Pondělí 04 listopad 2019
V OSN spočítali, kolik civilních obyvatel zahynulo během pěti let války v Donbasu   
Pridal tk Pondělí 04 listopad 2019 - 05:31:34 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Více než tři tisíce civilních obyvatel Donbasu se stalo od roku 2014 obětí ozbrojeného konfliktu, uvádí se na Twitteru OSN.

„Bylo zabito více než 3330 civilních obyvatel. Zraněno bylo téměř 9000,“ upřesňuje se ve zprávě.

Kromě toho se podle údajů OSN stalo 1,3 milionu lidí přesídlenci ve své zemi, 3,5 milionu potřebuje pomoc.

Kyjevská vláda zahájila v dubnu 2014 vojenské akce proti Doněcké a Luhanské lidové republice, které vyhlásily svou nezávislost po změně ústřední vlády na Ukrajině v únoru téhož roku.

Problém řešení krize na východě země je projednáván během schůzek kontaktní skupiny v Minsku, ale i po uzavření dohod o příměří pokračovaly přestřelky mezi stranami konfliktu.

Prvního října se kontaktní skupina dohodla na Steinmeierově formule. Podle něj zákon o zvláštním postupu pro místní samosprávu „v jednotlivých okresech Doněcké a Luhanské oblasti nabývá platnost dočasně v den voleb a trvale po zveřejnění zprávy OBSE o jejich výsledcích“.

Strany se také dohodly, že obnoví stahování sil u obce Petrovo-Krasnosillja a města Zolote od 7. října, ale nedošlo k tomu. Odsun sil u města Zolote byl zahájen až 29. října, v Petrově-Krasnosillje tento proces odstartuje 4. listopadu.

Ke stažení vojsk došlo bez předchozího oznámení a bylo pro mnohé nečekané. V pátek 29. října slovenský ministr zahraničí a předseda Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Miroslav Lajčák prohlásil, že uvítal novou dohodu o rozdělení vojsk v oblasti obce Zolote.

„Vítám obnovení rozdělení vojsk a techniky v obci Zolotoe,“ napsal Lajčák na Twitteru. „Rozdělení podél kontaktní linie je krokem k mírové regulaci konfliktu na východě. Ale je třeba udělat ještě více! Nedočkavě čekám dokončení procesu rozdělení vojsk v obci Zolote a další pozitivní zprávy,“ dodal.

V Moskvě stahování vojsk označili za dobrou zprávu.

Stažení vojsk může přispět ke svolání summitu v takzvaném normandské skupině. O ten usiluje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Normandskou skupinu tvoří kromě Ukrajiny rovněž Rusko, Německo a Francie. Zelenskyj rovněž obvinil svého předchůdce na prezidentském úřadě Petra Porošenka z toho, že oddělení vojsk na východě země sabotoval a snažil se zmařit mírový proces.

„Porošenkovi jde jen o pokračování války a nový majdan,“ řekl Zelenskyj novinářům.

Zdroj: https://sptnkne.ws/ApUP


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1020 sec,0.0496 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,104kB