Novinka:Mogheriniová: je jediný výběr, totiž ten, aby zainteresované strany pokračovaly v provádění Íránské jaderné dohody
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Středa 17 červenec 2019 - 03:23:32

Vysoká komisařka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová dne 15. července prohlásila, že íránská jaderná dohoda zabránila Íránu vyvíjet jaderné zbraně, což bylo v minulosti účinné. V současné době nemají zainteresované strany žádnou jinou možnost, než dohodu dále provádět.

Téhož dne se na konferenci ministrů zahraničí EU nového kola v Bruselu právě íránská jaderná otázka stala nejvyšší prioritou pozornosti zúčastněných ministrů zahraničí.

Paní Mogheriniová po zmíněné konferenci na setkání s novináři prohlásila, že účastníci konference měli podrobnou diskusi o tom, jak nadále chránit Íránskou jadernou dohodu, dohodli se, že by měla být posílena funkčnost mechanismu výměny nástrojů na podporu obchodu, který byl zahájen dříve, a že by měly být urychleny právní záležitosti obchodu s Íránem a zároveň by mělo být zváženo zahájení zvláštního mechanismu vypořádání se s obchodem pro země, které nejsou členy EU.

Mogheriniová uvedla, že udržení této dohody je nesmírně důležité. Pro Evropu a celé mezinárodní společenství je zajištění plné realizace dohody klíčem k maximalizaci stability daného regionu. Mogheriniová také poukázala na to, že současné Íránské chování mimo dohodu není vážné a může to být i naopak, protože Íránská jaderná dohoda je stále platná a EU doufá, že Írán může dohodu plně provádět.

V loňském roce se Spojené státy stáhly z íránské jaderné dohody podepsané v roce 2015. Kromě Íránu jsou signatáři dohody ještě Velká Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína. V současné době Írán porušil dohodu o omezení maximálních rezerv a hojnosti obohaceného uranu a varoval, že po 60ti dnech se podmínek smlouvy dále vzdá.
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://m.infokuryr.cz/news.php?extend.25303 )


Vygenerováno za:0.0724 sec,0.0537 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:863,600B