Čtvrtek 12 září 2019
Trump: USA se nesnaží o změny ve vedení Íránu, chtějí se dohodnout   
Pridal tk Čtvrtek 12 září 2019 - 03:31:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Americký prezident Donald Trump řekl, že Spojené státy neusilují o změnu režimu v Íránu, a že očekávají, že budou moci uzavřít dohodu s Teheránem.

„Nehledáme změnu režimu. Myslíme si, že můžeme uzavřít dohodu. Současně se však domníváme, že i když ji neuzavřeme, tak to bude v pořádku,“ sdělil Trump novinářům v Oválné pracovně Bílého domu.

Dříve řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo, že Trump je připraven jednat s vedením Íránu bez předběžných podmínek.

Mezi Spojenými státy a Íránem vzrostlo v posledních měsících napětí na pozadí toho, když USA odstoupily od mezinárodní jaderné dohody. Mezi Washingtonem a Teheránem jsou jisté rozpory týkající se lodní dopravy v Hormuzském průlivu, íránského rakového programu, a také íránské předpokládané podpory terorismu v řadě zemí.

Jednání mezi Trumpem a Rúháním

Bílý dům zahájil přípravy týkající se možných jednání mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a prezidentem Íránu Hasanem Rúháním, informuje Bloomberg s odkazem na zdroje.

V úterý sdělil ministr zahraniční Mike Pompeo, že je možné, že dojde během Valného shromáždění OSN ke schůzce obou prezidentů. Podle zdrojů zahájil Bílý dům přípravu setkání, ke kterému by mohlo dojít právě v době Valného shromáždění OSN na konci září. Dále se poznamenává, že zatím není jasné, zda Teherán se setkáním bude souhlasit v případě, že sankce Spojených států vůči Íránu budou pokračovat.

Podle dvou zdrojů je jednou z možností rozvoje událostí to, že se Trump připojí k setkání francouzského prezidenta Emannuela Macrona a íránského prezidenta Rúháního.

Dříve oznámil sám Trump, že schůzi na konci září s prezidentem Rúháním nevylučuje. Spojené státy důsledně ukládají sankce vůči Íránu a trvají na tom, že to není zaměřeno na změnu moci v zemi, ale výhradně na „změnu v jejich chování“. Trump opakovaně uvedl, že je připraven se potkat s íránským vedením, nicméně první krok je ve Washingtonu očekáván od Teheránu.

Na 74. zasedání Valného shromáždění OSN se očekává více než 100 státních lídrů a okolo 80 předsedů vlád a ministrů zahraničí. Projevy hostů se budou konat v rámci společné debaty od 24. do 30 září. Rusko bude podle předběžného plánu zastupovat ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Americký prezident Donald Trump vystoupí hned v prvním dnu, tedy 24. září. Po projevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je na 25. září naplánován i projev Rúháního.

Zdroj: https://sptnkne.ws/9HBk
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0759 sec,0.0413 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,018,416B