Sobota 15 červen 2019
EU a Rusko se údajně zbaví dolaru v bilaterálních platbách   
Pridal tk Sobota 15 červen 2019 - 05:09:10 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Slovenský místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič a ruský ministr financí Anton Siluanov se dohodli, že vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat přechodem na používání eura a rublu v bilaterálních platbách mezi EU a Ruskem. Informovala o tom ruská média s odkazem na mluvčího ruského ministra Andreje Lavrova.

Obě strany údajně zdůraznily, že používání národních měn bude vzájemně prospěšné, protože snižuje rizika pro podnikatele v EU a Rusku.

Siluanov a Šefčovič během svého setkání projednali otázku účasti evropských podniků na realizaci národních projektů v Rusku, přičemž ruský ministr financí řekl, že Moskva má zájem o spolupráci a nevidí žádné překážky pro zapojení zahraničních firem.

Siluanov rovněž informoval Šefčoviče o konkrétních opatřeních ruské vlády zaměřených na zlepšení investičního prostředí v zemi a liberalizaci obchodu.

Informace se objevuje po poznámce ruského ministra hospodářství Maxima Oreškina, který minulý týden řekl Bloomberg TV, že dolar postupně ztrácí svůj podíl na světovém trhu.

„Čína, Turecko a další významní partneři zvyšují svůj podíl v eurech... Dolar postupně a nevyhnutelně ztrácí svůj podíl na světovém trhu. To se týká nejen Ruska, ale i celého světa, “ řekl Oreškin během Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu (SPIEF).

Na fóru ruský prezident Vladimir Putin také zdůraznil, že od té doby, co se americký dolar stal americkou rezervní měnou, stal se „nástrojem nátlaku na zbytek světa ze strany vydávající země“.

Thierry Mariani, europoslanec za francouzské Národní sdružení a bývalý francouzský ministr, uvedl v rozhovoru pro Sputnik, že EU a Rusko nepotřebují smlouvy na provádění většiny operací v eurech. Věří však, že „všechno, co ukončí hegemonii dolaru, je samo o sobě pozitivní.“

„Vždy se mi zdálo surrealistickým, že velké země, jako jsou evropské státy nebo Rusko, používají dolar ve svých transakcích. To je další ekonomická a právní zbraň pro Spojené státy, protože se domnívají, že mají právo jednat, pokud se používá jejich měna,“ uvedl Mariani.

V prosinci 2018 Financial Times uvedly, že Evropská komise představila řadu kroků na posílení eura jako globální rezervní měny a výzvu k dolaru v mezinárodních transakcích, včetně těch v energetickém sektoru.

Rusko již přijalo řadu opatření ke snížení své závislosti na americkém dolaru včetně dumpingu svých amerických dluhopisů, zvýšení zlatých rezerv a přechodu na transakce v národních měnách, které zmírňují vnější ekonomická a politická rizika pro Moskvu.

Dříve Světová zlatá rada (WGC) konstatovala, že stále větší geopolitická a ekonomická nejistota byla impulzem pro různé země a jejich centrální banky k rozhodnutí diverzifikovat své rezervy a soustředit se na investice do bezpečných a likvidních aktiv.

Zdroj: https://sptnkne.ws/mEtN

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.6352 sec,0.5400 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,170kB