Pátek 17 květen 2019
Čína porušila americké sankce a nakoupila íránské ropné produkty   
Pridal tk Pátek 17 květen 2019 - 18:35:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Tanker převážející íránský topný olej přistál v čínském přístavu. Jak upozornila agentura Reuters, znamená to, že Peking vědomě porušil americké sankce proti Íránu. Přitom ale může být zapleten do černého obchodu s íránskou ropou. Washington se dlouhodobě snaží zcela zastavit export íránské ropy.

Náklad v objemu 130 tisíc tun ropy byl odbaven v ropném terminálu Čou-šan. Agentuře Reuters to potvrdil jeden z představitelů terminálu na severovýchodě země. Další představitel však informaci popřel. Tvrdí, že terminál v Čou-šan za poslední čtyři roky neodbavili žádnou íránskou ropu.

Novináři Reuters se domnívají, že tanker Marshal Z, který tento záhadný náklad přepravil, je součástí černého schématu, pomocí kterého se Teherán snaží obejít americké sankce a zachovat si svou přítomnost na mezinárodním ropném trhu.

„Reuters 20. března informovala, že část íránského topného oleje se dokázala vyhnout americkým sankcím na export ropy díky schématu, které předpokládá přesun nákladu z lodi na loď. Do celého schématu byly zapojeny čtyři různé lodě, včetně (pozn. tankeru) Marshal Z, a byly použity padělané dokumenty, které měly zamaskovat íránský původ nákladu.

K dodávkám této íránské ropy došlo pouze necelé dva týdny poté, co Spojené státy zrušily výjimky ze sankcí pro velké odběratele íránské ropy, mezi kterými byla i Čína. Nicméně topné oleje, které se využívají jako palivo pro lodní motory nebo pro výrobu elektřiny, a další ropné produkty pod výjimku nespadaly.

Sankce a obchodní válka

Spojené státy v loňském květnu vystoupily z jaderné dohody s Íránem a uvalily na Islámskou republiku nové sankce. Jejich cílem je zcela zabránit íránskému ropnému exportu. V květnu Washington uvalil sankce i na vývoz íránských průmyslových kovů.

Obchodní omezující opatření Washington doprovází zvyšováním své vojenské přítomnosti v regionu. Do Perského zálivu byla vyslána letadlová loď Abraham Lincoln a do Kataru dorazily americké bombardéry B-52. V regionu bude rovněž posílena protiraketová obrana rozmístěním nových systémů Patriot.

Kromě toho Washington uvalil nová cla vůči Číně. Americký prezident Donald Trump nařídil zvýšení cla na dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 miliard dolarů na 25 procent z dosavadních deseti. V Pekingu oznámili, že hodlají uvalit dodatečná cla na americké zboží, jehož roční dovoz do Číny dosahuje hodnoty 60 miliard dolarů. Dříve Trump varoval, že pokud Čína přistoupí k odvetným opatřením, bude to pro ni mít ještě vážnější důsledky.

Zdroj: Reuters, Sputnik

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZdeněk Ondráček z KSČM vyvolal pozdvižení, když prezident Doněcké lidové republiky pro něj nachystal červený koberec a státnické uvítání v Doněcku!   
Pridal tk Pátek 17 květen 2019 - 06:55:22 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Zdeněk Ondráček z KSČM vyvolal pozdvižení, když prezident Doněcké lidové republiky pro něj nachystal červený koberec a státnické uvítání v Doněcku! Redaktora Českého rozhlasu potom nejvíce zajímalo, kdo českému poslanci platil do Doněcku cestu! Na slavnostní večeři s Denisem Pušilinem byli hosté z Ruska, z Jižní Osetie, ale i ze Slovenska! Štětina za gangstery ze skupiny Azov jezdit může, ale Ondráček za prezidentem DLR nesmí?

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček včera ostře odsoudil návštěvu českého poslance za KSČM Zdeňka Ondráčka v Doněcku, kde se zúčastnil slavnostní večeře pořádané prezidentem Doněcké lidové republiky Denisem Pušilinem. Doněcká televize přinesla záznam vítání mezinárodních delegací a zachytila i přivítání Zdeňka Ondráčka, jak vystupuje z černého SUV a po červeném koberci kráčí k Denisi Pušilinovi. Poté zaznívá český státní hymna a oba politici se přesouvají dovnitř budovy. Česká média přinesla pouze krátký minutový sestřih se Zdeňkem Ondráčkem, takže to vypadalo, jako kdyby se jednalo o nějakou solitérní akci Zdeňka Ondráčka. To ovšem není pravda, přinášíme celé video výše, kde vidíte příjezdy všech delegátů.

VIDEO ZDE: https://vimeo.com/336647067

Mezi delegáty byl i slovenský poslanec strany Hlas ľudu Peter Marček. Bakalův server Aktuálně.cz se zeptal Zdeňka Ondráčka, co tam vlastně v Doněcku pohledával. A poslanec KSČM na to odpověděl: “Přivezl jsem tam humanitární pomoc. Česká vláda tam dodává zbraně, já tam dodávám hračky. Kdo z nás je větší dobytek, nevím. To si posuďte vy,” řekl Aktuálně.cz. A to je přesně to, čím trefil hřebíček na hlavičku. Česká vláda skutečně dodává na Ukrajinu zbraně pro kyjevskou juntu, aby následně tyto zbraně byly používány na východě Ukrajiny proti separatistickým regionům.

Redaktora Českého rozhlasu pro změnu zajímalo, kdo Ondráčkovi platil cestu do Doněcku. Poslanecká sněmovna to nebyla, poslanec KSČM si cestu zaplatil sám. Ovšem redaktorovi ČRo něco přejelo přes hlavu a neustále se ptal pořád dokola, kdo cestu zaplatil. Jako kdyby nerozuměl odpovědím. Snaha najít v cestě ruské peníze? To je to, oč tu běží! Rozhovor zní naprosto neuvěřitelně. Zdeněk Ondráček reagoval na slova ministra Tomáše Petříčka na svém Facebooku, že do Doněcku přivezl dětem hračky a omalovánky, zatímco česká vláda posílá na Ukrajinu zbraně a výstroj. Fotky ze školky v Doněcku jsou zde: https://www.facebook.com/OndracekZdenek%20/posts/1288100138020509

Final Outreach a dodávky zbraní na Ukrajinu pro vybudování soukromé armády řízené z Izraele

V poslední době to byly především dodávky modernizovaných vozidel bojové pěchoty BVP-2, které česká vláda poskytla Ukrajina v rámci programu “Final Outreach”, což je tajný program americké armády v rámci NATO na dodávání zbraní ze třetích zemí na Ukrajinu, ať už jde o modernizované transportéry sovětského původu, anebo o americké tanky, transportéry a vozidla od americké armády v pouštní kamufláži. Na Aeronetu pravidelně o těchto transportech přinášíme informace a svědecká videa.

Ukrajina byla v roce 2014 unesena a rozvrácena s cílem vytvoření vojenského předmostí pro útok na Ruskou federaci. Vojenské štáby NATO mají připravené podrobné plány cílů úderů a počty nasazení vojáků z evropských zemí pro budoucí konflikt s Ruskem. Tyto procesy na Ukrajině v pozadí řídí židé z Izraele. Není tajemstvím, že ihned po vypuknutí Majdanu v Kyjevě v prosinci 2013 začal Igor Kolomojský z Izraele posílat peníze do Německa, kde nakupoval výzbroj a výstroj, a to nejen pro demonstranty na Majdanu.

Etnické čištění na Ukrajině financovaly peníze z Izraele, Kolomojský se dostal i do hledáčku německé tajné služby z podezření, že na Ukrajině buduje soukromou armádu

Především pro nově zformovaný polovojenský útvar Azov, jehož cílem bylo páchání terorismu a vyvolávání hrůzy a teroru v obyvatelstvu ruského původu na Ukrajině. Jednalo se o etnické čištění Ukrajiny. Kolomojský tento proces nazýval “glazírovka”, což by se dalo volně přeložit jako vyvalování očí vyděšených a prchajících Rusů na Ukrajině. Igor Kolomojský, který žije v Izraeli a je hlavním mecenášem oddílů Azov, těmito procesy sledoval etnické čištění Ukrajiny od Rusů. Jenže, byly to jeho židovské peníze, které tyto akce financovaly.

Genocidě ruského obyvatelstva se postavila pouze východní oblast Ukrajiny, která neměla na výběr. Komanda smrti složená z batalionů Azov hromadně vraždila v nočních hodinách vytipované ruské rodiny, zapalovali domy se spícími lidmi a celé tyto procesy probíhaly s tichým souhlasem vlád západních zemí, se souhlasem české vlády, německé vlády, Evropské unie.

Německá tajná služba BND varovala Úřad německého kancléřství už 11. března 2014, že na Ukrajině probíhají brutální akce na pokraji etnického čištění, které je porovnatelné s etnickými čistkami během války v Jugoslávii v 90. letech. Informaci publikovali už před dvěma roky politici německé AfD, že vlády 17 členských zemí EU věděli o planu Igora Kolomojského na vyhnání ruského etnického obyvatelstva z Ukrajiny. Zároveň BND upozornila, že okolo Igora Kolomojského se pohybují lidé napojení na izraelský Mossad, kteří pomáhají Kolomojskému posílat peníze do Německa přes kyperskou Nikósii.

Vojenské maskáče, boty, kompletní vojenské výstroje, všechno nakoupené v Německu mířilo přes Polsko na Ukrajinu

Peníze byly používány na hromadné skupování německých army shopů, tisíce maskáčových uniforem německého Bundeswehru, přebytkové zásoby a odprodeje Bundeswehru, které končí v Army Shopech, to všechno Kolomojského nastrčené německé firmy vykoupily a přes Polsko za asistence polské vlády dodaly na Ukrajinu. BND upozornila německou kancléřku, že struktura a objem nákupů vojenské výstroje ze strany Kolomojského vede německou tajnou službu k přesvědčení, že Igor Kolomjský ve spolupráci s izraelským Mossadem buduje a staví na Ukrajině vlastní soukromou armádu.

To se nakonec potvrdilo koncem roku 2014, když do tisku na Ukrajině unikly informace, že Igor Kolomojský do svých oddílů Azov přebírá plukovníky a generály ukrajinské armády, kteří opouští ukrajinský generální štáb a jdou do služeb soukromé armády, v té době stále pod hlavičkou Azov. Od ledna 2016 začala na Ukrajinu proudit vojenská technika ze západu v rámci programu “Final Outreach”, transportéry a tanky nejsou podle všeho určeny pro regulérní ukrajinskou armádu, která je v troskách, ale jedná se o mechanizovaný základ nové soukromé žoldácké armády. A to rozhodně není výmysl Igora Kolomojského, na to je moc malá ryba. Německá BND se proto domnívá, že Igor Kolomojský je pouze v roli bílého koně, skrze kterého proudí peníze z Izraele úplně od někoho jiného. Operativa z okolí Mossadu v blízkosti Kolomojského to pouze potvrzuje.

Soukromou armádu už Izrael na Ukrajině měl, teď mají i svého prezidenta v Kyjevě

Pokud se podíváme, co proběhlo na Ukrajině v poslední době, začne nám to zapadat do sebe. Igor Kolomjský zafinancoval volební kampaň Volodymyra Zelenského na Ukrajině, a ten vyhrál volby a je novým prezidentem. Ukrajina tak má nového prezidenta, kterého sice mohly dostat k moci Kolomojského peníze z Izraele, ale stejně tak to mohly být peníze úplně někoho jiného, kdo používá Kolomojského pouze jako bílého koníka. Pokud si k tomu připočtete budování soukromé a skryté armády na Ukrajině, potom vám začne docházet, proč stará garda v okolí Petro Porošenka a Julie Tymošenkové musela odejít, protože je čas na nového a mladého kádra, který bude všehoschopný a který se nezakecá. A proč o tom píšu a jakou to má souvislost?

Tyto mezinárodní delegace v Doněcku jsou totiž signálem Moskvy, že separatistická území jsou pod ochranou Ruska. Je to vzkaz vyslaný nejen do Bruselu do centrály NATO, ale především je to vzkaz vyslaný do Izraele, ani ne tak Igoru Kolomojskému v Haifě, ale těm postavám, které stojí za ním. Těm je určeno výše uvedené video, aby si nechali zajít chuť a nápad na spuštění soukromé války proti Rusku. Protože procesy řízení ukazují, že význam státu a státního řízení se hroutí.

Globální trend, který ukotvil Blackwater Security v Iráku

Kosmický program v USA přebírají soukromé firmy. Války ve světě vedou soukromé bezpečnostní agentury podle modelu Blackwater, úlohy národních armád přestávají mít význam. Národní armády podléhají složitému řízení a byrokracii. Soukromé armády jsou flexibilní a použitelné ihned, okamžitě a pro kohokoliv, kdo si je zaplatí, aby na někoho zaútočili, anebo naopak, aby na nás neútočili. Protože i tak lze vnímat soukromou armádu na Ukrajině. Stát jako oběť vydírání? Proč ne, židé to tak dělají v rámci sionistického řízení procesů s celým světem, tak proč ne s Ukrajinou?

Zdeněk Ondráček připojil český národ symbolicky pod ochranu Ruska. Nedivte se tomu vzteku a křiku pro-amerických poskoků v rolích různých ministříčků a Petříčků. Oni mají s Ukrajinou obrovské plány a drží basu a hubu, cílem bylo etnické vyčištění Ukrajiny od Rusů, a to se jim nepovedlo. Proto židé v Izraeli přitlačili na pilu a přes Kolomojského postavili na Ukrajině nejen soukromou armádu, ale před několika týdny postavili i svého nového prezidenta na Ukrajině. A nejen tam, ale i na Slovensku.

Co je pikantní, to je licoměrnost nejen českých médií. Europoslanec Jaromír Štětina v minulosti pro změnu navštívil žoldácké oddíly Azov, ale to nikomu v ČR nevadilo, že se fotí s teroristy a členy komand smrti. Zato Ondráčkova návštěva domobranců, kteří komanda Azovu odráželi, budí v českých médiích emoce. Proto kdokoliv, kdo se zúčastní v rámci delegace oslav 5. výročí založení DLR, se okamžitě stane terčem útoků, protože hází vidle do narativu evropských médií o východní Ukrajině.

Pokud by tehdy tito hrdinové se nepostavili komandům smrti od Kolomojského a Mossadu, už by na Ukrajině žádný Luhansk a ani Doněck nebyl. Byla by to rozbombardovaná hromada suti, stejně jako města v pásmu Gazy v Izraeli, kde zmizela celá města a zůstaly jen trosky. Etnické čištění, to je specialita především Izraele. Zdeňku Ondráčkovi proto patří poděkování za celý český národ. Protože pamatujte na nacistický Generalplan Ost: První měly být vyčištěny evropské prostory na východě od Rusů, ale hned po nich mělo dojít na Čechy a ostatní slovanské národy ve Střední Evropě. Nezapomínejme na minulost, jinak nás překvapí a zabije budoucnost!

-VK-
Šéfredaktor AE News


Zdroj: https://aeronet.cz/news/video-zdenek-ondracek-z-kscm-vyvolal-pozdvizeni-kdyz-prezident-donecke-lidove-republiky-pro-nej-nachystal-cerveny-koberec-a-statnicke-uvitani-v-donecku-redaktora-ceskeho-rozhlasu/


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMnichov: 22 letá zrakově postižená dívka a 11 letá dívka napadeny Nigerijcem a Eritrejcemm   
Pridal tk Pátek 17 květen 2019 - 06:41:02 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
27 letý Nigerijec přišel k 22 leté zrakově postižené dívce a po krátké konverzaci ji požádal o telefonní číslo. Dívka mu ho odmítla dát. Nigerijec jí za batoh strhl k zemi a snažil se roztrhnout její šaty, aby se mohl dotýkat prsou.

Po zásahu kolemjdoucích útočník odešel. Afričan z migračního centra Garmisch-Partenkirchen je stíhán na svobodě za sexuální obtěžování.

O den později 38 letý Eritrejec obtěžoval 11 letou dívku a popadl ji za zadek. Kolemjdoucí mu naštěstí zabránili v dalších aktivitách.

Byl zatčen policií.

Zdroj: https://translate.google.com/translate?sl=fr&tl=en&js=y&u=ht...

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBombardování přivede Írán zpět do doby kamenné, ale tak na půl   
Pridal tk Pátek 17 květen 2019 - 06:37:18 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Je to jen náhoda, že televizní společnosti znovu vysílají staré filmy typu „Drsný Harry“, přičemž silná americká námořní armáda a bombardéry vzdušných sil B-52 mají nakročeno ke střetu s Íránem? Opět zde máme „dobré hochy“ versus „padouchy“, a také „udělej mi dnes radost“.

Možná je to jen další blafování? Současné rozmístění amerických vojenských sil bylo naplánováno předtím, než došlo k poslednímu konfliktu s Íránem, ale agresivní výhrůžky neokonzervativních křižáků z Bílého domu, jako je John Bolton a Mike Pompeo, jistě vyvolávají dojem, že USA chtějí válku.

Navíc k tomuto válečnému vzrušení Prezident Trump právě nařídil zabavení severokorejské velkoobjemové nákladní lodi. To byl zcela jednoznačně nestydatý válečný čin a porušení mezinárodního práva. Váleční štváči z řad administrativy, kteří jsou stále více posedlí svou mocí a arogancí, si vážně zahrávají s ohněm.

Tolik k prezidentovi, který slíbil, že se vyhne válkám v zahraničí - a tolik k milionům voličů, kteří jsou proti válce a věřili Trumpovi.

Proč nechá Trump své dva jezdce Apokalypsy vyváznout bez trestu?

Sleduji tuto nejnovější diplomacii dělových člunů se zvláštním zájmem, protože jsem měl v roce 1994 tu čest, že jsem se vydal na moře na úplně stejné letadlové lodi „CVN-72 USS Abraham Lincoln“, která má nyní údajně namířeno k pobřeží Íránu. K lodi patří jaderná ponorka, křižník a skupina torpédoborců, přičemž vše je vybaveno raketami pro pozemní útok.

Jako bývalý voják a válečný zpravodaj jsem byl hluboce ohromen „Lincolnem“ a mladistvou posádkou. Všichni byli výkonní, motivovaní a výborně připravení. Za našeho života se žádné jiné námořnictvo nevyrovná dovednostem americké letadlové lodě u flotily. Jedinou skutečnou hrozbu pro obrovské americké letadlové lodě představuje rostoucí síla a přesnost ruských, čínských a indických těžkých protiletadlových raket.

Bojová jednotka námořnictva má podporu v těžkých bombardérech B-52, schopných nést jaderné zbraně, které jsou nyní umístěny v Kataru, a amerických bitevních letounech z dalších základen v Perském zálivu, Saúdské Arábii, Ománu, Turecku, Jordánsku a Pákistánu, které fakticky obklopují Írán. Letadlové lodě slouží jen jako ukázka síly a výhrůžka.

Izrael, který touží po tom, aby Američané vedli útok na Írán, ochotně poskytl „informace od rozvědky“, z nichž údajně vyplývá, že Írán plánuje zaútočit na určité americké objekty na Středním východě. Je zajímavé, že Izrael a jeho američtí příznivci udělali to samé v roce 2001 a 2003, kdy dohnali USA k útoku na svého nepřítele - Irák. Washington se do značné míry spoléhal na izraelskou rozvědku a její zprávy o Iráku, protože jeho vlastní zdroje byly tak slabé - a vysoce postavení neokonzervativci z Bushovy administrativy stále prosazovali tvrzení, která předložil Izrael.

Prezident Trump vnímá sám sebe jako císaře, na něhož dotírají washingtonští liliputáni. Neexistuje nic jako báječná malá válka, která by umlčela všechny jeho kritiky a získala by mu podporu médií. Ještě lépe, „padouši“ jsou v tomto případě íránští muslimové. Trumpova náboženská základna by byla nadšená z vyhlídky na rozdrcení této islámské republiky. Během Bushovy vlády přes 80% tzv. „znovuzrozených“ křesťanů podporovalo válku proti Iráku. Co se stalo s křesťanským „nastavením druhé tváře“?

Neokonzervativci z řad této administrativy z toho učinili své celoživotní poslání - zničit Írán, který je považován za jediného vážného nepřítele Izraele a zastánce palestinské věci.

Trumpova administrativa se do značné míry dostala pod vliv izraelské krajní pravice v zahraničních a vojenských záležitostech. Takže Bolton a Pompeo se zcela zřejmě snaží vytvořit incident, který by rozpoutal válku.

Nikoli totální válku, ale výmluvu pro USA a Izrael, aby mohly bombardovat íránská jaderná zařízení, důležité vojenské lokality a komunikační infrastrukturu, stejně jako tomu bylo v Iráku. Nebude to úplný návrat do doby kamenné, ale tak na půl, takže rozvoj Íránu se zbrzdí o desetiletí.

Izrael potom uplatní kontrolu nad Kongresem USA, aby na Írán uvalil velmi přísné embargo. Původní plán Pentagonu potrestat Írán si vyžádal zhruba 2 300 leteckých útoků během jediného dne.

Naděje Washingtonu spočívá jako obvykle v tom, že narůstající bída a utrpení v Íránu vyprovokují vzpouru, jež povede k vypuzení islámské vlády, což umožní USA dosadit exilové íránské roajalisty, kteří již čekají v jižní Kalifornii. Tento vzorec byl realizován na Kubě, v Nikaragui, Iráku, Sýrii, Libyi a nyní ve Venezuele. To není diplomacie, ale pouze hrubá síla.

Eric Margolis

Bomb Iran Half Way Back To The Stone Age vyšel 11. května 2019 na ICH. Překlad Zvědavec.

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2019/05/7910-bombardovani-privede-iran-zpet-do-doby-kamenne-ale-tak-na-pul.htm

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponJak dál s Evropskou unií?   
Pridal tk Pátek 17 květen 2019 - 06:32:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Opravdová funkční demokracie může být jen v útvaru, ke kterému cítí většina občanů emotivní vztah, nikoliv v takovém, který je jim lhostejný nebo jej dokonce nenávidí. Demokracie je tedy věci srdce, jak o tom mluvil Masaryk.

Jestliže se rozpadly i takové státy jako Československo a Jugoslávie, hrozí odtržení Skotska a Katalánska, je asi iluzorní mluvit o tom, že mohou tvořit evropskou federaci státy, jejichž obyvatelé se ještě v dosažitelné historické paměti vybíjeli po milionech. Pokud bychom přistoupili na nutnost vytvořit Evropskou unii za každou cenu ve formě centralizovaného státu, musíme přetvořit současnou sociální realitu buď tak, že obyvatelé EU

1.přijmou identitu s EU jako podstatnou a opustí identitu se svým národem, potom je možná demokratická existence (podobně jako USA), nebo
2.rezignují na demokracii a svěří vládu nad sebou do rukou nějaké despocii.

Vize EU je konstrukt intelektuálů a není to nic, co by vznikalo přirozeně, její konečná podoba není jasná, je to mlhavá vize. Může být uskutečněna jen jistým druhem násilí. Evropské národy společnou identitu necítí a v demokratickém celku by ty velké vždy přehlasovaly malé nebo protestující. Vidíme, jak se všechny národy chovají sobecky a nikoliv s občanskou evropskou sounáležitostí, jak od nás odvádí peníze do svých zemí, jak z nás dělají popelnici, směrují k nám horší zboží, jak u nás vytváří podřadná pracovní místa, zatímco doma prvořadá. To není nějaký zlý záměr, to je prostě docela přirozené chování, ve kterém je jasné upřednostňování svého národního zájmu. Pokud bychom podlehli oné propagandě, že národní zájmy neexistují, že Evropa je naše hodná matka a ochrání nás (vždyť jsme přece Evropané), tak se staneme okopávanými ubožáky tak dlouho, dokud se neprobudíme a znovu nezaujmeme nějaký národně obranný postoj (pokud budeme mít k tomu ještě sílu).

EU jako bezpečnostní orgán skutečný a konstruovaný

EU ovšem může sloužit jako bezpečnostní orgán. Jako takový ji uznávají snad všichni. Je zapotřebí udržovat bezpečnost jak vnější, tak vnitřní, aby nevznikaly nám dobře známé etnické a státní konflikty. To může vést k určité omezené jednotě. Pokud by se ovšem bezpečnostní faktor zneužíval k vytvoření evropského státního konstruktu (vytvářením nepřítele, který buď neexistuje, nebo je mnohem méně nebezpečný než se vykládá) potom jde o přesahující centralismus a platí pro něj shora uvedené dva body.

Jedině despotické vládnutí, které omezí pravdivé informace a prohloubí ideologické konstrukce, může dočasně vytvořit zdání nějakého nebezpečí, než se provalí pravda. V současné době je ještě příliš velká svoboda na to, aby se taková konstrukce vytvořila, ale pokusy omezit svobodu informací už probíhají. Po zkušenostech s komunistickým režimem musí zamrazit, když hlavní sdělovací prostředky se prohlašují za jediného hlasatele pravdy a vykonavatele exekuce na jakýkoliv odlišný názor, který lze vždy deklarovat jako nenávistný nebo sloužící ruským zájmům (není nezávislý posuzovatel určující pravdivost).

Jestliže Habsburská monarchie byla vytvořena jako jednotný útvar pro boj s Turky, měla opodstatněnou existenci. Pokud ovšem přestala už národy chránit proti Prusku a pozdějšímu Německu, dokonce se jeho moci poddávala, přes všechny tradiční prvky a určitou identitu občanů, ztratila její existence význam jako převažující prvek sociální reality. Pokud převažovalo v SSSR komunistické myšlení, byl tento útvar potřebný, protože okolní tzv. svobodný svět byl nebezpečím. Jakmile se komunismus přežil, většina obyvatel nevěděla, proč existuje, když jiné systémy lépe fungují, přestal být okolní svět nebezpečný a naopak se stalo nebezpečné centrum v Moskvě, které vykonávalo jakousi koloniální moc nad ostatními republikami. To se může samozřejmě opakovat v tmavomodrém s hvězdičkami.

Současný ruský zájem je přirozeně namířen proti evropské univerzalizaci. Jestliže evropské centrum přežene mocenskou integraci proti vůli národů a zavede despotické prvky vládnutí, nastává situace, ve které se zájmy mnohých národů ztotožní s ruským zájmem. USA sice takovou roli nehrají, ale mohou ji zaujmout také (mnozí krajané upozorňují na vzrůstající moc Německa v EU).

Svoboda a jednota

Pro fungující demokratickou společnost je potřebná svoboda a jednota. Oba tyto požadavky jsou v určitém protikladu, a proto je zapotřebí jejich syntéza. Musí být svobodná diskuse a propagace, protože je potřebná k hledání pravdy. Lidé pravdu hledají, lež považují za proradnou snahu ovlivnit jejich rozhodování proti jejich zájmům. Jednota je zapotřebí, aby společnost měla dostatek sil k prosazení svých zájmů, aby nebyl národ rozhádaný a nefunkční. Jednotu vytváří identita a od ní odvozená občanská sounáležitost. Lidé pomíjí v rámci jakési sebenegace svoje zájmy, aby upřednostnili zájmy celku a tím vytvářeli jednotu. Politické strany sice mají svoje cíle, ale v pozadí musí být sounáležitost s celkem a pochopení, že zájmy celku jsou důležité, státotvorné strany tedy mohou mít svoje ideologické teze rozrůzněné, ale vždy musí existovat výkladové systémy, které dokážou, že jsou v zájmu celku, tedy v zájmu národa, lidu - jednota cílů, ale různost metod jejich dosažení.

Svoboda tedy ke sjednocení států do útvaru EU nevede. Jednotu v rámci svobodného útvaru nelze zajistit. Buď nesmí být svoboda, musí být despocie, potom lze zajistit jednotu, nebo nebude jednota, může být jen jakási relativní dobrovolná jednota, tedy jen omezené dobrovolné sjednocení v rámci svobody.

Řešením je tedy pouze pragmatické předání některých kompetencí centru, které přináší pouze výhodnou míru jednoty, nicméně neomezuje svobodu. Přirozeně platí, že výhody se vykupují snižováním svobody. To ovšem musí mít nějakou racionální mez, výhody nemohou mít takový rozsah, aby převýšily největší výhodu všech výhod – svobodu. Tento přirozený vývoj ovšem předpokládá svobodu. Potom automaticky vede k určité míře sjednocení, které ovšem nebude příliš veliké, obvykle na úrovni kompromisu mezi svobodou a jednotou. Přirozeně a svobodně rostlý kompromis nemůže odpovídat politické konstrukci příliš centralizovaného superstátu, ale jen rozumné jednotící vztahy států, které mají tak krásnou tradici v poválečné Evropě samostatných, avšak spolupracujících politických celků.

Kolonizace identity

Kolonizací to nazývám proto, že je to jednostranný univerzalizační tlak na indoktrinaci našeho národního smýšlení. My nevykonáváme opačný tlak, nevzniká nějaká rovnováha, na západě nic od nás nepřijímají, ani se o to nikdo nesnaží. Přizpůsobit se musíme my. Výkladové systémy nás přesvědčují, jak jsme hloupí, nemožní a prý komunističtí a jak se musíme podřídit.

Kolonizovat české země už chtěl kdekdo. První kolonizaci provedla Habsburská monarchie po bitvě na Bílé Hoře. Zbavila se drasticky nábožensky nesouhlasných prvků a zavedla náboženský univerzalismus velmi hluboce. Český národ se ovšem obrodil na sekulárním principu a posléze přijal všechny náboženské prvky za své. Rekatolizační minulost se stala odstrašujícím vzorem kolonizace. Identita byla vybudována na dekolonizačním mýtu, návratu k někdejší české státnosti a slovanské myšlence, která se objevila naposledy spíše jako iluze. Tato ukotvená moderní identita musela ještě vzdorovat dvěma kolonizačním pokusům: nacistickému a komunistickému.

Nacismus chtěl totální likvidaci českého národa; naštěstí se to nepodařilo díky krátkosti trvání režimu. Komunistický režim redukoval českou identitu, pozměnil národní narativ, ale vnitřní část étosu zachoval a používal ve svůj prospěch. Především ideu slovanství. Dekolonizační příběh obrozenectví podporoval ve změněné formě.

Proto také v jakési manipulační verzi kolonizační formy současných evropských univerzalistů je spojována sovětská a obrozenecká idea vjedno (viz zprávu BIS), přestože to pravda není, oboje se vlastně časově míjí a má úplně jiné morální zázemí. Ale samozřejmě toto fake news ohlašuje masivní nástup nové současné kolonizace identity. Český národ vždy čerpal ze svého vzdoru západu. Identita je vybudována na dekolonizaci a odporu. Cyrilometodějská tradice a narativ Velké Moravy vzdorující západu, zápas českého středověkého státu o svoji suverenitu, husitské vítězství nad pěti křižáckými výpravami, vzdor rekatolizaci, dekolonizační příběh obrozenectví, boj proti Rakousku a nacistickému Německu podporovaný mimo západní státy i Sovětským svazem. Co z toho vlastně je univerzalistické? Nic. To proto, že jsme nikdy nekolonizovali, ale kolonizaci se bránili. Zatímco ti, kteří dnes evropský univerzalismus prosazují, dobře znají svoje kolonizační metody.

Největším problémem tedy je, že odstraněním českého příběhu, který je naprosto pro univerzalizaci nevhodný, nemáme příběh žádný. Potom jsme otevřeni přijmout cokoliv, co kolonizátoři přinesou. To se rovná zániku naší národní identity.

V podstatě se dá říci, že v určité formě jsou tragičtí kolonizátoři ve svých příbězích vždy stejní, nacističtí i dnešní, jejich vyprávění se překvapivě téměř shodují. Dnes pouze máme, možná dočasně, svobodu, ještě je jakási opozice proti této indoktrinaci. Dokonce se podařilo díky Židům stále vyprávět pravdu o nacismu a zachovat Masaryka, a první republika byla vzata na milost proto, že ji pomáhaly zakládat americké historické osoby. Naštěstí část našeho území osvobodili Američané a ti si svůj narativ vzít nenechají, pokud by SSSR osvobodil celé naše území, jistě by se to dnes vykládalo jako okupace, určitě horší než německá, a slyšeli bychom báchorky, jak nás hodní Němci chtěli zachránit od zlého bolševismu, jak zlí atentátníci na Heydricha byli teroristi (takové báchorky se okrajově vyskytují).

Ale selekce postoupila k Benešovi (který vyhnal Němce a podřídil se komunistům), husitům (kteří byli lupiči), Jiráskovi (který kritizoval rekatolizaci), legionářům (kteří zradili císaře), osvobození Sovětskou armádou (což prý nebylo osvobození). Pamětní desky ohledně sovětského osvobození mizí, paměť má zaniknout. Vše východní je špatné a zavrženíhodně, protože východ náš český příběh podporoval, ať už Byzanc nebo Rusko (jedinou špatnou zkušeností je sovětský zásah v r. 1968). Proto prý osvobození od nacismu proběhlo jen ze strany Američanů. Dekolonizační narativ z doby obrození má být zavržen, protože on je především nebezpečným vzorem (proto reakce BIS, která jej nazývá „sovětský“). Konečně se zbavíme české identity a budeme dokonalými Evropany. Mám ovšem vážné pochybnosti, že je to možné. Pokud by se uskutečnily univerzalistické vize, nebudeme ničím a vůbec nebudeme. Nebude ani Evropa.

Vlastimil Podracký

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2019/05/7909-jak-dal-s-evropskou-unii.htm
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVláda zavedla pojem předsudečná nenávist, nesprávným chováním se jí může dopustit každý   
Pridal tk Pátek 17 květen 2019 - 06:20:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Nemusí naplňovat skutkovou podstatu trestného činu, neusiluje o svržení režimu ani o totalitu, není extremista. Svým jednáním ovšem šíří strach, štěpí společnost a vyvolává antagonismy. Tak vnitro popsalo osobu projevující předsudečnou nenávist – jednání, jehož nový název schválila na konci dubna česká vláda. Ústavní soud však usnesením připomněl, že vyvolávání strachu a působení na pudy není zatím v ČR zákonem regulováno.

Vláda označení „předsudečná nenávist“ schválila spolu s výroční zprávou o Extremismu a předsudečné nenávisti za rok 2018 na svém jednání 29. dubna 2019. „Zpráva nově vedle pojmu extremismus zavádí označení projevy ,předsudečné nenávisti´. Reaguje tím na fakt, že vliv tradičních extremistických subjektů slábne a jejich rétoriku a aktivity postupně přebírají jiné subjekty, které nelze jednoznačně označit za extremistické,“ uvádí se k novému pojmu ve Zprávě ministerstva vnitra.

Nevolají po svržení režimu

Podle ministerstva vnitra projevy předsudečné nenávisti označují jednání, které je motivováno nesnášenlivostí a společenskými předsudky vůči určité skupině obyvatel. Zpravidla se jedná o skupiny definované rasou, národností, etnicitou, náboženstvím, sexuální orientací, politickým nebo jiným smýšlením, sociálním původem apod. „Nemusí se jednat o skutečnou příslušnost k určité skupině, ale i o příslušnost domnělou (např. je-li osoba mylně považována pro tmavší pleť za Roma, ale ve skutečností není Rom). Takové projevy nemusí nutně naplňovat skutkovou podstatu některého z trestných činů. Může se jednat o fyzické násilí, slovní útoky, či využívání urážlivé symboliky,“ uvádí Zpráva.

„Projevy předsudečné nenávisti se liší od extremistických zejména tím, že nemusí být spojeny s některou z totalitních ideologií. Osoby, které se jich dopouštějí, nemusejí být nutně členové či příznivci extremistických hnutí. Rovněž u nich absentuje jasné volání po svržení systému pluralitní demokracie a jeho nahrazení systémem totalitním,“ vysvětluje vnitro ve Zprávě o extremismu a předsudečné nenávisti za rok 2018.

Oslabují systém a štěpí společnost

Poté ministerstvo vnitra sumarizuje rizika, která takoví lidé znamenají pro český stát: Rizika projevů předsudečné nenávisti jsou v řadě oblastí podobná s riziky, která představují extremisté. Níže jsou tato rizika popsána. Subjekty, které se jich dopouštějí:

•Neusilují o okamžité zničení demokratického systému, ale postupně ho oslabují.
•Nerespektují koncept základních lidských práv.
•Podněcují k nenávistným aktivitám další osoby.
•Šíří strach ve společnosti.
•Štěpí společnost, vyvolávají v ní antagonismy.
•Zlehčují osudy obětí totalitních režimů a obětí nenávistně motivované trestné činnosti.
•Při komunikaci s veřejností využívají dezinformace a konspirační teorie.
•Stávají se nástrojem vlivového působení zemí a skupin, která nerespektují principy pluralitní demokracie.

Kdo? Okamura, SPD, Hej občané, Čest, svoboda, respekt

V kapitole věnované výhradně předsudečné nenávisti pak ministerstvo vnitra označuje za jejího nejvlivnějšího šiřitele Tomio Okamuru a jeho stranu SPD: „Nejvlivnějším aktérem na poli šíření náboženské či etnické nesnášenlivosti je hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (dále jen „SPD“). Někteří jeho členové byli velmi aktivní v šíření informací zaměřených proti muslimům, imigrantům či Romům . SPD záměrně cílí na skupiny obyvatel, u kterých předpokládá, že manipulativní informace, které jim soustavně předkládá, nebudou podrobovat kritické reflexi.“

Dalšími subjekty jsou ty, které nastolovaly témata jako uprchlická krize, exekuce nebo rovnou šířily konspirační teorie. „Do tohoto spektra lze zařadit např. skupiny Čest, svoboda a respekt, Hej, občané ad.,“ uvádí vnitro, které dodává, že některé skupiny zasáhl panslavismus, slovanská vzájemnost s dominancí Ruské federace.

Distanc od rasismu nezakládá beztrestnost

Jak dále vyplývá ze Zprávy, často se takové společensky závadné jednání odehrává na internetu, kde přechází v trestnou činnost: „U části české společnosti přetrvává přesvědčení, že prostředí internetu je do značné míry anonymní. Někteří autoři nenávistných textů se přitom mylně domnívají, že trestně právní odpovědnost se vztahuje pouze na příslušníky extremistických hnutí (např. neonacisty) nebo že formální distancování se od extremismu či rasismu zakládá jejich beztrestnost,“ uvádí se doslova ve výroční zprávě vnitra.

„Stávající praxe orgánů činných v trestním řízení tuto falešnou domněnku vyvrací. Nejvyšší státní zastupitelství poskytlo, za účelem prevence, několik případů jednání, které byly ze strany státních zastupitelství, či soudů posuzovány jako trestné,“ pokračuje zpráva několika příklady. Jde o komentáře k událostem šířeným na Facebooku, příspěvky v diskusi nebo nápis na stěně výtahu, jejichž autoři skončili před soudem. NSZ pro účely Zprávy poskytlo celkem sedm typově podobných případů, nejvíce je jich z Prahy.

Zatímco případ nápisu ve výtahu skončil pokutou, za příspěvky do diskuse byli autoři potrestáni odklonem:

•Trestním příkazem Okresního soudu v Karviné ze dne 26. 11. 2018 byl obviněný L. G. uznán nepravomocně vinným ze spáchání přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia podle § 405 trestního zákoníku, kterého se měl dopustit tím, že dne 13. 10. 2018 napsal na stěnu výtahu mj. text „Cikáni žije se vám dobře z našich daní? Hitlera na vás kurvy černé.“ Byl mu uložen peněžitý trest ve výši 20.000 Kč.
•Usnesením Obvodního soudu pro Prahu 1 ze dne 10. 4. 2018, které nabylo právní moci dne 17. 4. 2018, bylo podmíněně zastaveno trestní stíhání obviněného K. N. pro přečin hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny podle § 355 odst. 1 písm. a), odst. 2 písm. b) trestního zákoníku, kterého se dopustil tím, že ve facebookové diskusi uvedl: „Cikáni jsou jako medúzy – otravní a k ničemu.“ Obviněnému byla stanovena zkušební doba v trvání jednoho roku.
•Usnesením státního zástupce Okresního státního zastupitelství v Mladé Boleslavi ze dne 25. 5. 2018, které nabylo právní moci dne 5. 6. 2018, bylo podmíněně zastaveno trestní stíhání obviněného P. D. pro přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod podle § 356 odst. 1, 3 písm. a) trestního zákoníku, kterého se dopustil tím, že ve facebookové diskusi pod článkem o iránských uprchlících uvedl: „Měli tu rodinu pozabíjet, však co kurva. Nějaký muslim, koho to zajímá? Postřílet je do jednoho.“ Obviněnému byla stanovena zkušební doba v trvání šesti měsíců.
•Státní zástupce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 podal dne 15. 10. 2018 obžalobu na P. H. pro přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod podle § 356 odst. 1, 3 písm. a) trestního zákoníku, kterého se měl dopustit tím, že ve facebookové diskusi pod článkem s fotografií novorozence I. K. uvedl: „Je to opad, má to v genech. Bude se jen dál množit, kolik takovej negr bude mít za 25 let potomků. Takže za mě, dupnout na krk.“

Současně se schválením výroční zprávy odsouhlasila vláda rovněž koncepci boje proti těmto jevům pro rok 2019. Z textu koncepce ovšem vyplývá, že pro boj s těmi, kteří oslabují režim a rozvrací systém, chybí odborníci i peníze.

Ústavní soud: Strašení lidí zatím není zákonem regulováno

Rovněž zpráva o extremismu za 1. čtvrtletí roku 2019 už pracuje s „předsudečnou nenávistí“ a její šiřitelé jsou podle vnitra stále tytéž osoby spolu s notoricky ve zprávách o extremismu jmenovaným periodikem Aeronet, kde došlo podle vnitra k rozkolu s SPD.

Jako příklad předsudečné nenávisti je nově zmíněna politická strana Mostečané Mostu: „Ústavní soud řešil stížnost na kontroverzní kampaň Sdružení Mostečané Mostu před komunálními volbami. Doslova v usnesení uvedl: ,To, že se volební subjekt rozhodne získat hlasy vyvoláváním strachu a působením na nejnižší pudy voličů, je z morálního i společenského hlediska jistě zavrženíhodné, není nicméně v moci soudů, aby toto chování za současné právní úpravy korigovaly.´ Obdobný případ spojený s kampaní subjektu Otevřená radnice Most si od tamního magistrátu vyžádalo státní zastupitelství. V tomto druhém případě policisté nejprve předvolební slogany vyhodnotili jako přestupek,“ uvádí se v první zprávě roku 2019 k předsudečné nenávisti.

Irena Válová

Zdroj: https://www.ceska-justice.cz/2019/05/vlada-zavedla-pojem-predsudecna-nenavist-nespravnym-chovanim-se-muze-dopustit-kazdy/?fbclid=IwAR2VrQ9OaK8KTPygqGrWuiEj9LYtul3cP6T1CAE4CqOtUmAZmrzu0QK_Y8A

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNěmečtí sluničkáři chtěli vyhovět muslimskému uprchlíkovi a ten jím na oplátku pobodal syna   
Pridal tk Pátek 17 květen 2019 - 06:09:13 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V Pasove si domů vzali uprchlíka, ale bohužel ho dostatečně kulturně nerespektovali a on to musel řešit těžkým pobodáním jejich tehdy 11-letého syna.

Pán z Eritree to vysvětluje tím, že matka dítěte měla zahlédnout jeho nahé záběry na Facebooku, což je pohana, jakou prý správný muslim může smýt jenom smrti. Proč začal u chlapce už nedodal.

Autor: Martin Gust

Zdroj: bild.de
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponChýlí se EU k rozpadu? Většina Slováků a Čechů to považuje za pravděpodobné, a nejsou jediní tohoto názoru   
Pridal tk Pátek 17 květen 2019 - 05:50:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Více než polovina Evropanů se domnívá, že Evropská unie se může v příštích 10 - 20 letech zhroutit. O výsledcích průzkumu Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) informoval The Guardian.

Na Slovensku a v České republice počet účastníků průzkumu, kteří odpověděli, že rozpad bloku do roku 2040 je „velmi pravděpodobný“ nebo „poměrně pravděpodobný“, překročilo 50 %. Stejné výsledky byly ve Francii, Německu, Belgii, Itálii, Nizozemsku, Rakousku, Rumunsku, Řecku a Polsku.

Většina respondentů s takovým názorem (66 %) je podle průzkumu na Slovensku. Na druhém místě je Francie s 58 %. Téměř stejné ukazatele jsou v Rumunsku, Polsku a Itálii, o trochu menší v Řecku a Česku.

Pořadatelé studie se ptali občanů 14 zemí, jejichž zástupci zaujímají 80 % křesel v Evropském parlamentu. Z nich pouze ve třech zemích - Švédsku, Dánsku a Španělsku - méně než polovina obyvatelů považuje rozpad bloku za pravděpodobný.

Na pozadí nadcházejících voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou v pátek 24. a v sobotu 25. května letošního roku, také dochází ke kritice EU ze strany příslušníků různých českých politických stran, současných a bývalých významných politiků ČR.

Jedním z nich je i bývalý prezident Václav Klaus, který ještě jako prezident podepisoval Lisabonskou smlouvu. Institut Václava Klause již před dvěma lety zveřejnil prohlášení bývalého prezidenta, ve kterém protestoval proti chování EU vůči členským zemím i vůči samotné České republice.

Kritici EU na české politické scéně unii často vyčítají, že se chová autoritativně a postupuje proti přáním národních států a jejich občanů. Jednou z posledních velkých událostí, které získaly obrovský ohlas v mnoha evropských zemích, byly plánované kvóty EU na přerozdělování migrantů. Do čela odporu proti povinnému přidělování migrantů se tehdy postavilo Maďarsko a Polsko. Tyto země si za to vysloužily ostrou kritiku jak činitelů EU, tak i politiků jednotlivých členských států.

Zdroj: The Guardian

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponOdvrácená strana Měsíce Číňany překvapila   
Pridal tk Pátek 17 květen 2019 - 05:31:54 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Čínské lunární vozítko Jü-tchu 2 (Nefritový králík 2) na odvrácené straně Měsíce objevilo dva typy horniny měsíčního pláště, o jejichž existenci vědci pochybovali. Jejich prozkoumání poskytne vědcům další údaje o formování Země a její družice, uvádí účastníci mise v časopisu Nature.

„Je to obdivuhodné, ale ani Apolla, ani sovětské sondy na Zemi nedopravily žádný vzorek měsíčního pláště. Jü-tchu 2 tak získal první údaje o jeho složení, když přistál v kráteru na dnu pánve South Pole-Aitken, kde, jak ukázala měření sond NASA, se mohly skrývat horniny hlubiny Měsíce,“ komentuje objev Patrick Pinet, planetolog Univerzity Toulouse.

Čínský průzkumný program Čchang-e 4 zahrnuje tři fáze: oblet okolo družice Země, přistání na Měsíci a doprava vzorků z jeho povrchu na Zemi. Čínští inženýři a specialisté první dvě fáze úspěšně vykonali.

V roce 2013 Čína na Měsíc vyslala lunární vozítko Jü-tchu 2 (v překladu Nefritový králík). Bylo na palubě přistávacího modulu Čchang-e 3 a přistál do kráteru Sinus Iridum (Záliv duhy) 14. prosince 2013. Jü-tchu byl první umělý objekt, který od roku 1976 hladce přistál na Měsíci, tehdy to byla sovětská sonda Luna 24.

Letos Čína přistoupila k další fázi tohoto programu – historicky první přistání na odvrácené straně Měsíce. Za tímto účelem byla loni v květnu vypouštěna unikátní umělá družice Queqiao, jejímž cílem bylo udržení spojení mezi Čchang-e 4, první misí na odvrácené straně Měsíce a centrem řízení letů v Pekingu.

Tento úkol byl úspěšně splněn na začátku ledna, kdy Čchang-e4 úspěšně přistál na dno kráteru Von Kármán, který leží v připolárních jižních šířkách odvrácené strany Měsíce. Přistávací platforma a lunární vozítko Jü-tchu 2 na neprozkoumaném území úspěšně pracovaly přes čtyři měsíce a zkoumají družici Země i dnes.

Dnes vědecký tým Čchang-e 4 představil veřejnosti první vědecké údaje, které shromáždily spektrometry lunárního vozítka Nefritový králík 2 při putování po kráteru. Vědce, jak uvádí ředitel mise Chunlai Li, dávno zajímalo, z jakých hornin je složen povrch Měsíce a jak se jejich složení liší v různých bodech měsíčního povrchu.

Věc je v tom, že vědci si dnes myslí, že jádro Země a Měsíce vznikalo zcela jinými scénáři. Narozdíl od naší planety na její družici neprobíhaly tektonické procesy a střídání hornin. Jádro Měsíce vychladlo celkem rychle, několik desítek milionů let po srážce jeho předchůdce se Zemí.

To mělo vést k tomu, že všechny vrstvy – kůra, plášť a jádro – musí být složeny z podobných hornin, které nebudou v jiných vrstvách jeho litosféry. Jediné „viditelné“ stopy pláště musí být pouze v dostatečně hlubokých a starých kráterech, které dosahují jeho hranic.

Za uplynulá desetiletí žádné lunární vozítko v největších kráterech na Měsíci nedokázalo najít dostatečně velké stopy hornin pláště. Kvůli tomu vědci začali pochybovat o pravdivosti této myšlenky a začali hledat alternativní teorie jeho vzniku, který by předpokládal radikálně jiné složení pláště.

Jak uvádí Li, před vysláním Čchang-e 4 planetologové neměli možnost prověření této myšlenky, protože všechny „pozemské“ vzorky hmoty představují části měsíční kůry, ve kterých pyroxen a olivín – dvě předpokládané hlavní horniny pláště – téměř chyběly.

Jü-tchu 2 podle čínských vědců narazil na oba typy těchto hornin prakticky hned, jak opustil Čchang-e 4 a začal se pohybovat po kráteru Von Kármán. Jejich ložiska podle vědce Li nejsou zdaleka ve všech částech této prohlubně, což napovídá o neobvyklé historii, jak se dostaly na určitou část Měsíce.

Jak předpokládají vědci, jejich zdrojem je nedaleký kráter Finsena, který leží ještě „níže“ než jeho jižní soused. Pravděpodobně úlomky měsíčního pláště v daleké minulosti vyletěly z jeho dna, čímž se dostaly na území sousedního kráteru, který vznikl o něco dříve.

V každém případě tento objev podle vědce už více neumožňuje mluvit o tom, že plášť Měsíce neobsahuje pyroxen a olivín. Další pokusy, které čínští vědci pomocí Jü-tchu 2 chtějí provést, prověří ostatní teorie o vzniku Měsíce, vědci poté možná dokážou určit, která z teorií se nejvíce blíží skutečnosti.

V letošním roce si lidstvo připomene 50 let od okamžiku, kdy člověk stanul na Měsíci. Apollo 11 a Neil Armstrong s Buzzem Aldrinem se 20. července 1969 nesmazatelně zapsali do historie.

Zdroj: https://sptnkne.ws/m2av

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponGenerální tajemník OSN apeloval na urychlení globálních akcí ohledně vyrovnání se s klimatickými změnami   
Pridal tk Pátek 17 květen 2019 - 05:21:06 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Generální tajemník OSN António Guterres se 15. května ve fidžijském hlavním městě Suva objevil na Fóru tichomořských ostrovů. António Guterres apeloval na urychlení globálních akcí ohledně vyrovnání se s klimatickými změnami.
Téhož dne se v dialogu mezi vedoucími představiteli tichomořských ostrovů Guterres vyslovil v tom smyslu, že vyrovnání se s klimatickými změnami se nemůže opírat pouze o akční plán, rámec, v současné době je naléhavě nutná akce. Summit OSN o vyrovnání se s klimatickými změnami, který bude zahájen v letošním září v New Yorku, je vhodným okamžikem pro urychlení splnění slibů. OSN vynaloží veškeré úsilí na mobilizaci, aby se mezinárodní společenství pozitivně vyrovnalo s klimatickými změnami.

Vedoucí představitelé příslušných států ve společném prohlášení uvedli, že vzestup hladiny moře a extrémní počasí způsobené změnou klimatu nejenom přímo ovlivňují tichomořskou oblast, také postupně porušují světový ekonomický rozvoj a nakonec způsobí nestabilitu a konflikty. Žádná země ani jednotlivec nebudou výjimkou. Proto různé státy musí podniknout opatření ihned.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.3376 sec,0.1001 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,900kB