Novinka:V Islámábádu proběhl třetí dialog ministrů zahraničí Číny, Afghánistánu a Pákistánu
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pondělí 09 září 2019 - 04:17:48

7. září se v pákistánském Islámábádu konal třetí dialog ministrů zahraničí Číny, Afghánistánu a Pákistánu. Dialogu se zúčastnili člen čínské Státní rady a ministr zahraničí Wang Yi (Wang I), afghánský ministr zahraničí Salahuddin Rabbani a pákistánský ministr zahraničí Mahmood Hussain Qureshi.

Wang Yi uvedl, že díky řadě mechanismů, včetně strategického dialogu, jednání o boji proti terorismu a dialogu pro pragmatickou spolupráci, se Číně, Afghánistánu a Pákistánu podařilo dosáhnout řady důležitých shod a pozitivních výsledků ohledně posílení vzájemné důvěry a podpory spolupráce. Situace v jižní Asii prochází v současnosti zásadními a složitými změnami. Mírové rozhovory mezi Spojenými státy a Tálibánem dosáhly pozitivního pokroku. Afghánistán čelí velké příležitosti pro dosažení míru a usmíření. V současném světě jsou ale na vzestupu unilateralismus, protekcionismus a obchodní šikana, které ohrožují a zpochybňují zájmy rozvojových zemí.

Wang Yi poukázal na to, že Čína, Afghánistán a Pákistán jsou blízcí sousedé a jejich společným přáním je udržovat mír a stabilitu v regionu, podporovat výstavbu Pásma a stezky, posilovat vzájemné spojení v tomto regionu, dosáhnout udržitelného rozvoje a zlepšovat život svých lidí. Tři země by měly podporovat mírový proces v rámci afghánského národního smíření, urychlit pragmatickou spolupráci mezi třemi zeměmi a společně bojovat proti terorismu.

Ministři zahraničí těchto tří zemí se shodli na podpoře mírového procesu v rámci afghánského národního smíření pro trvalý mír a stabilitu v Afghánistánu. Tři země budou spolupracovat s mezinárodními finančními institucemi včetně Světové banky při provádění projektů na podporu propojení mezi třemi zeměmi. Tři ministři se také dohodli na tom, že čtvrtý dialog ministrů zahraničí tří zemí se bude konat v roce 2020 v Číně.

Po dialogu svolali ministři tří zemí společnou tiskovou konferenci a vydali společné prohlášení.
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://m.infokuryr.cz/news.php?extend.25768 )


Vygenerováno za:0.0405 sec,0.0219 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:864,368B