Novinka:Podle Světové zdravotnické organizace plošné nošení roušek nemá smysl. Ovčáček reaguje: WHO by měla mlčet
(Kategorie: Z domova)
Napsal tk
Úterý 31 březen 2020 - 06:06:47

Koordinátor krizové pomoci z WHO Michael Ryan dnes konstatoval, že není žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v boji proti šíření koronaviru. Na tuto zprávu zareagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který organizaci vzkazuje, že by měla mlčet.

Ryan uvedl, že nic nenaznačuje tomu, že by všeobecné nošení roušek mělo pomoci v současném boji proti koronaviru. Uvedl, že při současných opatřeních, které byly zavedeny různými státy, se vir častěji přenáší doma mezi členy rodiny než venku na ulici.

Rovněž sdělil, že naopak dodatečná rizika představují roušky tehdy, pokud je lidé správně nesundávají – právě tehdy totiž hrozí, že by se mohli nakazit. Dodal, že WHO nedoporučuje nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen.

Na toto prohlášení zareagoval na svém profilu na Facebooku mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček.

„WHO by měla mlčet, tiše šoupat nohama a neudělovat nepodložené rady. Neskutečné, co v této krizi různé nadnárodní organizace předvádějí,“ konstatoval mluvčí.

Připomeňme, že Česká republika je jednou ze zemí, kde platí povinné nošení roušek na veřejnosti. Na dnešní tiskové konferenci byla však učiněna výjimka pro děti do dvou let a řidiče v autě, kteří se ovšem ve vozidle nacházejí sami.

Další zemí, která podobná opatření zavádí, je Rakousko. To dnes oznámilo, že od středy bude zavedena povinnost nosit roušku při nakupování, kdy jim tyto budou rozdány před vchodem do obchodu.

Jednání s Japonskem

Státní ústav pro kontrolu léčiv na svém webu zveřejnil přehled hodnocených léčiv na nemoc Covid-19. Kromě jiného úřad informoval o tom, že české ministerstvo zdravotnictví jedná s Japonskem o dodávkách tamního léku na chřipku, což je favipiravir, do země.

„Léčivý přípravek s léčivou látkou favipiravir je registrován v Japonsku k léčbě chřipky. V ČR ani EU registrován není. V licenci je rovněž vyráběn jako generikum v Číně pro potřeby tamních klinických hodnocení,“ uvádí úřad.

Dále píše, že jedno z těchto hodnocení bylo již ukončeno, kdy byl tento lék podán 120 pacientům, kteří byli pozitivně testováni na Covid-19, a přispěl k jejich rychlejšímu uzdravení. Upozorňují však, že se nejedná o definitivní potvrzení účinnosti daného přípravku.

„Ministerstvo zdravotnictví ČR společně se SÚKL jsou nyní ve fázi vyjednávání s Japonskem k zajištění dodávek tohoto léčiva,“ informují.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BSDSTato novinka je z -Info kuryr
( http://m.infokuryr.cz/news.php?extend.27948 )


Vygenerováno za:0.0802 sec,0.0640 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:868,896B