Úterý 17 září 2019
Zahradní slavnost 2019   
Pridal tk Úterý 17 září 2019 - 02:07:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Slovo úvodem. Pěvecké sdružení pražských učitelů obdrželo pozvání od Hlávkovy nadace (přesněji Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových) k účasti na této tradiční slavnosti v Lužanech u Přeštic. Za PSPU byli delegováni mpř. Sdružení Mgr. Miloslav Samek a kronikář ing. Jiří Štembera. Nutno podotknout, že vědec, architekt a mecenáš Josef Hlávka byl zakladatelem a prvním prezidentem České akademie věd a umění.

Akce se konala 12. září 2019, kdy účastníci odjeli od hotelu Diplomat v Dejvicích pohodlným autobusem a při první zastávce vystoupili právě v Přešticích u hřbitova, kde je umístěna hrobka Hlávkovy rodiny. Hrobka je ojedinělým výstavným objektem, přiléhající k obvodové zdi hřbitova, který má podobu otevřené kaple, uzavřené těžkou litou mříží. Kaple byla postavena podle vlastního návrhu J. Hlávky v novogotickém stylu v roce 1888.Uvnitř hrobky se nachází oltář,bohatě zdobený obrazy a výjevy ze života svatých a s výmalbou vídeňského malíře Karla Jobsta. Vzpomínkový projev zde pronesla mpř. Nadání prof. Marie Karfíková, CSc., která připomněla Hlávkovy úspěchy ve stavebnictví, ale hlavně jeho úsilí o kulturní povznesení našeho národa. Poté byly položeny květiny a účastníci si mohli prohlédnout jakousi galerii pod širým nebem, kde na 25 tabulkách byly uvedeny fotografie a životopisy význačných obyvatel města Přeštice v posledních sto letech.

Po tomto intermezzu jsme navštívili lužanský zámek, ve kterém se v kapli konala bohoslužba, jako pietní vzpomínka na Josefa Hlávku. Celebroval ji přeštický vikář ThDr. Karel Plavec. Původně renesanční zámek Lužany byl na počátku 19. stol. barokně upraven, nachází se v něm expozice díla a odkazu J. Hlávky a dnes se v něm konají vědecké konference a semináře. Antonín Dvořák u příležitosti vysvěcení zdejší kaple složil t. zv. Lužanskou mši.

Jakmile skončila bohoslužba, byli jsme před zámkem oficiálně přivítáni, přiťukli si sklenkou vína a byli pozváni do parku k občerstvení, které bylo dokonale připraveno. K tomu všemu nám zahrál Rodinný amatérský orchestr rodičů a dětí při ZUŠ Terezie Brzkové z Plzně s názvem VIVAT FAMILIA pod uměleckým vedením Olgy Kinzlové. Na repertoáru měl české i světové lidové písně, filmové a muzikálové melodie hrané v obsazení housle, příčné a zobcové flétny, klarinet, kytara, ukulele, klavír, viola a violoncello. Vybírám kupř. Drowsy Maggie, Scarborough Fair, Dobytí ráje a Princezna ze mlejna. Velmi mě upoutalo výborné provedení skladby Jaro ze Čtvera ročních období A. Vivaldiho.

V následujícím čase jsme se potom zaposlouchali do komponovaného hudebního pořadu (zhruba devadesátiminutového) Kde domov můj?, který byl vytvořen v roce 2014 k uctění 180.výročí prvního uvedení písně, pozdější hymny (1834). Romantická píseň pochází ze zpěvohry Fidlovačka skladatele Františka Škroupa a dramatika J. K. Tyla. Účinkovali přední pražští hudební umělci: Mgr.Tomáš Křovina, člen operního orchestru ND v Praze (zpěv), prof. Ivan Štraus, pedagog Hudební akademie múzických umění v Praze (housle), doc. Václav Bernášek, pedagog HAMU v Praze (violoncello), Mgr. Martin Levický, člen operního orchestru ND v Praze (klavír) a Mgr. Tomáš Kyral, sólohornista Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze (lesní roh).Pořadem, včetně recitace Nerudovy a Seifertovy básně, nás provázela známá moderátorka prof. PhDr. Zdena Zvěřinová, DrSc, která zajímavě vylíčila životní osudy F. Škroupa a J. K. Tyla. Její výklad byl proložen hudebními vstupy, a to Smetanovým duem Z domoviny, romantickou písní F.Škroupa Dobrou noc a rovněž Škroupovým Triem Es dur, op. 27. Pořad za hudebního doprovodu zakončil T. Křovina zpěvem písně Kde domov můj, která v posluchačích zanechala mimořádně hluboké dojmy.

Přiblížila se hodina návratu a odjížděli jsme s pocitem nádherně užitého dne.
Vždyť i počasí nám tentokrát jednoznačně přálo.


Miloslav Samek
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.3240 sec,0.2768 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,046kB