Sobota 11 červenec 2020
Konec týrání Aleny Vitáskové   
Pridal tk Sobota 11 červenec 2020 - 12:28:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Alena Vitásková je mezi vedoucími představiteli státní správy ojedinělý úkaz: zvládla výkon vysoké funkce předsedkyně Energetického regulačního úřadu, ač byla jako obžalovaná souběžně účastnicí dvou kauz trestního řízení.

Nikdo po ní neprojevil chuť dělat dále svou práci a současně hájit svou nevinu ve veřejném procesu, a ne, že by takových nebylo. Oba procesy ji bezohledně zatěžovaly časově a finančně a zejména kladly obrovské nároky na její psychickou odolnost – a podepsaly se na jejím zdravotním stavu. Viníkům nehorázností k její škodě trest nehrozí.

Veřejnosti známější je trestní stíhání u Krajského soudu v Brně kvůli jejímu údajnému jednání ve prospěch podnikatelského klanu Zemků ve věci chomutovských fotovoltaických elektráren. Řízení, zahájené sdělením obvinění ze dne 13. března 2013, uzavřel pravomocným zprošťujícím rozsudkem ze dne 17.prosince 2019 Krajský soud v Brně. Původně ji zprostil obžaloby již Vrchní soud v Olomouci dne 17.ledna 2018, ale díky zlé vůli nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který podal dovolání v její neprospěch, se kolotoč točil dál.

Vedle toho ji obžaloval Kamil Špelda, okresní státní zástupce v Jihlavě, kvůli jmenování bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní Energetického regulačního úřadu. V počátcích případu orgány činné v trestním řízení narušovaly klidný chod úřadu různými zásahy. Např. dne 27. května 2015 údajně za účelem vyzvednutí jmenovacího dekretu Renaty Vesecké provedla policie razzii s nasazením třicítky policistů ve třech provozovnách úřadu. 17.srpna 2015 policejní orgán sdělil Aleně Vitáskové obvinění pro podezření z trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Posléze ji státní zástupce Kamil Špelda napadl obžalobou ze dne 9. září 2013. Perličkou v obžalobě a dalších aktech byl žalobcův slabomyslný názor, že pracovní úkony Renaty Vesecké byly v důsledku její nekvalifikovanosti nulitní, proto její mzda byla škodou, způsobenou státu, a měla ji uhradit Alena Vitásková. „Okresní formát“, který se o právnické činnosti bývalé nejvyšší státní zástupkyně vyjadřuje jako o „nulitní“, aniž by měl tomu odpovídající důkazy, je politováníhodný tvor.

Okresní soud v Jihlavě vynesl v této věci dva rozsudky, v nichž vždy odmítl domněnku o způsobení škody vyplácením platu Renatě Vesecké. Státní zástupce se v obou případech odvolal ke Krajskému soudu v Brně. Obhajoval nesmysl o způsobené škodě a hlavně toužil po odeslání paní obžalované „do tepláků“. Odvolací soud v prvém zrušujícím rozhodnutí důrazně upozornil nalézací soud na nutnost vypořádat se důsledně se subjektivní stránkou žalovaného skutku. Senát Zdenka Chalupy v tomto ohledu hanebně selhal, protože absenci subjektivní stránky dokazováním nevyvrátil, ale přesto trval na podmíněném trestu. Trapnost jeho rozhodnutí vyniká na pozadí skutečnosti, že Alena Vitásková za svou práci v energetice obecně a v Energetickém regulačním úřadu zvlášť získala státní vyznamenání.

Odvolací soud tuto trapnost ukončil 9. července 2020 zprošťujícím rozsudkem, který zvučným hlasem vyhlásila předsedkyně Halina Černá. Kdyby se státnímu zástupci Kamilu Špeldovi podařilo Alenu Vitáskovou „dostat do tepláků“, možná by se pro některé lidi stal hrdinou, takto si obstaral vysvědčení o své odborné nezpůsobilosti. Není „za hrdinu“, ale za ……….. (dosaďte si, co chcete).

Obecně rozsudek senátu Haliny Černé nepřekvapuje. Zachovává logickou souvislost s předchozím rozhodnutím, je v souladu s výsledky dokazování, po formální stránce se drží „učebnicové“ definice trestného činu a posléze je v souladu se zdravým selským rozumem. Potěšil mě i proto, že potvrdil správnost mých vývodů v dřívějších souvisejících článcích.

Alena Vitásková může konečně klidně spát. Rozsudek senátu Haliny Černé sice může napadnout dovoláním Pavel Zeman, jenž by tím potvrdil podjatost vůči ní, ale nepředpokládám, že by u Nejvyššího soudu ČR uspěl.

Neúspěch jejích pronásledovatelů obrací pozornost k odpovědnosti soudců a státních zástupců za škody, které se zlým úmyslem nebo z neumětelství způsobili obviněným. V kauzách Aleny Vitáskové se zvláště vyznamenal Aleš Novotný, soudce Krajského soudu v Brně, ze státních zástupců zvláště výše zmíněný Kamil Špelda a Radek Mezlík, státní zástupce VSZ Olomouc. Nad sebou by se měl zamyslet i Pavel Zeman, který si neúspěšné dovolání v její neprospěch mohl odpustit. Mohou být ale klidní: nikdo nebude volán k odpovědnosti a břídilské a zlovolné výkony ke škodě občanů této země budou předvádět i nadále. Neboť takto je to ve Švejkolandu zavedeno a slogan „ANO, bude lépe“ zní v resortu spravedlnosti pokrytečtěji než jinde. Je to logické: z důvodu „politické korektnosti“ se nikdo neodváží tlačit na nejvyššího státního zástupce, aby volal k odpovědnosti státní zástupce, když je pravděpodobné, že brzy může mít opět v rukou osud trestně stíhaného Andreje Babiše. Za těchto okolností jej vláda nemůže odvolat z funkce, i kdyby chtěla.

Zdeněk Jemelík

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPodle veřejnoprávní BBC je britský venkov rasistický. Jak je to na českém venkově?   
Pridal tk Sobota 11 červenec 2020 - 06:28:33 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Britská veřejnoprávní stanice BBC se zaměřila v rámci pořadu The countryside segment na údajný rasismus, který panuje na britském venkově.

Barevné menšiny se prý necítí na britském venkově komfortně a vítány. Podle “expertů”, kteří v pořadu vystoupily, je to prý dáno předsudky původních obyvatel – etnických bílých Britů. Ti prý považují “nové barevné Brity” za špinavé a nečisté.

Čtenář by se mohl ptát, zda to náhodou není tím, že mají Britové s menšinami špatné osobní zkušenosti. Jenže to nelze dnes říct v Británii nahlas. To by se dotyčný hned stal předmětem vyšetřování za rasismu, nenávist a xenofobii.

Britský venkov je dnes jediné místo, které ještě připomíná starou Anglii. Lidé si zde ještě zachovali zdravý rozum. Zbytek je již multikulturní mišmaš s výrazně islamizujícími tendencemi.

Podobnou tendenci vidíme i u nás doma. I tady se stal český venkov oporou normálního života, kde lidé odmítají imigraci, LGBT++P agendu a ekoterorismus. Města se naopak dostávají pod kuratelu agresivních menšin, které za pomoci peněz svých sponzorů a volebních machinací obsazují vedení měst a vedou je k multikulturnímu rozvratu. Praha a Brno jsou toho nejsmutnějším příkladem.

Jan R.
Česká věc


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponDalší vystoupení proti bílým   
Pridal tk Sobota 11 červenec 2020 - 06:20:11 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Poté, co Miloš Zeman během příležitostí oslav dne nezávislosti na americké ambasádě označil hnutí "Black Lives Matter", z pozice přítele USA, za rasistické, žádal Lubomír Volný (SPD) poslaneckou sněmovnu o podporu presidenta kvůli jeho "kontroverznímu" výroku. Přinesl si s sebou transparent "All Lives Matter" (tedy "na všech životech záleží"), čímž popudil Miroslava Kalouska, jež mu opakovaně transparent sebral.

Radek Vondráček (ANO) se snažil situaci uklidnit a žádal o vzájemný repekt s tím, že transparent ve sněmovně zakázán není, ale může být podán návrh na uvalení takového zákazu. Poté, co Kalousek přikývl, se znova nenápadně přiblížil a transparent sebral, načež s ním rychle opustil sněmovnu.

Zde je vidět, jak je tato agenda pro "ně" velmi důležitá.
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČernoši v USA terorizují bílé ženy a ještě se tím chlubí   
Pridal tk Sobota 11 červenec 2020 - 06:12:33 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Každodenní realita bělochů v USA nyní znamená, že jejich zaměstnavatelé straní černošským násilníkům v okamžiku, kdy jsou bílí obvinění z rasismu a nejen, že dotyčné bílé zaměstnance vyhodí z práce, ale ještě zveřejní jejich nikým neověřené provinění, takže je veřejně dehonestují a poníží.

To se stalo bílé dívce, kterou černošský student Braden Fields zmlátil za to, že mu odmítla být po vůli (doslova řekl, že z ní ten rasismus vytluče), část bití natočil a uložil na Twitter a doplnil smajlíky, policie se tím odmítla zabývat a Twitter záznam ponechal. Fields následně udal dívku jejímu zaměstnavateli. Ten neváhal a dívku vyhodil z práce a její provinění zveřejnil.

Vítejte v Americe.

Zdroj: https://www.unz.com/estriker/black-man-helped-beat-white-wom...

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBrusel chce, aby Řekové předali Turecku část ložisek ropy a plynu u svých ostrovů   
Pridal tk Sobota 11 červenec 2020 - 05:59:01 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředseda Evropské komise Josep Borrell podle řeckého webu pronews.gr počátkem týdne při jednání v Ankaře prohlásil, že „EU má v úmyslu rozdělit řecké uhlovodíky (ropu a plyn) ve východním Středomoří a v Egejském moři mezi Řecko a Turecko“. Na tiskové konferenci po jednání s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem sdělil, že „toho bude dosaženo pouze prostřednictvím dialogu a vyjednáváním.“

Šéf unijní diplomacie (na obrázku vlevo) spolu s tureckým ministrem zahraničí (na obrázku vpravo) podle řeckého webu poslali Řecku společný vzkaz, aby se posadili k jednacímu stolu s Tureckem a dohodli se o rozdělení národní bohatství Řecka. Cílem má být, aby EU a Turecko mohly poté podepsat komplexní dohodu o normalizaci vztahů.

Postoj Bruselu, který je fakticky zradou členského státu EU – Řecka - Borrell na tiskovce vysvětlil tím, že „Turecko je důležitým partnerem, kandidátskou zemí a spojencem NATO“. Představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku navíc verbálně napadl i obranné kroky, které řecká armáda a námořnictvo podnikají k ochraně národní suverenity a územní celistvosti Řecka. "Dynamika odvetných opatření nečiní Středomoří bezpečnější a stabilnější zónou," řekl Borrel na tiskovce v Ankaře. Dodal, že: "Současný negativní trend v našich vztazích se musí zastavit a zvrátit."

Při svém prohlášení v Ankaře hlavní unijní diplomat přiznal, čím EU Turecko úspěšně vydírá. "Turecko projevilo solidaritu a štědrost vůči 3,6 milionům syrských uprchlíků a poskytlo přeshraniční humanitární pomoc těm, kteří byli vysídleni nedávnými brutálními boji v Idlíbu," řekl Borrell na tiskové konferenci v Ankaře. Jaksi přitom zapomněl dodat, že uprchlickou vlnu z Idlíbu vyvolaly právě boje, které tam proti legální syrské vládě prezidenta Bašára Asada vede turecká armáda s podporou džihádistů z Islámského státu (ISIL). Pomlčel i o tom, že za rozpoutáním občanské války v Sýrii stojí právě turecká tajná služba MIT. Stejně jako o faktu, že Turecko vyzbrojovalo džihádisty z ISIL.

Řecký web upozornil, že Borrellovo prohlášení není „bleskem z čistého nebe“. Minulý týden vyslovil německý ministr zahraničí Heiko Maas po jednání s Çavuşoglem podporu tureckému požadavku na předání části řeckých ropných a plynových ložisek pod mořským dnem kolem řeckých ostrovů Turecku. Německo přitom právě nyní na půl roku předsedá Evropské radě. De facto tak vlastně řídí EU.

Z Ankary letěl Borrell na Kypr, který je rovněž členským státem EU, a v jehož pobřežních vodách rovněž turecké vrtné lodi kradou ropu a plyn. V kyperském hlavním městě Nikósii se kyperskou vládu snažil chlácholit prohlášeními, jak je EU „odhodlána chránit zásady a hodnoty, vnější hranice a svrchovaná práva nebo členské státy“. Na tiskovce po jednání s kyperskou vládou tvrdil, že EU ukazuje neochvějnou solidaritu“.

Včera se ze svého chování Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrel zodpovídal před plénem Evropského parlamentu. Svou zprávu z jednání zahájil větou, že „se právě vrátil z intenzivních rozhovorů v Turecku a na Maltě a minulý týden navštívil Řecko a Kypr, aby ukázal neochvějnou solidaritu EU“. Dalších několik minut různými frázemi obhajoval nutnost spolupráce s Tureckem, které je podle něj „významným obchodním partnerem EU“. Poté však od poslanců dostal „kartáč“, jaký ve své dlouhé politické kariéře ještě asi nezažil. Francouzský kolega z frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i čeští europoslanci zvolení za SPD, jeho postup přirovnal k Mnichovské zradě v roce 1938. „Vaše chování v Ankaře připomíná jednání Daladiera a Chamberlaina, kteří v roce 1938 v Mnichově předali Hitlerovi československé pohraničí“, řekl při svém vystoupení jménem frakce ID.

Ve dvouapůlhodinové rozpravě Borrellův postup tvrdě zkritizovali zástupci všech frakcí. Proti zradě vůči Řecku se z vystupujících nevyslovil pouze jediný poslanec- zástupce německých Zelených (členy jsou i čeští Piráti). Ten ve svém projevu kritizoval Řecko, že brání migrantům přicházet z Turecka přes Řecko do EU. Ostatní řečníci všech národností a bez rozdílu stranické příslušnosti se Řecka zastali a Borrellův postup odsoudili. Při diskusi padaly výzvy k okamžitému končení přístupových rozhovorů s Tureckem. „Turecko se nikdy nemůže stát členem EU. Prostě proto, že jeho režim nesplňuje požadavky na členství.“, konstatoval rakouský lidovecký europoslanec.

Včera byla bouřlivá debata přerušena. Nyní mají europoslanci možnost připravit na příští schůzi k hlasování návrhy rezolucí. Frakce ID nyní formuluje návrh, v němž bude požadavek nejen na ukončení přístupových jednání s Tureckem, ale i návrh na vypovězení celní unie EU-Turecko. Naši experti připravují i podklady k návrhu na zastavení vyplácení všech plateb z rozpočtu EU do Turecka. Nejen tzv. „migračního výpalného“, ale i plateb na projekty, za něž si turecká armáda kupuje vojenskou techniku, kterou letos na jaře nasadila proti řeckým pohraničníkům bránícím migrantům v pokusu o průnik do EU.

Ivan David
Nová republika

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponErdogan podepsal výnos o tom, že se Hagia Sofia stane mešitou   
Pridal tk Sobota 11 červenec 2020 - 05:43:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Turecký nejvyšší soud zrušil rozhodnutí z roku 1934 o přeměně chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia) v Istanbulu na muzeum. Informovala o tom televizní stanice CNN Turk. V této souvislosti na Twitteru zveřejnil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, že podepsal rozhodnutí o přeměně chrámu na mešitu.

„Turecký nejvyšší soud zrušil rozhodnutí z roku 1934 o přeměně chrámu Hagia Sofia na muzeum,“ uvedla televizní stanice s tím, že nyní lze využívat chrám jako mešitu.

Turecký prezident Tayyip Erdogan dříve prohlásil, že čeká na rozhodnutí soudu ohledně možnosti změny statusu chrámu s tím, že by byl proměměn z muzea na mešitu. Dodal, že podle toho pak bude jednat.
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu zase dříve uvedl, že jeho země má právo změnit status chrámu a přeměnit jej na mešitu, aniž by brala v potaz názory ostatních států.

Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin taktéž konstatoval, že i v případě, že by došlo k přeměně památky na mešitu, charakter stavby jako památky světového dědictví bude zachován.

„Všechny naše velké mešity, jako je Modrá mešita, Fatihova mešita či Sulejmanova mešita, jsou i nadále otevřené jak návštěvníkům, tak věřícím,“ uvedl mluvčí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na Twitteru dnes sdílel příspěvek, ze kterého je patrné, že podepsal nařízení o tom, že z chrámu Boží Moudrosti se stává mešita.

​Hagia Sofia

Hagia Sofia, v češtině chrám Boží Moudrosti, je byzantský chrám z let 532–537 v zátoce Zlatý roh v Istanbulu. Jedná se o jednu z nejznámějších sakrálních staveb světa. Původní křesťanská svatyně s centrální kupolí a sídlo patriarchy byla po dobytí Konstantinopole Osmany (1453) upravena na mešitu (a později opatřena minarety). Téměř tisíc let (do dokončení katedrály v Seville v roce 1520) byla největší katedrálou na světě.

Hagia Sofia patří nyní k nejnavštěvovanějším tureckým památkám. Uvádí se, že Erdoganova vláda přemýšlela o přeměně na mešitu již delší dobu. Za zmínku i stojí, že chrám se nachází na seznamu kulturního dědictví UNESCO, a to od roku 1985. Organizace adresovala turecké vládě několik dopisů, kde vyjadřovala znepokojení ohledně plánovaných změn. V této souvislosti již vyzývala Ankaru k dialogu před jakýmkoliv rozhodnutím, které by pozměnilo charakter památky.

Také OSN se vyjádřila k této situaci. Podle ní je chrám na jejím seznamu veden jako muzeum. Z toho důvodu musí Ankara zajistit, aby i nadále zůstala zachována „výjimečná univerzální hodnota“ tohoto místa.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CXnF
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRusko vetovalo rezoluci Německa o dodávce humanitární pomoci do Sýrie   
Pridal tk Sobota 11 červenec 2020 - 05:35:41 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rusko a Čína znovu vetovaly rezoluci, kterou v pátek představily Radě bezpečnosti OSN Belgie a Německo. Tématem byly přeshraniční dodávky humanitární pomoci do Sýrie.

Brusel a Berlín navrhovaly zachovat dva pohraniční přechody pro dodávky humanitární pomoci. Dokument podpořilo 13 států.

Rusko však požádalo Radu bezpečnosti o hlasování po návrhu své rezoluce, která předpokládá provozování jednoho přechodu na hranici Sýrie pro tento účel.

„Požádali jsme o hlasování ohledně našeho projektu rezoluce,“ sdělil Dmitrij Poljanskij, první zástupce zvláštního představitele Ruska v OSN.

Nyní jsou na dodávky humanitární pomoci do Sýrie využívány dva pohraniční přechody na hranicích s Tureckem – Bab al-Hawa a Bab Es-Salam. Jejich mandát vyprší dnes (10. července), proto pro jejich další činnost Rada bezpečnosti musí přijmout rezoluci.

Tento týden Rusko a Čína již vetovaly rezoluci Německa a Belgie, které navrhovaly prodloužení činnosti obou kontrolních bodů o rok. Ruští diplomaté navrhli vlastní dokument, který předpokládá zachování jednoho pohraničního přechodu. Tuto rezoluci podpořili čtyři členové organizace, sedm však bylo proti. Pro schválení je třeba 9 hlasů z 15.

Autoři tentokrát připravili dvě nové verze rezoluce a snažili se navzájem učinit ústupky. V nové verzi Belgie a Německo navrhly prodloužit provoz přechodů Bab al-Hawa a Bab Es-Salam o šest měsíců, nikoli o rok (jak bylo původně plánováno). Rusko však chce prodloužit fungování přechodu Bab al-Hawa o rok, nikoli o šest měsíců, jak to bylo v prvním projektu.

V ruském projektu se rovněž uvádí, že Rada bezpečnosti OSN vyjadřuje vážné znepokojení nad humanitární situací v Sýrii, zejména kvůli následkům jednostranných donucovacích opatření proti Damašku, které ohrožují přístup Sýrie k lékům a lékařské péči, což je nezbytné v boji s pandemií koronaviru.

Dodávky humanitární pomoci

Režim zjednodušeného dodávání humanitárních a zdravotních nákladů do Sýrie ze sousedních států (hlavně přes hranici s Tureckem) přes frontovou linii a přeshraniční přechody platí od července 2014 a je každoročně prodlužován.

V jeho rámci humanitární instituce OSN a jejich partneři mohli využívat trasy přes konfrontační linii a čtyři přeshraniční přechody: Bab al-Hawa a Bab Es-Salam (oba na hranici Sýrie a Turecka), Al-Yaarubiyah (na hranici s Irákem) a Al Ramtha (na hranici s Jordánskem).

V době, kdy syrská armáda začala kontrolovat stále více území, Damašek a Moskva začaly vystupovat za postupné omezení činnosti přeshraničních přechodů. Jak oznamovaly syrská a ruská strana, nyní se humanitární pomoc musí do země dovážet přes syrské území, nikoliv ze sousedních států.

V lednu Rada bezpečnosti OSN prodloužila mandát pouze dvou kontrolních bodů na hranici s Tureckem.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CXzu
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponIslamistická radikalizace Francie? Le Penová vyzývá k rozhodným krokům   
Pridal tk Sobota 11 červenec 2020 - 05:33:02 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová ve čtvrtečním tiskovém prohlášení vyzvala k praktickým krokům k vyřešení hrozby „islamistické radikalizace“ Francie.

Politička se odvolávala na nedávnou zprávu francouzských senátorů, kteří vyjadřovali znepokojení nad tendencí islamistické radikalizace, a rovněž zdůrazňovali, že „menšina francouzské populace muslimské víry tíhne k ‚neústupnému‘ chování pod rouškou náboženství“.

Také zmínila podobnou zprávu francouzských poslanců z roku 2019, když ti vyjádřili znepokojení nad vzestupem náboženského komunitarismu šířícího se v enklávách a separatismu, který může vést k uvalení vlastních zákonů, odlišných od zákonů republiky.

Le Penová se dále ptá, kolik salafistických mešit bylo uzavřeno od doby, kdy v únoru francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil bojovat proti islámskému separatismu v zemi. A pak zdůraznila, že nastal čas pro rozhodné kroky vůči „islamistickému totalitarismu, který neuznává oddělení náboženství od státu, velký princip demokratických a pluralistických společností“.

„Musíme položit konec kompromisům a lhostejnosti. Nyní je nutné zakázat všechny radikální islamistické skupiny, které působí v určitých oblastech a užívají si úplné beztrestnosti, (…) žádné náboženské dogma nemůže panovat nad osudem francouzského lidu,“ dodala Le Penová s tím, že je třeba „zastavit masivní a anarchické přistěhovalectví, které pouze posiluje komunitarismus a dláždí cestu šíření radikálního islamismu“.

V letošním únoru Emmanuel Macron prohlásil, že islamistický separatismus je neslučitelný se svobodou a rovností. Poznamenal také, že Francie musí bojovat proti „cizímu vlivu“ v oblasti náboženství, a proto přestane přijímat imámy vysílané jinými státy a zpřísní kontrolu zahraničního financování náboženských zařízení. Současně se podle Macrona zvýší počet imámů studujících ve Francii.

„V republice nikdy nemůžete akceptovat, že zákony náboženství mohou být vyšší než zákony republiky,“ uvedl s tím, že kroky vlády nejsou „plánem proti islámu“.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CXzr
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponWHO zřídila nezávislou skupinu pro posouzení globálního boje proti epidemii   
Pridal tk Sobota 11 červenec 2020 - 05:25:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek uvedla, že zřídila nezávislou skupinu, aby posoudila a shrnula poznatky a zkušenosti z globálního boje proti epidemii nového koronaviru.

Generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na videokonferenci s diplomaty řekl, že tato epidemie se svým rozsahem dotkla téměř každého na světě a jednoznačně si zaslouží přiměřené a objektivní posouzení.

Nezávislá skupina podle WHO předloží průběžnou zprávu na výročním zasedání ministrů zdravotnictví v listopadu letošního roku a do května příštího roku vypracuje „podrobnější zprávu“.

Důležitá je vědecká spolupráce

9. července mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian (Čao Li-ťien) na tiskové konferenci uvedl, že čínská vláda po konzultaci mezi oběma stranami souhlasila s tím, že WHO vyšle do Pekingu odborníky, aby si vyměnili myšlenky s čínskými vědci a zdravotnickými experty na vědeckou spolupráci při sledování původu koronaviru.

WHO a Čína udržují od začátku pandemie komunikaci a spolupráci. Světová zdravotnická organizace se domnívá, že tento probíhající proces se pravděpodobně bude týkat mnoha zemí, a že WHO povede podle potřeby podobné cesty i do jiných zemí a regionů.

Určení původu nově vzniklé virové choroby se při minulých epidemiích v různých zemích ukázalo jako složité. Zhao Lijian dodal, že tento proces je vyvíjející se snahou, která může vést k dalšímu mezinárodnímu vědeckému výzkumu a celosvětové spolupráci.

Neměla by být zapojena žádná politika

Generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková a bývalá libérijská prezidentka Ellen Johnson Silifová se dohodly na předsednictví této nezávislé skupiny.

Světová zdravotnická organizace vydala prohlášení, že přezkum není spojen se Spojenými státy a že 194 členských zemí Světové zdravotnické organizace požádalo v květnu o vyhodnocení globální reakce.

Americký prezident Donald Trump obvinil WHO z toho, že je příliš blízko Číně a nečiní dost, aby zpochybnila odpověď Pekingu na začátku propuknutí epidemie. Tedros Adhanom Ghebreyesus tyto návrhy zamítl a řekl, že jeho agentura informovala svět.

Spojené státy v úterý oficiálně předložily generálnímu tajemníkovi OSN oznámení o odstoupení od WHO, což si vysloužilo širokou kritiku odborníků v oblasti veřejného zdraví.

Od vypuknutí pandemie Donald Trump a jeho vláda opakovaně obviňují WHO a hrozí přerušením vazeb s WHO. Trump také v polovině dubna letošního roku oznámil, že jeho vláda zastaví financování pro WHO.

Ředitel O'Neillova ústavu pro národní a globální zdravotní právo na Univerzitě Georgetown Lawrence O. Gostin uvedl, že protože počet případů COVID-19 na celém světě už přesáhl 12 milionů a stále neexistuje žádná vakcína, je rozhodnutí Washingtonu „katastrofické“ pro národní zájmy a stažení z WHO oslabí vliv Spojených států na mezinárodní diplomacii v oblasti zdraví.

Pravděpodobný kandidát na prezidenta Demokratické strany Joe Biden uvedl, že pokud porazí Trumpa v nadcházejících prezidentských volbách, připojí USA k WHO hned první den v úřadu prezidenta a „obnoví vedení USA na světové scéně“.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČína podnikne protiopatření proti americkým společnostem a osobám   
Pridal tk Sobota 11 červenec 2020 - 05:22:18 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Čína podnikne protiopatření proti americkým organizacím a jednotlivcům, kteří projevili neoprávněné jednání k čínské Ujgurské autonomní oblasti Xinjiang (Sin-ťiang). V pátek to uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

Zhao Lijian (Čao Li-ťien), mluvčí čínského ministerstva zahraničí, to řekl poté, co ministerstvo financí Spojených států uvalilo sankce na jeden čínský vládní subjekt a čtyři současné nebo bývalé vládní úředníky v souvislosti s tím, co nazvalo jako „vážné zneužívání práv proti národnostním menšinám“ v Xinjiangu.

„Záležitosti Xinjiangu jsou plně vnitřní záležitosti Číny a Spojené státy do nich nemají právo zasahovat,“ uvedl Zhao Lijian, a dodal, že americké rozhodnutí představuje vážné zasahování do vnitřních záležitostí Číny a hluboce poškozuje vztahy obou stran.

„Čínská vláda je neochvějná ve svém odhodlání bránit svou národní suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy, bojovat proti teroristům, separatistům a náboženským extremistickým silám, a postavit se proti všem vnějším silám, které zasahují do záležitostí Xinjiangu a do vnitřních záležitostí Číny,“ zdůraznil Zhao Lijian.

„Vyzýváme Spojené státy, aby okamžitě zrušily toto špatné rozhodnutí a přestaly se všemi prohlášeními a činy, které zasahují do vnitřních záležitostí Číny a poškozují zájmy Číny. Pokud budou Spojené státy trvat na arogantním jednání, Čína se bude rozhodně bránit,“ varoval Zhao Lijian.

Na otázku, kdy Čína oficiálně oznámí protiopatření, Zhao Lijan odpověděl tak, že relevantní podrobnosti budou známy brzy.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2100 sec,0.0582 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,724kB