Neděle 31 březen 2019
První žena v čele Slovenska!   
Pridal tk Neděle 31 březen 2019 - 11:34:53 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Po sečtení všech volebních okrsků v prezidentských volbách na Slovensku zvítězila právnička Zuzana Čaputová, která získala celkem 58,41 % hlasů. Pro jejího soupeře místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče hlasovalo ve volbách 41,59 % občanů, uvádí slovenský statistický úřad. Účast u prezidentských voleb činí 41,79 procent.

Prezidentské volby na Slovensku skončily. A poprvé v historii stane v čele tohoto státu žena. Čaputová přiznala, že je pro ni volební výsledek překvapením.

„Domnívala jsem se, že výsledek bude těsnější. Je to velmi silný mandát,” řekla. Zároveň potvrdila, že na první zahraniční cestu zamíří do České republiky.

Podle informací Čaputová v druhém kole voleb triumfovala celkem v 50 okresech. Nejvíce hlasů si přitom vysloužila v okrese Dunajská Streda. Šefčovič ovládl celkem 29 okresů, přičemž nejlepšího výsledku dosáhl v Prešovském kraji.

Výsledky voleb tak odpovídají předvolebním průzkumům. Podle agentury Median SK navíc Čaputové svůj hlas odevzdaly především mladší ročníky, ale volili ji také občané ve věku 31-60 let. Maroše Šefčoviče podpořili lidé starší šedesáti let. Na svou stranu se mu podařilo získat i větší část voličů Štefana Harabina či Mariana Kotleby.

První gratulace

Protikandidát Maroš Šefčovič už Čaputové poblahopřál a přiznal porážku. Zároveň poděkoval všem voličům.

„Přeji paní prezidentce a Slovensku jen to nejlepší a posílám ji kytici. Spát půjdu s čistým svědomím, protože jsem udělal maximum. Volbu respektuji,“ oznámil Šefčovič.

Nové prezidentce přišel osobně pogratulovat také současný prezident Andrej Kiska.

„Ukázali jsme, jakou chceme krajinu – slušnou a spravedlivou. Zvolili jsme si prezidentku, která symbolizuje naději a kterou nám budou závidět i v zahraničí,“ okomentoval Kiska vítězství své nástupkyně.

S gratulací neotálel ani tamní premiér Peter Pellegrini, který se k vítězství Čaputové vyjádřil na sociálních sítích: „Upřímně gratuluji vítězce prezidentských voleb paní Zuzaně Čaputové. Věřím v konstruktivní spolupráci při řešení problémů Slovenska.“

V prvním kole prezidentských voleb na Slovensku, které se konalo před dvěma týdny, tedy 16. března, Čaputová zvítězila s výsledkem 40,57 % hlasů. Tehdy volební účast činila 48,7 %.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSprávný čas je samozřejmě jen jeden!   
Pridal tk Neděle 31 březen 2019 - 05:15:54 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Sotva se sešel rok s rokem a je tady opět den D. Tedy den, kdy nás „vrchnost“ opět připraví o hodinu spánku. Ale tentokrát bude kratší noc přece jen o něco veselejší. Po mnoha letech marného volání svitla reálná naděje, že konec totálního nesmyslu nazývaného střídání času je nadohled.

V loňském roce proběhla anketa, v níž hlasovalo 4,6 milionu respondentů a 84 procent se vyjádřilo, že jim střídání času vadí. A proto Evropská komise poslala do Evropského parlamentu a Rady návrh na jeho zrušení. Po celý rok by pak mohl platit jeden čas. Ale má to háček. Na základě průzkumu mezi veřejností by to zřejmě mohl být ten letní.

To v rozhovoru pro německou televizi ZDF připustil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Předseda české vlády Andrej Babiš zase dal koncem října najevo, že česká vláda bude prosazovat zimní čas (zřejmě myslel ten astronomický – pozn. autora), ale Češi ve výzkumu agentury STEM/MARK dali přednost času letnímu.

A tak zatímco se blíží možná jedno z posledních „šíbování hodinových ručiček“, stále není jasné, který čas nakonec budeme mít po roce 2021, kdy by mělo střídání času v Evropě definitivně skončit.

O různosti názorů svědčí i množství článků, které si může čtenář snadno vyhledat. Jen namátkou titulky: Letní čas vstupuje do další pětiletky, … , Letní čas spolkne miliony eur, …, Europoslanci vyzvali ke změně střídání času, Lékař: změna času škodí, Čtyři zdravotní komplikace, …, Střídání letního a zimního času je nepotřebným přežitkem, …, Češi by chtěli stejný čas po celé EU, ponechali by letní, Zavedení trvalého zimního času je zdraví prospěšnější, tvrdí vědci, Česká vláda chce zachovat zimní čas, argumentuje zdravotními dopady.

Ale ať už jsou argumenty jakékoliv, jednu věc bychom měli mít stále na paměti. Správný čas je jen jeden! Samozřejmě ten astronomický.

Autor: Zdeněk Lanz

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHlavním cílem FBI teď místo teroristů budou ruští hackeři a čínští špioni   
Pridal tk Neděle 31 březen 2019 - 04:59:43 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Od této chvíle budou tisíce zaměstnanců FBI přeorientovány z boje proti terorismu na boj proti kybernetickým útokům. Takové rozhodnutí bylo přijato z důvodu, že vzrostl počet kybernetických útoků financovaných nepřáteli USA. Informovaly o tom noviny The Wall Street Journal..

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zahájil největší transformaci daného oddělení od roku 2001, když spustil program rekvalifikace tisíce zvláštních agentů a přeorientoval je na boj proti kybernetické kriminalitě.

Důvodem pro takový krok se stal „rostoucí počet kybernetických útoků sponzorovaných zahraničními odpůrci obchodních a národních zájmů USA, včetně ruského zasahování do voleb a krádeží v amerických firmách v kyberprostoru ze strany Číny.

„Budoucnost v kyberprostoru je budoucnost organizace a budoucnost světa. Musíme přemýšlet o tom, jak přemýšlíme o kyberprostoru – ať už jde o samostatný útok komerčního charakteru nebo o útok na národní úrovni,“ uvedla v rozhovoru mluvčí FBI Amy Hess.

V současnosti americké orgány činné v trestním řízení podnikají kroky proti méně než 1 % kybernetických útoků. Vyplývá to z dat think-tanku Third Way ve Washingtonu. Vyšetřovatelé mají tendenci soustředit se pouze na nejzávažnější kybernetické hrozby, jako jsou útoky na národní úrovni nebo složité nadnárodní trestné činy spáchané v kyberprostoru.

V polovině března noviny informovaly o masivním kybernetickém útoku čínských hackerů, který se dotkl nejméně 27 univerzit ve Spojených státech, Kanadě a v jihovýchodní Asii. Útoky začaly již v dubnu roku 2017. Jejich cílem bylo ukrást data o technologiích, které umožňují vypuštění bezpilotních letadel z ponorek, stejně jako ukrást informace o programu Pentagonu, který nese kódové označení Sea Dragon.

Začátkem tohoto měsíce se objevily informace o kybernetických útocích KLDR na americké banky. V důsledku jednoho z těchto útoků dokázali útočníci získat přístup do mezibankovního komunikačního systému a požádat Federální rezervní banku v New Yorku, aby převedla prostředky na účty kontrolované občany Severní Koreje.

Zdroj: The Wall Street Journal

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponV Gaze proti Izraeli demonstrují desítky tisíc Palestinců. Tři mrtví   
Pridal tk Neděle 31 březen 2019 - 04:56:07 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Tři Palestinci zemřeli a přes 200 je jich zraněno při střetech s izraelskými vojsky v Pásmu Gazy, ke kterým došlo při prvním výročí Velkého pochodu za návrat, Sputniku to oznámil tiskový zástupce místního ministerstva zdravotnictví Ashrafa al-Qidra.

„V 19:00 (pozn. 17:00 SEČ) celkový počet obětí při prvním výročí Velkého pochodu za návrat činil tři mrtvé a 244 zraněných, včetně devíti těžce zraněných občanů,“ oznámil al-Qidra.

Nehledě na silný vítr a prudký déšť desítky tisíc občanů enklávy v sobotu vyšly na hranici, aby oslavily první výročí Velkého pochodu za návrat.

Izraelci napočítali asi 30 tisíc lidí na několika částech východní hranice Pásma Gazy. Většina z nich protestuje v bezpečné vzdálenosti od pohraničních překážek, ale malé skupiny mládeže hází na vojáky kameny, zápalné láhve a podomácku vyrobená výbušná zařízení. Vojsko odpovídá slzným plynem a střelbou, uvedlo tiskové oddělení izraelské armády.

V sobotu do enklávy přijela egyptská delegace, aby napomohla snížení napětí mezi Izraelem a skupinami Pásma Gazy.

Zdroj: https://sptnkne.ws/mcYS

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTurci chystají další intervenci do Sýrie. Už zřídili štáb   
Pridal tk Neděle 31 březen 2019 - 04:51:13 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Turecký ministr obrany Hulusi Akar se zúčastnil otevření společného centra velení plánované operace v Sýrii východně od Eufratu, v sobotu o tom informuje agentura Anadolu.

Dříve v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan informoval o záměru vyřešení syrské otázky „na poli“ až po municipálních volbách v zemi, které proběhnou 31. března. Prezident měl na mysli operaci proti kurdským jednotkám na severu Sýrie.

Ministr Akar v doprovodu velitelů vojsk prověřil vojenské jednotky, které jsou umístěny na hranici se Sýrií. Také okomentoval akce turecké armády na severu Iráku.

„Letectvo od rána útočí na objekty teroristů (v Turecku zakázané Strany kurdských pracujících) na severu Iráku. Operace tureckého letectva Lapa pokračuje podle plánu,“ oznámil ministr.

Erdogan dříve oznámil, že Ankara je připravena zahájit operaci východně od Eufratu a také v syrském Manbidži proti silám syrských Kurdů, pokud je odsud USA nevyvedou. Později oznámil, že se rozhodl odložit začátek vojenské operace v Sýrii po telefonním rozhovoru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Zdroj: https://sptnkne.ws/mcUZ

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2019
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2013 sec,0.0732 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,628kB