Sobota 09 listopad 2019
Pompeo tvrdí, že cílem USA je stabilita na Ukrajině   
Pridal tk Sobota 09 listopad 2019 - 10:49:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ministr zahraničních věcí Spojených států Mike Pompeo řekl, že cílem USA je stabilita na Ukrajině. Příslušné prohlášení diplomat učinil na tiskové konferenci v Berlíně.

„Je to projekt, na němž pracujeme,“ řekl ministr během odpovědi na otázku o vztazích Washingtonu a Kyjeva.

Pompeo dodal, že Spojené státy jsou „velmi nakloněny“ otázce dosažení stability na Ukrajině. Připomněl také, že prezident USA Donald Trump třikrát poskytl Kyjevu prostředky k ochraně před „ruskou agresí“.

„Jsme na to hrdí, myslíme si, že v tom je smysl – pro svobodu, pro Evropu, pro mír a suverenitu Ukrajiny,“ prohlásil diplomat.

Předtím bývalá americká velvyslankyně v Kyjevě Marie Jovanovitchová prohlásila, že od roku 2014 USA vyčlenily Ukrajině téměř miliardu dolarů k upevnění bezpečnosti.

Nenávist k Ukrajině

Minulý týden list The Washington Post s odkazem na aktuální a bývalé zaměstnance administrativy amerického prezidenta napsal, že Trump pociťuje „nezkrotnou nenávist“ k Ukrajině, a to od prvních dnů svého pobytu v Bílém domě.

Příčinou tohoto vztahu vůči bývalé sovětské republice bylo podezření ze spolupráce Kyjeva s Demokratickou stranou, zejména s Hillary Clintonovou, během předvolební kampaně roku 2016, která byla namířená proti Trumpovi, který byl kandidátem na prezidentský post.

„Prostě nenáviděl Ukrajinu,“ sdělil informátor listu. V článku se dál praví, že na jedné schůzce se zaměstnanci Bílého domu v květnu nesouhlasil prezident s jejich návrhem na poskytnutí pomoci nové vládě této země a tvrdil, že se ho Kyjev „snažil zničit“. Úředníci dotázání listem vyslovili rovněž mínění, že se nepřízeň Trumpa vůči Ukrajině zřejmě nedá překonat.

Vojenská pomoc Ukrajině

V tomto finančním roce Washington vyčlenil Ukrajině 250 milionů dolarů na nákup zbraní a výcvik vojáků. Bývalá americká velvyslankyně v Kyjevě Marie Jovanovitchová dříve prohlásila, že od roku 2014 USA vyčlenily Ukrajině téměř miliardu dolarů na upevnění bezpečnosti.

V roce 2017 Washington schválil dodávky zbraní Kyjevu včetně mobilních protitankových raketových komplexů Javelin. Kromě toho americká vláda povolila prodej Ukrajině protilodních raket a prostředků pobřežní ochrany.

Ruské úřady opakovaně varovaly před dodávkami zbraní na Ukrajinu. Moskva prohlásila, že tento krok povede k eskalaci konfliktu v Donbasu. Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina zdůraznil, že dodávky zbraní na Ukrajinu zvenčí budou překážkou v realizaci Minských dohod.

Proti prodeji zbraní Kyjevu se také vyjádřili mnozí evropští politici, kteří nazvali takové kroky riskantní cestou z krize.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AsYM

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0957 sec,0.0490 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,031kB