Novinka:Ruská armáda informovala o chystané provokaci s chemickými zbraněmi v Sýrii
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Čtvrtek 09 červenec 2020 - 05:08:55

Militanti skupiny Haját Tahrír al-Šám* plánují provokace v několika vesnicích v Idlibu v Sýrii, aby obvinili Damašek z používání chemických zbraní, řekl na briefingu kontradmirál Alexandr Ščerbickij, ředitel ruského Centra pro smíření znepřátelených stran v Sýrii.

„Podle informací, které obdrželo Centrum pro usmíření znepřátelených stran od místního obyvatelstva, plánují militanti teroristické skupiny Haját Tahrír al-Šám* provokaci v oblasti obcí Sfuhon, Fatira a Fulayfil v provincii Idlib s cílem obvinit vládní síly z používání chemických zbraní,“ uvádí se ve zprávě.
Uvádí se, že militanti již vyrobili minimálně 15 improvizovaných výbušných zařízení naplněných neznámými jedovatými látkami v laboratoři ve městě Sarmada.

Situace v Idlibu

Situace v Idlibu se vyhrotila poté, co 27. února zahájili teroristé skupiny Haját Tahrír al-Šám velký útok na pozice syrské armády, která také odpověděla střelbou. Pod palbu se ale dostali také turečtí vojáci. Ruské ministerstvo obrany zdůraznilo, že se tam vůbec neměli nacházet.

V důsledku srážek bylo zabito 33 tureckých vojáků a přes 30 jich utrpělo zranění. Hned po zprávách o obětích mezi tureckými vojáky podnikla ruská strana opatření k zastavení střelby ze strany syrské armády. Byla rovněž zajištěna bezpečná evakuace do Turecka mrtvých a raněných vojáků. Ruské letectvo nebylo v těchto srážkách nasazeno, sdělilo ministerstvo obrany.

Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov poukázal předtím na to, že Turecko nesplnilo řadu klíčových závazků k překonání problémů kolem Idlibu. Ankara zejména nedokázala oddělit od teroristů ozbrojenou opozici, která si přeje dialog s Damaškem.

Podle dohody uzavřené v roce 2017 na jednáních zástupců Ruska, Íránu a Turecka v Astaně (dnes Nur-Sultan) byly vytvořeny 4 zóny zmírnění napětí. Tři z nich již kontroluje od roku 2018 Damašek.

Čtvrtou zónu, která se nachází v provincii Idlib a částečně v sousedních provinciích Latákie, Hamá a Aleppo, syrská vláda zatím neovládá, tato zóna byla obsazena teroristy z Fronty an-Nusrá. V září 2018 se Moskva a Ankara dohodly v Soči o vytvoření demilitarizované zóny v Idlibu, kde se nachází více než 10 různých teroristických útvarů.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CWjn
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://m.infokuryr.cz/news.php?extend.29052 )


Vygenerováno za:0.0400 sec,0.0248 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:867,216B