Pátek 13 prosinec 2019
Italské námořnictvo čelí Erdoganovi: Na Kypr dorazila italská fregata Federico Martinengo   
Pridal tk Pátek 13 prosinec 2019 - 09:56:02 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Po několika manévrech ve východním středomoří dorazila na Kypr italská námořní fregata Federico Martinengo.

Tichý krok tzv. námořní diplomacie, k němuž došlo po podepsání Memoranda o porozumění mezi Libyí a Tureckem, kterým se Turecko snaží rozšířit své mořské exkluzivní ekonomické zóny na úkor Řecka, Egypta, Itálie a dalších zemí.

Mezi 12. a 14. prosincem zahájí Martinengo sérii manévrů s dalšími devíti loděmi spřátelených států.

Akce má demonstrovat odhodlání bránit své strategické zájmy v rozšířené středomořské pánvi, a zejména ve východním sektoru Mare Nostrum, kde na bohaté pozadí Kypru a Levantu cílí Erdogan ve svých neoottomanských snech a chce z této oblasti udělat surovinový zdroj Turecka.

Je to poprvé, co italská vláda otevřeně čelí Turecku.Ropné koncese Eni na Kypru jsou fundamentálním italským zájmem.

Volba Martinenga, jedné z velmi moderních fregat, jejichž výstavba byla zahájena před dvěma lety, ukazuje, že Řím nejen chce, aby Erdogan pochopil, že je Itálie schopna chránit svá práva v šachovnici Levantu, ale také působit jako brzda cílů Erdogana, který se již nějakou dobu snaží rozšířit svoji sféru vlivu na úkor evropských a mezinárodních partnerů.

Zdroj: https://translate.google.com/translate?hl=en-US&sl=it&tl=en&...
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNový indický zákon vylučuje udělování azylu muslimům   
Pridal tk Pátek 13 prosinec 2019 - 09:49:08 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V Indii byl dolní komorou parlamentu valnou většinou schválen nový cizinecký zákon přednesený patriotistickou stranou Bharatiya Janata Party. Ten novelizuje zákon z roku 1955 a jeho hlavním posláním je ochrana pronásledovaných náboženských menšin hinduistů, sikhů, budhistů, džainistů, parsů, křesťanů pronásledovaných zejména v okolních Pákistánu, Afghánistánu a Bangladéše. Zákon nepřipouští udělování azylu muslimům. Narozdíl od cizineckých zákonů v EU indická novela se vychazí ze staleté zkušenosti soužití s islámským fenoménem.

Proti novému zákonu se konaly začátkem týdne zejména v severních státech Indie početné demonstrace. Převážně muslimští demonstranti vyčítají zákonu, že kodifikuje diskriminaci muslimů a je v rozporu se sekulární ústavou země.

Současná národně-pravicová vláda však jde ve své důslednosti ještě dál, a chce Nejvyššího sou dosáhnout odsun Rohyngů, kteří v posledních letech získali v zemi azyl.

zdroj: http://www.radiohc.cu/en/noticias/internacionales/209636-india’s-upper-house-passes-anti-muslim-citizenship-legislation
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponJohnson vyhrál volby a povede Británii k brexitu. Skotsko chce referendum o nezávislosti   
Pridal tk Pátek 13 prosinec 2019 - 09:47:04 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Velká Británie potřetí za poslední čtyři roky 12. prosince volila parlament. Absolutní většinu v Dolní sněmovně získala Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona. Televize Sky News uvádí, že po sečtení hlasů v 647 z 650 okrsků mají konzervativci 362 mandátů. Lednové vystoupení Británie z EU je tak velmi pravděpodobné.

Tím, že Boris Johnson získal absolutní většinu v Dolní sněmovně, mu nic nebrání, aby schválil brexitovou dohodu, kterou v říjnu vyjednal s Bruselem. Je tedy možné, že Británie Evropskou unii opustí 31. ledna (pozn. o 10 měsíců později, než se původně plánovalo), jak již premiér sliboval po celou dobu kampaně. Po případném brexitu však budou nadále probíhat jednání o budoucích vztazích EU a Velké Británie, která by měla trvat do konce příštího roku, ale v Bruselu už se mluví o tom, že 11 měsíců je na takto složité rozhovory málo.

Konzervativní strana získala minimálně 364 mandátů, na druhém místě jsou labouristé s 203. Skotská národní strana získala 48 křesel a liberální demokraté 11. Výsledky se mohou ještě lehce změnit po sečtení všech okrsků. Je však evidentní, že u moci zůstane premiér Johnson.

K volebním výsledkům se již vyjádřili lídři všech nejsilnějších stran. Premiér Johnson uvedl, že jeho konzervativní vláda získala silnou podporu, aby mohla zajistit brexit. Lídr labouristů Jeremy Corbyn uvedl, že stranu již nepovede v příštích volbách, výsledky ho zklamaly. Skotská první ministryně a předsedkyně Skotské národní rady Nicola Sturgeonová uvedla, že Skotsko musí mít právo na další referendum o své nezávislosti.

„Myslím si, že se tyto volby zapíší do dějin a dají nám nyní, v této nové vládě, šanci respektovat vůli britského lidu, změnit tuto zemi k lepšímu a rozvinout potenciál všech obyvatel této země,“ oznámil premiér Johnson a zdůraznil, že výsledky dávají straně silnou podporu k zajištění brexitu a sjednocení země.

Skotské referendum o nezávislosti

Skotská první ministryně Sturgeonová pro Sky News naopak uvedla, že výsledky ve Skotsku naznačují, že Skotové nechtějí být ve vládě s Johnsonem. Hrozí tak další skotské referendum.

„Boris Johnson možná má mandát na to, aby z Evropské unie vyvedl Anglii. Rozhodně ale nemá mandát na to, aby Skotsko vyvedl z EU. Skotsko musí mít právo rozhodovat o své budoucnosti,“ oznámila Sturgeonová.

Skotská národní strana vyhrála v 52 až 55 z 59 okrsků ve Skotsku. Zástupci strany tak okamžitě oznámili, že jasné vítězství dává skotskému parlamentu možnost k vyhlášení druhého referenda o nezávislosti. Chtěli by ho již příští rok.

Předseda parlamentní frakce poslanců Skotské národní rady Ian Blackford uvedl, že po vítězství jeho strany ve Skotsku by premiér Johnson měl umožnit druhé referendum o nezávislosti Skotska již v roce 2020. „Když Skotsko hlasovalo pro SNP, Boris Johnson nebo jakýkoli jiný premiér by měl respektovat názor, hlasy a přání Skotů. My jsme dnes vyhrály tyto volby pro Skotsko. To by se mělo respektovat. Měli bychom mít referendum o nezávislosti v roce 2020.”

Problémy s brexitem

V červnu 2016 se konalo referendum, podle výsledků kterého podpořila většina Britů vystoupení země z EU. Původně měla dohoda mezi Londýnem a Bruselem nabýt platnosti 30. března 2019 po ratifikaci královstvím.dáre

Dne 28. října byla zveřejněna zpráva, že se 27 zemí EU dohodlo na tříměsíčním odložení brexitu. Během této doby měly strany odsouhlasit všechny podrobnosti budoucí spolupráce a také uzavřít novou obchodní dohodu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AFcB

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNa ruské sportovce jsou mezinárodní organizace přísné. Na turecké či arabské už nikoliv…   
Pridal tk Pátek 13 prosinec 2019 - 04:57:40 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Měří se ve světě sportu všem zemím stejným metrem nebo i zde platí, že jsou si někteří rovnější než jiní?

Jak už asi zaregistrovali i ti, co se o sport příliš nezajímají, výkonný výbor Světové antidopingové agentury WADA rozhodl v pondělí o vyloučení z Ruska z olympijských her i všech mistrovství světa na dobu 4 let

Neznamená to sice, že by se například žádní ruští sportovci nemohli zúčastnit letních olympijských her, které bude v příštím roce hostit japonské Tokio, nebo zimních olympijských her, konaných v roce 2022 v čínském Pekingu, ovšem mohou zde startovat pouze pod neutrální vlajkou, a nikoliv jako reprezentanti své země. (viz odkaz zde)

Co zapříčinilo tak tvrdý trest, s kterým WADA přišla? Především zfalšované záznamy z moskevské antidopingové laboratoře RUSADA, které měly přispět k odhalení rozsahu systematického dopingu v Rusku. Rusko dle tvrzení WADA jejich dodání protahovalo a když už k němu došlo, záznamy údajně nebyly kompletní. Tato skutečnost bohužel svědčí o tom, že v ruském sportu jsou stále činovníci, kteří se snaží dopingové podvody krýt a nepoučili se z toho, jaký tvrdý dopad takové konání na jejich sportovce v posledních 4 letech mělo. Moje otázka přesto zní: je díky tomu ospravedlnitelné kolektivní trestání všech ruských sportovců bez ohledu na to, zda byli do systematické dopingu zapleteni či nikoliv?

Někteří jistě namítnou, že ti „čistí“ přece i na příštích olympiádách či mistrovstvích světa startovat mohou. Ovšem tito sportovci budou muset nejprve prokázat, že žádné podpůrné látky neužívají. Což sice na první pohled zní logicky, ale není to tak jednoduché: sportovci jsou totiž testováni na doping nejenom při závodních startech, ale i během tréninků či soustředění. A v případě toho druhého je to těžko technicky proveditelné, pokud nebudou moci být testováni během jejich pobytu na území Ruska. Ruská agentura RUSADA totiž byla shledána nespolehlivou, proti čemuž asi s ohledem na dřívější skandály nelze mít námitek, ovšem pokud Světová antidopingová agentura WADA nezajistí možnost otestování ruských sportovců jinou mezinárodní agenturou, může to pro mnohé z nich být těžko řešitelný problém. Pokud se tedy nebudou převážnou většinu roku připravovat v zahraničí, na což však ne každý sportovec má dostatek finančních prostředků...

Nemilé je pro sportovce, kterým se podaří svou „čistotu“ prokázat, navíc i to, že nebudou moci startovat v ruských národních dresech a v případě svého vítězství si nebudou moci vyslechnout svou národní hymnu. A jak jsem se dočetl včera zde na iDNES, například ruští boxeři vzkázali ústy svého generálního sekretáře Kremljova, že pokud zůstane trest od WADA v platnosti, olympijských her v Tokiu se nezúčastní. Dle Kremljova jim totiž nejde o medaile, ale především o pocit, že získají nejvyšší poctu pro svou vlast, a navíc nechápou, proč mají být trestání za něco, čeho se dopustili zástupci jiných sportů (dopingové nálezy měli v minulých letech hlavně ruští atleti a biatlonisté).

S tímto jejich argumentem určitě souhlasím. V podobném duchu se ostatně vyjádřil i Český olympijský výbor, který v reakci na trest WADA ústy své tiskové mluvčí Barbory Žehanové prohlásil: „Rozhodnutí Světové antidopingové agentury je za stávající situace očekávané a navazuje na kroky z předchozích let. Proti dopingu je nutné bojovat, ale stejně tak je důležité najít cestu k tomu, aby netrpěli ti, kdo se neprovinili.“

Další věcí, která mě v současné době v souvislosti s přísnými tresty pro ruské sportovce zaráží, je fakt, že na sportovce některých jiných zemí představitelé mezinárodních organizací až tak přísní nejsou, a netýká se to jenom oblasti dopingu. Například ze strany evropské fotbalové asociace UEFA ani po měsíci a půl stále nedošlo k potrestání tureckých fotbalistů, kteří při kvalifikačních zápasech na fotbalové Euro opakovaně salutovali na podporu tureckých vojáků, kteří v té době provedli invazi do Sýrie.

Přitom například srbský plavec Čavič byl v minulosti vyloučen z plaveckého mistrovství Evropy kvůli tomu, že po vítězném závodě přišel na stupně vítězů v tričku s nápisem „Kosovo je Srbsko.“ Britské fotbalové týmy pak byly před 3 lety dokonce potrestány za to, že si při mezistátním zápase pomocí symbolů vlčích máků připomněly Den válečných veteránů.

Velmi benevolentní obvykle jsou příslušné mezinárodní sportovní organizace i při trestání sportovců z arabských zemí, kteří odmítají nastoupit proti sportovcům z Izraele a raději zápas proti nim vzdají. A když například íránský reprezentant Sajíd Mollají na letošním judistickém mistrovství světa odmítl takový příkaz uposlechnout, ze strachu o život se již do své země nevrátil a raději požádal v Německu o azyl. Před dvěma lety se pak izraelští šachisté nemohli zúčastnit mistrovství světa v rapid šachu, neboť pořádající Saúdská Arábie jim odmítla udělit víza.

Jak vidno z uvedených příkladů, ne všem zemím se dnes měří na mezinárodní půdě stejným metrem, a zdaleka to neplatí jen ve sportu...

Autor: Josef Nožička

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRusko patří ke třem největším velmocem světa ve vojenském letectví   
Pridal tk Pátek 13 prosinec 2019 - 04:50:22 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Přední britský odborný časopis Flight International uveřejnil údaje každoročního průzkumu World Air Forces 2020. Které země se dostaly do TOP 3?

Již na samém začátku odborníci uvádějí, že konflikty v oblasti zahraniční politiky výrazně ovlivnily zadávání zakázek na obranu v různých zemích. A jednou z hlavních událostí roku byla konfrontace mezi Tureckem a Spojenými státy kvůli nákupu ruských systémů S-400.

Jak je známo, vedlo to k vyloučení Ankary ze skupiny F, což je seznam zemí, které se ucházely o nejnovější stíhačky F-35. Na tomto pozadí vzrostl zájem o letadla Su-57.

A ačkoliv tyto události poněkud poškodily obraz výzkumu pro Ameriku, neovlivnily klíčové pozice ratingu.

Na prvním místě v seznamu jsou USA. Nyní má jejich letectvo 13 300 letadel (25 procent světové letecké flotily). A stíhačka F-16 je nejrozšířenější ve vzdušných silách jiných zemí - 2 280 strojů.

Na druhém místě je Rusko, které má podle publikace 4 163 bojových letadel (8 procent vojenských leteckých sil světa). Stejnou pozici zaujímá v popularitě svých stíhaček a vrtulníků v zahraničí. Ve výzbroji různých zemích je 1 067 letadel Su-27/30 a 2 865 vrtulníků Mi-8/17.

A podle takového ukazatele, jako je růst letecké flotily v průběhu roku, je Rusko společně s partnery v SNS na prvním místě. Jejich letectvo se zvýšilo o 2 procenta (z toho 83 procent připadá na ruské vzdušné síly).

Zatímco americké letectvo v průběhu roku pokleslo o 1 procento, Evropa a Asijsko-Tichooceánský region oblast ukázaly nulovou hodnotu.

Co se týče ostatních hlavních účastníků hodnocení, Čína je na 3. místě (3 210 letadel), Indie na 4. místě (2 123), Jižní Korea na 5. místě (1 649). Seznam uzavírá Japonsko (1 561).

Převaha ruských stíhaček páté generace

Přednedávnem americký magazín The National Interest informoval o tom, že americké letouny F-15C Eagle, jež tvoří polovinu všech stíhaček ve výzbroji vojenského letectva USA, nedokážou bez hluboké modernizace čelit ruským stíhačkám páté generace Su-57.

V článku se praví, že Su-57 předčí četné světové stíhačky co do manévrovatelnosti a výzbroje. Přitom F-15C bude potřebovat velkou modernizaci a nové zbraně, aby dokázal čelit ruskému letounu.

Americká stíhačka teoreticky může, píše The National Interest, získat modul Legion, který již vyvíjí společnost Lockheed Martin. Díky tomuto modulu by F-15C dokázal zjistit přítomnost letounů vyrobených s použitím technologií stealth, včetně Su-57, a zaútočit na ně.

„Su-57 ale vydrží první výstřel, a F-15C se octnou v nevýhodné situaci ve srovnání s neobvykle manévrovatelnými ruskými stíhačkami,“ upřesňuje magazín. V tomto případě bude přežití americké stíhačky úplně závislé na profesionalismu letců.

První ruská stíhačka páté generace

Su-57 je první ruská stíhačka páté generace. Stroj je vyzbrojen 30 mm automatickým kanonem, dokáže nést rakety třídy vzduch-vzduch a vzduch-země, a také různé bomby.

Ruská stíhačka Su-57 je konstruována jako stroj páté generace, kde se klade důraz na malou radarovou viditelnost. Té se dosahuje použitím speciální tvarů, materiálů a povrchů letounu.

USA jako stroje páté generace provozují stíhací letoun F-22 a F-35. F-35, na rozdíl do F-22, prodávají svým spojencům v rámci Severoatlantické aliance. Program stíhačky F-35 je nejdražším zbrojním programem na světě v historii vojenství.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AEXr
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2019
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2643 sec,0.1210 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,756kB