Novinka:Zastaví policie stíhání JUDr. M. Jansty?
(Kategorie: Z domova)
Napsal tk
Úterý 21 květen 2019 - 00:13:14

Je dobře, že se česká média i z tzv. mainstreamu začala zabývat případem M. Jansty, předsedy České unie sportu a také související kauzou České unie sportu, ve věci údajných manipulací s milionovými dotacemi ministerstva školství ve sportovní oblasti. Již před dvěma lety jsem ve svých článcích na celou záležitost upozorňoval. Psal jsem, že je poněkud nesmyslné přistoupit k trestnímu stíhání někoho, kdo má ve své náplni dobrovolného funkcionáře jaksi v „popisu práce“ vytvářet co nejlepší podmínky pro činnost sportovních svazů, klubů a sportovců zastoupených ve zmíněné unii (ČUS).

Mezi to vytváření podmínek patří samozřejmě také vytváření podmínek finančního charakteru. Český dobrovolný sport není přeci nějakým výdělečným podnikem, ale je závislý na dotacích. A dotace přicházejí od měst, z krajů, ale také od státu, tedy zejména od ministerstva školství. Za minulé vlády soc.dem. a hnutí ANO se zvýšil objem prostředků, které jdou do sportu. Co se však nepovedlo, a nejsem schopen říci, zda se to od té doby zlepšilo či nikoliv, to je stanovení jasných kritérií pro přidělování dotací jednotlivým sportovním svazům a klubům. Prostě, pokud taková kritéria a takové podmínky pro přidělování, v době kdy byl Jansta zatýkán a bylo mu sděleno obvinění, nebyly vytvořeny, je to jednoznačně chyba státu, za níž nese odpovědnost příslušné ministerstvo. Přesněji řečeno ministryně, která byla v té době v jeho čele, což je dnešní poslankyně Kateřina Valachová.

Nechci celou věc bagatelizovat, ale ta odpovědnost ministryně může být spíše politická nežli faktická, ale je zvláštní, že to nenapadlo zejména odpovědné úředníky ministerstva. Zřejmě také proto, že se v kalných vodách krásně pluje. Alespoň jim. Představitel vrcholové sportovní organizace v zemi je obviněn za to, že lobboval za zájmy svých členů ... Odpovědná náměstkyně ministra byla ve vazbě a bude zřejmě tím beránkem božím, který snímá hříchy tohoto světa i za tehdejší ministryni. Ale úředníci ministerstva školství dělají, že se jich to netýká.

Celá ta záležitost má ovšem zvláštní odér. Zbývá ještě připomenout, že M. Jansta, jako jeden z čelných pražských advokátů, bývalý sportovec a člověk se zájmem o sport, si nenechává vyplácet za výkon funkce předsedy ČUS žádnou finanční odměnu. Tedy nemá, jinak řečeno, z funkce předsedy ČUS žádný finanční ani jiný materiální (alespoň pokud je mi známo) prospěch.

Takže na straně státu zjevné chyby: nestanovení jasných kritérií pro přidělování dotací na sport v rámci ministerstva školství. A vedle toho podivná iniciativa policejní složky, směřující vůči předsedovi ČUS, ale současně také vůči člověku, který byl před více než dvěma lety, jako jeden z mála odvážných velmi kritický vůči tehdejšímu vedení sociální demokracie. Tedy vůči premiéru Sobotkovi a ministru vnitra Chovancovi...

Je samozřejmé, že trestní stíhání doktora Jansty, tohoto člověka nejen společensky degraduje, ale samozřejmě s ohledem na platné stanovy ČSSD jej vyřadilo politicky zcela ze hry. Prostě, až do ukončení svého stíhání si Jansta musel pozastavit své členství v sociální demokracii, svou účast ve funkcích (byl členem Ústředního výboru). Tedy na pár let se odmlčet. Je to opravdu zvláštní motivace policejní složky, která celou záležitost zajišťuje. K selhání pochopitelně může dojít i na straně policie či u Státního zastupitelství. Policie by si však měla být vědoma katastrofických dopadů takovéhoto svého, dovolím si už dnes říci, chybného rozhodnutí, jaké učinila u Jansty či České unie sportu. Člověk v jeho situaci je tak po svém veřejně vyhlášeném stíhání občanem druhého řádu. A jen díky velmi rozumnému pohledu sportovních svazů v rámci ČUS mohl Jansta pokračovat ve své funkci a práci pro sport dále. Alespoň někdo měl tedy rozum.

Pokud detektivové ústecké pobočky Národní centrály proti organizovanému zločinu viní Janstu, že prý lobboval za zvýšení dotací pro ČUS o 12 mil. Kč je to úsměvné. Co by měl proboha předseda ČUS ve své funkci dělat, nežli se dohadovat o dotacích pro sportovce, ze kterých nemá ostatně ani korunu....

Jiří Paroubek

Zdroj: Vaše Věc
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://m.infokuryr.cz/news.php?extend.24793 )


Vygenerováno za:0.0989 sec,0.0821 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:876,408B