změnu k lepšímu v časech pro náš národ nejtěžších, ale způsob jaký zvolil, je nutné jednoznačně odmítnout. Nikoliv boj, vybudování podzemního hnutí odporu, ale sebedestrukce, i když s cílem „probuzení národa k odporu“. Máme-li vyjádřit úctu, pak nikoliv k samotnému činu, ale k nezměrnému utrpení a bolestem, při kterých Jan Palach umíral.

Autor: Robert Troška

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPorošenko: Nikdo nedokáže zastavit Ukrajinu   
Pridal tk Pondělí 14 leden 2019 - 05:00:58 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že se ukrajinská nezávislost stala pevnější po vytvoření „autokefální pravoslavné církve Ukrajiny“.

„Ukrajinská nezávislost se stala dnes, po vytvoření autokefální pravoslavné církve Ukrajiny, pevnější. Naše jednotná církev se stala duchovním základem ukrajinského státu," napsal Porošenko na Twitteru.

Dodal, že nikdo není s to zastavit Ukrajinu.

„Vydobyli jsme naši nezávislost, avšak není to konec, ale pouhý začátek, stále ještě potřebujeme jednotu. Určitě ale nikdo nedokáže Ukrajinu zastavit," prohlásil Porošenko.

Předtím byla zveřejněna zpráva, že se tomos o autokefální ukrajinské pravoslavné církvi vrátil do země po podepsání členy Synodu Konstantinopolského patriarchátu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/k3je

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČeská republika nepatří mezi plně demokratické země   
Pridal tk Pondělí 14 leden 2019 - 04:58:13 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Časopis The Economist vypočítává index demokracie zemí. Podle tohoto indexu v roce 2018 žilo v demokraciích pouze 4,5 % světové populace. Česko není od roku 2014 zařazováno do kategorie zcela demokratických zemí. Na skutečnost poukázaly Hospodářské noviny.

Ve srovnání s minulým rokem si Česko mírně polepšilo. I přesto ale je Česká republika označována za „demokracii s nedostatky".

Časopis vyhodnocuje situaci od roku 2006 ve 165 zemích světa. Státy jsou posuzovány podle 60 ukazatelů. Ve výsledku jsou země rozřazovány do čtyř kategorií podle úrovně demokracie. Posuzuje se volební proces a pluralismus, občanské svobody, fungování vlády, politická participace obyvatelstva a politická kultura.

Na prvních místech se nacházejí státy s úplnou demokracií. Podle hodnocení magazínu se jedná o Norsko, Island a Švédsko.

Česká republika patří, podle názoru The Economist, do kategorie „demokracie s nedostatky", kam rovněž magazín zařazuje státy východní Evropy, Jižní Ameriky a Asie.

The Economist říká, že v roce 2018 více než jedna třetina lidí na Zemi žila v autoritářských režimech.

Zdroj: The Economist

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBílý dům požádal Pentagon o útoky na Írán   
Pridal tk Pondělí 14 leden 2019 - 04:55:09 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton v září 2018 požádal Pentagon o útok na Írán. O tom v neděli 13. ledna informoval to The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na bývalé a současné zástupce americké administrativy.

Podle WSJ, důvodem pro takovou žádost se staly tři minometné výstřely v Bagdádu ve čtvrti, kde sídlí americké velvyslanectví.

„To rozhodně šokovalo lidi. Lidé byli šokováni. Je nepochopitelné, s jakou lehkostí hovořili o útocích na Írán," uvádí WSJ slova neznámého zdroje.

Podle WSJ Pentagon vyslyšel žádost Rady pro národní bezpečnost. Současně není známo, do jaké míry byl prezident Donald Trump informován o připravované operaci.

Dříve 10. ledna americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Spojené státy budou pokračovat v leteckých útocích proti teroristům v oblastech Blízkého východu. Podle něj Washington zůstane „spolehlivým partnerem v boji proti terorismu".

V polovině prosince 2018 americký prezident Donald Trump oznámil vítězství nad Islámským státem (IS, teroristická organizace zakázaná v Rusku) v Sýrii. Zároveň uvedl, že to byl jediný důvod, proč se americká armáda v zemi nacházela. Později mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že Spojené státy začaly své vojáky ze Sýrie stahovat, ale vítězství nad Islámským státem neznamená konec koalice. V pátek 11. ledna nejmenovaný americký vojenský představitel prozradil televizní stanici Fox News, že USA sice stahují vojenskou techniku ze Sýrie, ale vojska tam zatím stále zůstávají.

Zdroj: The Wall Street Journal

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMohutná exploze v centru Paříže si vyžádala tři mrtvé a mnoho zraněných   
Pridal tk Pondělí 14 leden 2019 - 04:52:14 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
12. ledna v devět hodin došlo k silné explozi v pekařství v centru Paříže, při které podle úřadů zahynuli nejméně tři lidé, a dalších 47 lidí utrpělo zranění, deset z nich je ve vážném stavu. Mezi mrtvými jsou dva hasiči a španělská turistka. Příčinou neštěstí byl výbuch unikajícího plynu.

Výbuch otřásl pekařstvím Hubert v ulici Trévise, která je v 9. pařížském obvodu nedaleko Opery. Na místě vypuknul požár a těsně před devátou hodinou se ozvala exploze. Na snímcích bylo vidět mnoho trosek a vyražená okna i v patrech nad podnikem a rovněž v okolních domech. Podle francouzských médií dnes nemělo být pekařství otevřené.

Svědek z domu naproti řekl, že ráno viděl do pekařství vstupovat hasiče, ale nevěděl proč. Asi po hodině nastal výbuch.

Policie na Twitteru požádala veřejnost, aby se místu vyhnula a nechala prostor pro hasiče a záchranáře. Těžce raněné evakuoval vrtulník, hasiči zraněným pomáhali z oken a evakuovali obyvatele zasažených bytů. Na místo dopoledne přijel ministr vnitra Christophe Castaner a řekl, že situace je pod kontrolou a že do zásahu se zapojilo 200 hasičů a 100 policistů. "Je to ohromná exploze, bilance bude těžká. Otevřeli jsme přijímací centrum a nabízíme pomoc," řekl ministr.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon„Přestávka" americké federální vlády se stala nejdelší v historii   
Pridal tk Pondělí 14 leden 2019 - 04:51:12 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
12. ledna amerického východního času vstoupila současná rozpočtová krize federální vlády Spojených států do 22. dne, což představuje „nejdelší přestávku" americké vlády v historii.

Současnou krizi vyvolal spor o stavbu hraniční zdi nebo plotu na jihu USA za 5,7 miliardy dolarů, které Kongres částečně ovládaný opozičními demokraty odmítá prezidentu Donaldu Trumpovi dát. Současné omezení práce federálních úřadů, v jehož rámci bylo zastaveno financování zhruba čtvrtiny amerických vládních úřadů, včetně ministerstva zahraničí, spravedlnosti nebo vnitřní bezpečnosti, trvá od loňského 22. prosince.

Vybudování zdi na hranici s Mexikem bylo hlavním bodem Trumpovy volební kampaně před volbami v roce 2016.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2019
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2735 sec,0.0745 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,012kB