Středa 17 červenec 2019
Ursula von der Leyenová se stala předsedkyní Evropské komise   
Pridal tk Středa 17 červenec 2019 - 03:27:12 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová byla zvolena předsedkyní Evropské komise. Hlasování probíhalo v Evropském parlamentu. V čele Komise bude stát příštích pět let.

Poslanci Evropského parlamentu hlasovali za německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou na post předsedkyně Evropské komise. Translaci zasedání vedla tisková služba Evropského parlamentu.

Podle publikovaných výsledků za její zvolení na pozici hlasovalo 383 poslanců, proti bylo 327 poslanců, dalších 22 se zdrželo hlasování. Pro potvrzení kandidatury von der Leyenové byla nutná absolutní většina tvořená 374 hlasy.

Von der Leyenová byla zvolena v tajné volbě.

Mandát stávajícího předsedy Evropské komise Junckera bude končit na konci října. Von der Leyenová tedy na jeho křeslo usedne v listopadu.

Během jednání o novém předsedovi Komise evropští poslanci kritizovali samotný proces volby nového kandidáta na post předsedy Komise, který provádí Evropská rada. Lídři zemí unie odmítli proces nominace na post předsedy Komise čelní zástupce vedoucích stran Evropského parlamentu – takzvaných spitzenkandidátů.

Volba kandidáta na post předsedy Evropské komise

Dlouhého jednání o kandidátovi na post předsedy Evropské komise se na uplynulém summitu Evropské rady účastnil předseda vlády České republiky Andrej Babiš. Ten v souvislosti s kandidátkou von der Leyenovou prohlásil, že ji považuje za lepšího kandidáta, než Franse Timmermanse, který byl do té doby jedním z favoritů na post předsedy Komise. Timmermanse premiér Babiš označil za "absolutní katastrofu" a prohlásil, že zemím Visegrádské čtyřky se podařilo zabránit jeho kandidatuře.

„Velké země se domluvily, že pan Timmermans bude šéfem Evropské komise a Manfred Weber se stane šéfem Evropského parlamentu. Proti tomu jsme bojovali, kvůli tomu jsme se spojili s Itálií a nakonec jsme to prosadili," prohlásil tehdy v komentáři český premiér.

„U pana Timmermanse nám vadilo hlavně jeho hanlivé vyjadřování o některých členských státech EU, třeba vůči Rakousku. Vyčítal nám také nesolidární přístup v otázce migrace, v tomto tématu se s ním také neshodneme,“ poznamenal Babiš. „Pokud jde o paní von der Leyenovou, ta vzešla jako návrh Evropské lidové strany (EPP), což je logické, jelikož oni vyhráli eurovolby. Poté, co jsme odmítli systém spitzenkandidátů, přišli s tímto kompromisním návrhem,“ zdůraznil tehdy premiér Andrej Babiš.

Zdroj: https://sptnkne.ws/7ney

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1276 sec,0.0665 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,234kB