Neděle 27 leden 2019
USA kapitulují v Afganistanu a mediální propaganda v ČR najednou otočila   
Pridal tk Neděle 27 leden 2019 - 19:24:46 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V souvislosti s připravovanou kapitulační dohodou Spojených států s Talibanem o předání zbytku země a stažení cizích vojsk jsme se od našich presstitutů dozvěděli jeden zásadní komentář: "Tálibán je sice militantní radikální hnutí, nikdy ale nemělo jiný zájem, než vládnout v Afghánistánu a neplánovalo útoky na USA nebo západní země"

Zdá se, že novináři MSM jsou stiženi zásadní ztrátou paměti, neboť nám už více než 17 let tvrdí pravý opak. Neměla být náhodou invaze do Afghánistánu odpovědí na tzv. "teroristické útoky z 11. září"?

Pravděpodobně též zapomněli, že podle nich je Taliban "protidemokratické a theokratické" hnutí, potlačující lidská práva, které musí být nahrazeno pluralitní demokracií?

Uvedený příklad také hezky demonstruje vztah Spojených států k nim dosazeným vazalským vládám, když se jejich vyjednavač Khalilzad nejdříve dohodl s Talibanem v Kataru a potom odjel oznámit Prezidentovi Ghánímu do Kábulu, jak to bude. Doporučil bych to dnes zejména Juanu Guaidóvi a tzv. "venezuelské opozici", protože přesně TAKHLE jednou skončí.

Autor: Peter Markup

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKundera a Rushdie - planý nářek   
Pridal tk Neděle 27 leden 2019 - 06:09:35 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Salman Rushdie vedle Milana Kundery a dalších začali bít na poplach. Podle médií mají obavu z Brexitu, nárůstu populismu v Evropě, který s sebou má přinést xenofobii a antisemitismus a způsobit rozklad současné Evropy,přinese omezení našich svobod. Proč alarmují tak pozdě a vlastně i zmateně?

Fatva a Rushdie

Podstata naší kultury a svobod už byla pošlapána okamžikem, kdy Salman Rushdie publikoval Satanské verše a stal se pro fundamentální muslimy lovnou zvěří určenou k likvidaci. Británie se zmohla tak akorát na to ho různě skrývat a policejně chránit. V Británii, ale už i ve Francii, Nizozemí... už dávno nemáte svobodu vyjadřovat své názory. Pokud jste kritičtí k fanatickému islámu, nelíbí se vám podřadné postavení žen, odmítáte ženskou obřízku či máte pocit, že islám je dost nesnášenlivý a rozpínavý, pak máte smůlu. Když to budete říkat příliš nahlas a zřetelně, tak vám některý z vašich muslimských spoluobčanů uřízne hlavu nebo pokud už nasákl evropským humanismem, jen vás probodne, zastřelí nebo přejede.

Svoboda pohybu - jen pro migranty

Se zlou se potážete i v okamžiku, kdy si dovolíte nesouhlasit s tím, že za vaše stále rostoucí daně se živí čím dál tím více migrantů takřka volně proudících ze všech chatrčí světa přímo na bulváry evropských měst. Bohužel vy a vaše děti, zvláště dcery už na tyto ulice vyjít nemohou. Dávno ztratili pocit bezpečí a svobody volného pohybu ve vlastním městě - u sebe doma. Pokud se vám nelíbí, že vy si to ještě platíte nebo dokonce byste proti tomu chtěl i něco dělat, třeba ty všudypřítomná a obtěžující individua z vašeho města vyhodit, pak budete perzekuován vlastními úředníky a politiky, kteří opět žijí z vašich daní.

Kdo je antisemitou

Ano, v některých Evropských zemích raketově narůstá antisemitismus. Zkuste se s jarmulkou projít v tureckých částech německých měst nebo v Marseilles. Hned pochopíte proč odtud ročně emigrují stovky židovských rodin. Za této situace vlády Francie, Německa, ale i Švédska blábolí o tom, jak islám k Evropě patří. Jak se mírumilovní evropští muslimové zbaví židů, pustí se s ještě větší vehemencí do ateistů a křesťanů.

Populismus je jen reakcí

Hrozí nám populismus? Jistě, jako reakce na aroganci byrokratické moci Bruselu a stupiditě politických špiček v Paříži a Berlíně. Budou debatovat o zákazu silnějších vysavačů a ochraně osobních dat, ale to, že nemůžete bez strachu vyjít na vlastní ulici, je nezajímá. Za takové situace se lidem nelze divit, že hledají zastání u takzvaných populistů a už vůbec se nelze divit těm, kteří jim ochranu nabízejí,když je vlastní vlády nechávají napospas. Pánové spisovatelé by měli přiložit ruku k dílu a začít řešit příčiny, snad ještě není pozdě. Plané nářky jsou na nic.

David Rath

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKdyž obohacování jinou kulturou přerůstá přes hlavu. Londýn zažívá 40 útoků nožem denně   
Pridal tk Neděle 27 leden 2019 - 05:56:28 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Britským úřadům se nedaří zdolat vysokou úroveň násilné trestné činnosti. Podle posledních statistik pouze v Londýně během dvanácti měsíců došlo ke 14 847 útokům nožem, což je v průměru 40 útoků denně.

Britský Úřad pro národní statistiku uveřejnil v pátek poslední data mezi zářím 2017 a zářím 2018. Jedná se sice o mírný pokles ve srovnání s předchozím obdobím, kdy bylo v Londýně zaznamenáno 14 987 útoků nožem, nicméně počet útoků je o 50 % větší než v roce 2015.

Na celonárodní úrovni není statistika o mnoho lepší. Počet útoků nožem je v Anglii a Walesu největší od roku 2011. Oproti předchozímu období se jejich počet zvýšil o 8 %.

Londýnské ulice trápí pouliční násilí a obchod s drogami. V Londýně bylo zaznamenáno 83 vražd spáchaných nožem a 161 znásilnění, při nichž byl použit nůž.

Růst násilné trestné činnosti v Británii připadá na období migrační krize. Londýnský starosta Sadiq Khan uvedl, že příčiny násilné trestné činnosti jsou velmi komplexní a jsou mimo jiné výsledkem chudoby, nerovnosti a nedostatku příležitostí pro mladé lidi. Škrty ve vládních výdajích podle něj problém pouze zhoršují.

Zdroj: https://sptnkne.ws/k8U2

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponŠvédská televize odmítla odhalit tváře migrantů, kteří okradli občanku o peníze. Proč?   
Pridal tk Neděle 27 leden 2019 - 05:54:27 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Švédská policie zahájila pátrání po dvou migrantech, kteří jsou obvinění z krádeže 1900 eur. Odcizit je měli devadesátileté ženě. Policie zveřejnila fotografie mužů spolu s žádostí o pomoc při jejich identifikaci. Švédská televize SVT však odmítla policii v hledání pachatelů pomoci a obličeje obou mužů zamazala.

O události informuje portál stredoevropan.cz. Podle oficiálních stránek švédské policie došlo k trestnému činu v jednom obchodě. Dva mladí muži upoutali pozornost starší ženy, zjistili kód její kreditní karty a následně vybrali z bankomatu téměř 1900 €.

Celý incident byl natočen na kameru, která byla umístěna v obchodě. Obličeje pachatelů jsou dobře viditelné. Policie nezakryté a necenzurované fotografie pachatelů zveřejnila na svém webu a požádala občany o pomoc při pátrání po dotyčných osobách.

V policejní zprávě se mimo jiné uvádí, že se v poslední době odehrálo asi deset podobných případů, v nichž jsou oběťmi právě staří lidé.

Přesto však švédská televize SVT obličeje obou pachatelů zamazala a odmítla policii pomoci. Televize své rozhodnutí odůvodnila tím, že zveřejňování fotografií lidí, kteří nejsou obviněni, je neetické. Televize se navíc údajně nechce aktivně účastnit vyšetřování a loupeže nepovažuje za „velký veřejný zájem". Podle SVT nejsou pachatelé nebezpeční.

Nárůst kriminálních činů zaznamenalo nejen Švédsko, ale i jiné skandinávské země. Například Helsinkami, podle portálu Eurozpravy.cz, otřásl velký nárůst případů sexuálních útoků, které jsou zaměřeny na zranitelnou skupinu — na děti. Počet případů znásilňování dětí vzrostl v porovnání s předchozím rokem až dvakrát, a to na 205 obětí.

Zdroj: stredoevropan.cz


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRusko odpovědělo na ultimátum západních zemí ohledně Venezuely   
Pridal tk Neděle 27 leden 2019 - 05:48:56 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Washington a jeho partneři uměle vyostřují situaci ve Venezuele, stimulují nejradikálnější nálady, je třeba s tím skončit, prohlásili v sobotu na MZV RF.

Předtím Velká Británie následně po Německu, Francii a Španělsku informovala o tom, že se chystá uznat předsedu Národního shromáždění Juana Guaida za dočasného prezidenta země, pokud ve Venezuele během osmi dnů nebudou vyhlášeny nové volby.

„Události kolem Venezuely vzbuzují stále větší obavy. Z řady evropských hlavních měst přicházejí informace o stanovení ultimativních požadavků vůči zákonné vládě v Caracasu, aby byly v 8denní lhůtě organizovány,demokratické, čisté a transparentní' volby. Tyto požadavky jsou doprovázeny výhrůžkami, že bude uznán novým prezidentem opozičník Juan Guaidó," uvádí se ve zprávě MZV RF.

Nápadná je synchronizace a zrežírovanost těchto „předhozených informací" — několik hodin před projednáváním situace ve Venezuele v Radě bezpečnosti OSN, které bylo zorganizováno USA, dodali na ministerstvu.

„Za tím vším je zcela jasně vidět,taktovka' Washingtonu. To, co se děje, pouze vyostřuje domácí politickou situaci ve Venezuele, s níž máme přátelské vztahy. Zvenčí je uměle vyostřována situace, jsou stimulovány nejradikálnější nálady. Pokračuje cynické, otevřené zasahování do vnitřních záležitostí suverénního státu. S tím je třeba skončit," zdůraznili na ruském MZV.

„Ze své strany zdůrazňujeme ochotu pomoci najít vzájemné porozumění mezi domácími politickými silami Venezuely v zájmu zajištění vnitřního klidu a míru, co nejrychlejšího vyřešení současných sociálně-eknomických úkolů. Jsme připraveni spolupracovat s dalšími státy, které sdílejí stejný přístup," prohlásili na MZV RF.

Zdroj: https://sptnkne.ws/k8Uy

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČlenové WTO včetně Číny podepsali v Davosu společné prohlášení o elektronickém obchodu   
Pridal tk Neděle 27 leden 2019 - 05:45:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Šestasedmdesát členů WTO, včetně Číny, USA, EU a Japonska, podepsalo 25. ledna na neoficiálním zasedání na úrovni ministrů ve švýcarském Davosu společné prohlášení o elektronickém obchodu. Potvrdili tak, že na základě současných principů a rámce WTO zahájí jednání o elektronickém obchodu.

Členové WTO v prohlášení zdůrazňují, že plně zváží příležitosti a výzvy a budou podporovat všechny členy v účasti na jednání, aby zajistili větší zájmy pro podniky elektronického obchodu, spotřebitele a světovou ekonomiku.

Zasedání se jménem čínského ministra obchodu Zhong Shana (Čung Šan) zúčastnil čínský stálý zástupce ve WTO Zhang Xiangchen (Čang Siang-čchen). Zhang Xiangchen na zasedání uvedl, že multilaterální obchodní systém je v současnosti ohrožený. V této situaci má zahájení jednání o elektronickém obchodu zvláštní význam pro obnovu funkce WTO v oblasti jednání a upevnění důvěry v multilaterální obchodní systém a světovou globalizaci.

Zhang Xiangchen řekl, že čínská strana je ochotna se účastnit společného prohlášení a také chce hrát aktivní roli v procesu výzkumu. Čína chce rovným jednáním společně s různými stranami dosáhnout spravedlivých výsledků, které budou rozsáhlé a flexibilní pro všechny členy.

Čínský elektronický obchod zaznamenal v uplynulých letech rychlý rozvoj, což mělo velký vliv na ekonomický a obchodní růst a na trvalý rozvoj. Čína jako jeden z největších trhů elektronického obchodu na světě věnuje velkou pozornost mezinárodní spolupráci v této oblasti a usiluje o pokrok multilaterální diskuze.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZimní přemítání   
Pridal tk Neděle 27 leden 2019 - 05:43:08 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Nadpis jsem si vypůjčil od bývalého státního prezidenta V. Havla, který nazval jednu ze svých publikací Letní přemítání – jenom jsem zaměnil jednu roční dobu za druhou. Útlou knížku jsem si svého času koupil snad někde ve výprodeji (slovy za jednu korunu – sic!), abych se přesvědčil o duchaplnosti jednoho „z největších světových filozofů“ současné doby. Nebyl jsem však obsahem nikterak dotčen, takže jsem ji prachobyčejně odložil. Ani jeho absurdní dramata nedosahují děl E. Ionesca (Plešatá zpěvačka, Židle, etc.), to jenom současní dramatičtí umělci a jejich kritici si nedovolí napsat něco jiného než superlativa. Již delší dobu koluje mezi lidmi jeden vtip – parafrázuji: Víte, že knihy Václava Havla jsou často překládány? Ano, jsou překládány z místa na místo“.

Ale vraťme se k horké současnosti. Patrně jste si všimli, že písničkář J. Hutka neomaleně a obhrouble nazpíval CD s pamflety na demokraticky zvoleného prezidenta M. Zemana, názvů Ovarova revoluce a Miloš a zubatá. Když bych generalizoval, tak si známý nizozemský houmlesák (slangový výraz pro bezdomovce a tuláky) a milovník jointů přivolává na Zemana „zubatou“, totiž smrt. Podobně se zachoval i v dílku Ovarova revoluce, kdy na něj „plive“ bezpříkladným, přímo hnusným způsobem – cituji: „V Kremlu už mu vodka zraje, on světovou roli hraje, vítěz v mnohé pitce…Ovarova revoluce (jako refrén). A nejenom to, jsou tam těžší kalibry. Mohl by mně někdo dodat termín,jenž je vyšším stupněm k hyenismu, který Hutka prokazuje? Dobře totiž musí vědět, že prezident trpí neuropatií nohou, ale má i jiné zdravotní potíže, a přesto se takto chová. Je to od něj nenávistná kampaň, kterou vede spolu s mišíky, steigerwaldy, rejžky a dalšími.

Stejně tak vystupuje i Tomáš Klus, který rovněž dal v plen svůj úhel pohledu na Miloše Zemana, kdy prý se ozývá z jeho úst jen nenávistné vrčení, chybí otevřenost, respekt a ochota naslouchat druhým. Podle mě tito rádoby demokraté (teď mám na mysli politiky t.zv. Demokratického bloku a jejich přisluhovačů), není-li po jejich, tak poučují, mentorují a dělají ze sebe Pána Boha. Nebude daleko doba, kdy Klus určitě sám na sobě pocítí tu skutečnost, až budou lidi ignorovat jeho koncerty a vystoupení. Vzpomínám si na slova národního umělce K. Gotta – cituji: „Jak mě můžete srovnávat s panem Klusem? Já jsem zpěvák, on je jen písničkář!“

No, a včerejší diskusní stůl zavilé moderátorky Wittovské na ČT s jedním „Pirátem“ (ve studiu) a V. Filipem, diskutujícím z Českých Budějovic, stran mobilů Huawei mě nenechává klidným. Zmíněná redaktorka vždy odpovědi V. Filipa „usekla“, dala slovo „Pirátovi“ (nechala ho dlouze hovořit) a dokonce vyjadřovala svůj neodborný názor, který byl důrazně V. Filipem kritizován (pokud náhodou slovo dostal). Takto tedy vypadá naše žurnalistika!

Mám zato, že budete se mnou souhlasit, když řeknu něco o tom, že se mně z tohoto soustředěného mediálního ataku některých redaktorů (co některých, všech!) dělá zle – a to je slabé slovo.

Miloslav Samek

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponDárek, který nic nestojí   
Pridal tk Neděle 27 leden 2019 - 05:34:44 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
WEF 2019 v Davosu (22–25.1), 49 v pořadí a na téma Globalizace 4.0: formování globální architektury v době průmyslové revoluce 4.0, otevřel prezident Švýcarské federace Ueli Maurer tézí: Jenom v dialogu elit a občanů je možné tvořit globalizaci. Vážený prezident ignoroval skutečnost, že žijeme v prostředí charakterizovaném nejenom absencí důvěry a komunikace, multipolaritou, ale i multikonceptualismem s různými mocenskými ambicemi a hodnotami. Přijetím principu konkurence bez regulace se zmenšuje potenciál pro spolupráci, mizí potenciál dialogu, zvětšuje se riziko konfliktů a zmenšuje se ochota a možnosti řešit globální problémy. Ambice WEF 2019 neodpovídají realitě prostředí, ve kterém se koná.

Nehledě na oznámenou účast přibližně 3 tisíc účastníků ze 110 zemí světa, z nich 60 hlav státu nebo vlád, 1900 business lídrů, více než 200 masových medií, 50 členné ruské delegace, stovky účastníků mladé generace, občanských sdružení apod. (kdo jim platí pobyt nevím, mohu si ale představit) nebudu dnes investovat více času na komentování fóra. WEF již dlouho není tím, co bylo a rádo by dále bylo. Dožije li se 50 let, ať je rádo. Radost budou mít účastníci s kvalitativně nižší úrovní, velkými ambicemi, silnými slovy a tlustou peněženkou, kterou milují i doprovázející dámy. Ty a WEF nemohou ovlivnit vývoj dění ve světě, ovlivnit procesy přijímání osudových rozhodnutí v USA, Rusku a ČLR. WEF nemůže ani přispět k organizaci (prezidentem Maurerem požadovaného) dialogu mezi elitami a občany.

Nebudu investovat čas ani na komentování mezistátní smlouvy Francie - SRN, dnes podepsané v Cáchách v den 56. výročí uzavření tzv. Elysejské smlouvy. O nové smlouvě jsem věděl téměř tři měsíce před jejím podepsáním. Když jsem diskutoval novou smlouvu s několika známými, nikdo mi nevěřil. Proto jsem nic nenapsal a nezveřejnil. Skutečnosti, že poslanci EP o její přípravě veřejnosti nic nesdělili, že se o smlouvě v EP nediskutovalo, a že po podepsání smlouvy jsem v evropských mediích nečetl analýzu rizik a dopadů, mluví samy za sebe. Rizika a dopady vyplývají ze skutečnosti, že o přátelství mezi státy je možné hovořit pouze v homeopatických dózách, že paralelně ožívá historická animozita mezi Francii a Italií, a že bývalý šéf stratég prezidenta Trumpa, Steve Bannon připravuje půdu pro založení centra evropských populistů. Bude pravděpodobně v klášteře Kartaus - Frisulti, poblíž Říma. V klášteře Benediktýnů a Kartausů žije 83 letý šéf a cca čtyřicetiletý vyznavač Steve Bannona. Nevylučuji, že v budoucnosti uslyšíme více o konjuktuře v tomto malebném místě.

V kontextu výše uvedeného a argumentu o nemožnosti opravdového přátelství mezi státy doporučuji lehčí lekci. Tu představuje srovnání fotografii osobností, měst, výroků politiků, účtů za plyn, elektřinu, odpadů apod. vystavených v sociálních sítích před deseti roky a dnes.

Rok 2019 nabízí možnost si uvědomit osudový rok Islámu. Tím je rok 1979. Před 40 roky byl svržen Muhammad Rezá Šáh Pahlaví Árjamehr (1919 – 1980). Nahradil ho Sayed Rūhollāh Mūsavī Khomeynī (1902 – 1989), šíitský vůdce protišáhovské revoluce v Íránu. Po příletu z Paříže v lednu 1979, jako uznaný vůdce a nejvyšší náboženský představitel země (tzv. valije fakíh) vyhlásil Iránskou Islámskou republiku. S ní spojená islámská revoluce začala měnit život nejen v Íránu a regionu, ale i v EU. Známý je Khomeynīho výrok o hudbě: Hudba narušuje smýšlení naší mládeže. Není žádný rozdíl mezi hudbou a opiem. Obojí různými způsoby vede k otupělosti. Chcete-li, aby vaše země byla nezávislá, pak zakažte hudbu. Hudba je zradou našeho národa i našich dětí. Jako hudbě rozumějící (v mládí houslista), a proto hudbu milující člověk, s ním nesouhlasím.

Před 40 roky Mekku, město s přibližně 2 milióny obyvatel, nacházejícím se v západní části Saúdské Arábie, rodiště Mohameda, proroka islámu, a nejsvětější město islámu, obsadili extrémisti. V Mekka se nachází kostkovitá budova bez oken zvaná Kába. Ta byla dle islámského pojetí vybudována prorokem Adamem a poté znovu prorokem Abrahámem. Je historicky potvrzeno, že Kába již v předislámských dobách byla centrální svatyní arabských kmenů. V jejím jihozápadním rohu se nachází černý kámen – pravděpodobně se jedná o meteorit. Dle proroka Abrahama pochází od archanděla Gabriela. V předislámské době Kába sloužila k uctívání staro – arabských bohyní al-Lát, Manát a al-Uzzá.
Před 40 roky vstoupila sovětská vojska do Afghánistánu. Nebudu pokračovat ve výčtu, co vše se událo před 40 roky. Konstatuji pouze, že toho bylo hodně a vše se mění rychleji, než je mnohým libo. Z politického hlediska se změny jeví jako ne k lepšímu. To indikuje skutečnost, že naše společnost se nemůže, nebo nechce přiblížit k vyrovnání se s osudovým rokem Islámu, ani s lekcí Rusů v Afganistánu, novodobou migrací a historií. O historii osídlení Mekky a Koránu (súra 14, verš 37) nemluvě: Pane můj, usadil jsem část potomstva svého v údolí bez polí obilných poblíže chrámu Tvého posvátného, Pane náš, aby zde modlitbu konali. Učiň, aby srdce lidí se k nim přiblížila, a uštědři jim plody co obživu – snad budou vděční! Sága dále vypráví: Když docházely zásoby vody, běžela Hagar celkem sedmkrát mezi pahorky Safá a Marwá, aby hledala vodu a vyhlížela karavany. Když se vrátila do svého stanu, našla vedle syna Izmaela zurčící pramen. Pramen existuje dodnes a je známý pod jménem Zamzam. O vodu se bude bojovat v představitelné budoucnosti.

Uvedené, a mnohem více vím z večerního studia Islámského bankovnictví a pojištění na IIBI v Londýně (mimo jiné v rámci přípravy na práci v EK), několikaletého pobytu v Malajsii, a ze spolupráce s německým architektem Dr. Bodo Rasch, konvertovaným muslimem. Ten dostával zakázky, o jakých neislámští architekti mohou jen snít. Připomínám projekt stanového města pro dva miliony poutníků v Mekce postavené z nehořlavého teflonu, a hlavní mešitu v Malajsii s kupolemi z kompozitního materiálu. Na projektech jsem spolupracoval rád, nejenom pod vlivem ojedinělé úpravy Mohammedovy mešity v Medině, ale i z důvodu zájmu o historii a funkci architektury. Lituji, že program Alláhův architekt: Němec Bodo Rasch a hypermoderní mešita (premiéra byla 27. 1. 2006 na ČT) není dostupný veřejnosti.

Lituji, že i v roce 2019 budeme svědky pokračování obchodní války mezi USA a ČLR, pokračováním snah o izolaci Ruska ve světě (což indikuje mimo jiné WEF 2019 v Davosu), ale i růstu množství a komplexity paradoxů, z nichž mnohé umíme popsat, ne však řešit. Jeden z nich představuje rozhodnutí ČLR zvětšit americky import: 1 trilión USD během 6 let. Zvětšením importu z USA do ČLR prezident Si Ťin - pching dává možnost prezidentu Trumpovi vyhrát první kolo obchodní války. Tím mu ulehčuje cestu do příští prezidentské volební kampaně. Prezidentu Trumpovi zbývá dokumentovat výhru smlouvou. Tu očekávám v únoru t.r. Po té budeme mít možnost číst mnoho prezidentských tweetů a diskutovat o nich.

Bezprostředně po podpisu mnou očekávané smlouvy se objeví obsah smlouvy, tj. vítězství formou praktických otázek, platných i pro českou kotlinu. Na ně nebudou mít ve Washingtonu, Bruselu, ani v Praze odpovědi. O jaké otázky a odpovědi se jedná? Následující krátká úvaha a představení statistických dat mluví za sebe a napomohou s odpovědí.

Celkový export USA ve světě představuje cca 1,32 trilionů USD. Z nich připadá na export do ČLR podíl ve výši cca 9,2 % to jest cca 122 miliard USD. Celkový export z ČLR do USA představuje cca 500 miliard USD, někdy se píše o cca 300 miliardách USD.

Na první pohled nabídka ČLR zvýšit objem nákupu amerického zboží se jeví jako kapitulace ČLR. Skutečnost je však následující: Rozhodnutí ČLR, zvýšit import z USA během šesti let do výše 1 trilionu USD, což odpovídá dvojnásobku exportu ČLR do USA, nabízí první kontrolní otázku: Dovolí očekávaná smlouva zrušit sankce, nebo ne? Připomínám, že hodnotím smlouvu jako zásnuby, které neznamenají svatbu, pouze slib. Protože vím, že sliby jsou většinou chyby, jsem skeptický. Druhá kontrolní otázka zní: Jestliže je ČLR ochotna nakoupit během šesti let zboží z USA ve výši 1 trilionu USD, jsou USA schopny, tj. mohou li, když ano, jsou také ochotny prodat zboží v takovém objemu? I tady jsem skeptický. Proč?

Připomínám pouze tři skutečnosti z mnoha, které si každý sám může převést do matematických úkonů a transformovat výsledky do odpovědi. Současná celková produkce sóji v USA představuje 22,8 miliard USD. Předpokládám, že se dá během šesti let zvýšit na 50 miliard USD. Současná hodnota produkce všech exportu-schopných zrnin produkovaných v USA představuje cca 80 - max. 90 miliard USD. Současná produkce břidlicového plynu představuje cca 70 milionů tun ročně. Celkem bylo v USA vydáno 11 licencí na produkci plynu. Ve výstavbě je 5 nových závodů, 2 závody jsou v likvidaci, 4 zmraženy do doby lepší konjunktury. Optimistický odhad prodeje plynu do ČLR s ohledem na nutnost zabezpečit závislost EU od USA, je 30 - 40 milionů tun ročně. Jinými slovy: cca 3 miliardy USD.

Již teď je vidět, že USA nemohou nabídnout ČLR zboží v nabídnuté výši 1trilionu USD během 6 let. Zohledním li ještě nákup 300 Boeingů v hodnotě cca 40 miliard USD a budu li hledat dále, nepřekročím celkově hranici 180 - 200 miliard USD. To je max. pětina 1 trilionu! Krátce formulováno: USA nemají ve skutečnosti co nabídnout ČLR, aby se vyhynuly – v souladu se západní logikou, zahnání do rohu. Kromě toho: 6 let bude platit smlouva. Co bude po příštích prezidentských volbách, nevím! Podobně jako nevím s jistotou, co bude zítra.
Za to vím, že v červenci 2018 EK podepsaná smlouva mezi EU a Japonskem (EPA – Economic Partnership Agreement), odsouhlasená EP v prosinci 2018, má vstoupit v platnost 1. Února 2019. Smlouva, která v určitém slova smyslu nahrazuje (zapomenutou) TTIP a prezidentem Trumpem usmrcenou TTP, nezahrnuje RF a ČLR. Protože smlouva prakticky míří proti USA, a mrtvá TTP se transformovala do TTP-11 (bez USA), také zvaná CTPP, bude zcela určitě mít dopady na EU. O nich, a o představitelných rizicích napíši odděleně. Dnes hodnotím předpokládaný výsledek WEF 2019, osudový rok Islámu a první kolo obchodní války mezi USA a ČLR jako dárek prezidentu Trumpovi pro vstup do již začínající nové prezidentské volební kampaně, který nic nestojí. Na druhé straně dárek nabízí ČLR čas pro upevnění pozice a modifikaci taktiky dovolující pokračovat v cestě a k cíli Made in China 2025. Proto bychom se měli z daru, který nic nestojí, učit. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2019
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2403 sec,0.0645 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,011kB