Novinka:Erdogan odsoudil útok letectva USA na Idlib. Připojil se k pozici Moskvy?
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Středa 04 září 2019 - 04:30:12

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odsoudil útok amerického letectva na syrskou deeskalační zónu Idlib. Podle něj není možné na takové kroky Washingtonu zavírat oči.

„V posledních dnech se Spojené státy, bohužel, zapojily do konfliktu provedením leteckého úderu v Idlibu, v jehož důsledku přišlo o život asi 700 civilistů. Samozřejmě mohou tam být i militanti, ale Idlib postupně mizí... Nelze se na to zavírat oči. Jednáme o tom s Ruskem a Íránem. Naše delegace jsou neustále v kontaktu,“ řekl Erdogan v Ankaře na společné tiskové konferenci s českým premiérem Andrejem Babišem.

Dodal, že má v úmyslu projednat téma Idlibu na summitu Ruska, Turecka a Íránu v Ankaře 16. září a na Valném shromáždění OSN, které se uskuteční na konci září.

„Uprchlíci odtud nás ovlivňují, proto jsme na to tak citliví,“ řekl Erdogan.

Syrská vládní armáda v sobotu jednostranně zastavila vojenskou operaci v deeskalační zóně Idlibu.

Ministerstvo zahraničních věcí označilo rozhodnutí Spojených států zahájit letecký útok v Idlibu za porušení všech dohod. Dodalo také, že kroky Washingtonu jsou nelogické a protichůdné a kromě toho budí rozpaky.

„Na jedné straně američtí zástupci všech tribun, včetně OSN, požadují zastavení eskalace napětí v Idlibu, kopí strach v souvislosti s utrpením civilního obyvatelstva a ignorují bezprecedentní koncentraci teroristů uznanou Radou bezpečnosti OSN. Na druhé straně zahájí letecký útok, jehož výsledkem je rozsáhlé ničení a ztráty na životech,“ uvádí se v komentáři diplomatické služby.

Letecký útok Washingtonu

V neděli Washington porušil veškeré dohody a neinformoval Moskvu ani Ankaru před leteckým útokem na území mezi vesnicemi Maarat Misrin a Kafer Haya v provincii Idlib, sdělilo Centrum pro usmíření znepřátelených stran. Dne 31. srpna od 6:00 ráno vyhlásila syrská armáda jednostranně příměří na tomto území a informovala o tom zástupce všech zúčastněných stran. Toto příměří mělo umožnit civilistům opustit Idlib humanitárním koridorem.

24 hodin před touto akcí zrušilo syrské a ruské letectvo lety nad Idlibem. Centrum upřesnilo, že v neděli v 15:00 zaútočily USA na dané vesnice.

Americká strana prohlásila, že útok zlikvidoval „velitelské stanoviště hnutí Al-Káida (teroristická organizace zakázaná v Rusku) v Sýrii“. Právě to mělo ohrožovat bezpečnost občanů USA. Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že USA ohrozily svými akcemi další zachování příměří v této zóně Idlibu a v řadě míst ho zmařily.

Zdroj:
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://m.infokuryr.cz/news.php?extend.25718 )


Vygenerováno za:0.0376 sec,0.0229 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:869,416B