Novinka:EU přijme opatření proti uvedení v platnost třetího článku amerického Helms-Burtonova zákona
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Sobota 04 květen 2019 - 06:12:45

Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová 2. května prohlásila, že hluboce lituje, že Spojené státy povolily od 2. května provádění třetího článku Helms-Burtonova zákona. EU přijme veškerá vhodná opatření k vyřešení dopadu tohoto rozhodnutí Spojených států.

Federica Mogheriniová v prohlášení uvedla, že USA tímto rozhodnutím porušily svůj slib v evropsko-americké dohodě z roku 1997 a z roku 1998. Způsobily tím zbytečné tření v atlantickém partnerství, narušily vzájemnou důvěru a vyvolaly nejistotu. EU přijme veškerá vhodná opatření k vyřešení dopadu Helms-Burtonova zákona, včetně nárokování práv v rámci Světové obchodní organizace a využití blokovacího zákona EU. EU bude také spolupracovat s dalšími mezinárodními partnery, kteří se o tuto oblast zajímají.

Cílem blokovacího zákona EU je obrana EU proti unilaterálním sankcím ze strany USA.

Spojené státy schválily Helms-Burtonův zákon v roce 1996. Podle třetího článku tohoto zákona zabavila kubánská vláda po vítězství kubánské revoluce v roce 1959 majetek některých amerických společností a osob, proto mohou američtí občané podat žalobu u amerického soudu proti kubánským subjektům, které využívají tento majetek, a zahraničním společnostem, které obchodují s takovými kubánskými subjekty. To vyvolalo silnou opozici mezinárodního společenství. S obavou, že provádění třetího článku vážně ovlivní vztahy mezi Spojenými státy a ostatními zeměmi, využívali všichni po sobě jdoucí prezidenti USA od roku 1996 prezidentskou moc k zmrazení tohoto třetího článku.
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://m.infokuryr.cz/news.php?extend.24605 )


Vygenerováno za:0.0605 sec,0.0455 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:863,104B