Středa 09 říjen 2019
Začala válka! Erdogan ohlásil začátek vojenské operace v Sýrii. Zvažte to, vyzval ho Putin   
Pridal tk Středa 09 říjen 2019 - 17:53:53 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu odpoledne informoval o zahájení vojenské operace na severu Sýrie.

Dříve turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu oznámil, že informuje všechny relevantní země a syrskou vlády o začátku operace na severovýchodě Sýrie.

Erdogan ve svém prohlášení uvedl, že cílem operace Zdroj svobody je zásah proti Straně kurdských pracujících (PKK) a Islámskému státu (IS).

Zahájení operace potvrdila syrská televize. Podle ní turecké letectvo zaútočilo na cíle v syrském městě Ras al-Ain. Tuto informaci potvrzují i turecká média.

Erdogan ve svém příspěvku na Twitteru popřál úspěch všem tureckým vojákům, kteří se operace účastní, a těm, kdo tureckou operaci podporuje.

„Ať vám dopomáhá Bůh,“ napsal.

Telefonát s Putinem

O něco dříve Erdogan telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle oficiálního prohlášení Kremlu se oba lídři shodli na tom, že je nutné zajistit jednotu a teritoriální integritu Sýrie spolu s její suverenitou. Hovor se uskutečnil z turecké iniciativy.

Ruský prezident vyzval svůj protějšek, aby pečlivě zvážil situaci a neuškodil úsilí namířené na řešení syrské krize.

„Pokračujeme ve výměně názorů v otázce syrské problematiky, a to s ohlédnutím na dohody, které byly dosaženy v Ankaře během setkání lídrů zemí, jež jsou členy astaninského procesu. S ohledem na plány, které ohlásilo Turecko, o zahájení vojenské operace na severovýchodě Sýrie Vladimir Putin vyzval turecké partnery, aby pečlivě zvážili situaci a neuškodili společnému úsilí vyřešit syrskou krizi,“ stojí ve zprávě.

Astaninský proces označuje vyjednávání mezi znesvářenými stranami v syrské občanské válce, které probíhá od roku 2017 v kazašském hlavním městě Astana (dnes Nur-Sultan).

Začátkem října Turecko oznámilo, že hodlá zahájit vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie, aby vytlačilo z oblasti kurdské milice z řad Lidových obranných jednotek (YPG), které Ankara považuje za teroristické organizace a spojence PKK, a ustanovilo na místě bezpečnostní zónu. Do ní hodlá vrátit syrské uprchlíky. Podle tureckých úřadů se na území země dnes nachází kolem 4 milionů syrských uprchlíků.

Spojené státy turecké rozhodnutí nepodpořily, ale své jednotky z oblasti stáhly.

Syrská vláda neuznává kurdskou administrativu na území své země a v minulosti s Kurdy vedla několik kol vyjednávání, která však skončila neúspěšně. Spolu s tím Damašek odsoudil tureckou vojenskou přítomnost na severu země.

Kurdové v reakci na útoky v Sýrii začali ostřelovat turecké město Nusaybin

Arabsko-kurdské jednotky Syrských demokratických sil (SDF) v reakci na útoky tureckého letectva začaly s ostřelováním tureckého města Nusaybin, které leží na hranici se Sýrií. Informovalo o tom státní televizní vysílání SAR.

„SDF bombardovalo několika granáty turecké město Nusaybin,“ uvádí televizní stanice Ikhbariya.

Kromě toho měly Syrské demokratické síly ostřelovat také turecké pohraniční město Ceylanpınar, které se nachází naproti syrského Sari Kani, stejně jako pozice turecké armády naproti syrského města Al-Malikiyah v guvernorátu Hasaka.

Syrští Kurdové vyhlásili všeobecnou mobilizaci

Autonomní administrativa území na severovýchodě Sýrie ve středu vyhlásila všeobecnou mobilizaci v souvislosti s nebezpečím brzkého zahájení operace tureckých ozbrojených sil.

„Autonomní administrativa vyhlašuje všeobecnou mobilizaci na tři dny na severovýchodě Sýrie a vyzývá všechny naše instituce a úřady a také všechny složky našeho národa, aby se vydaly ke hranici s Tureckem, splnily svou morální povinnost a postavily se na odpor v tomto zvláštním historickém okamžiku,“ uvádí se v prohlášení tiskové služby administrativy.

Administrativa vyzvala Kurdy v Iráckém Kurdistánu a v jiných koutech světa k protestním akcím. Ve svém prohlášení uvalila odpovědnost na všechny, „kdo ovlivňují přijetí rozhodnutí“ za „jakoukoli humanitární katastrofu, která se stane našemu národu“.

Zdroj: https://sptnkne.ws/9ZeN
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0638 sec,0.0306 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,009,448B